• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۳۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 966-18890-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بخشدار بخش رضویه شهرستان مشهد:

امید است تا پایان مهرماه مردم مناطق زلزله‌زده از شرایط چادرنشینی خارج شوند

بخشدار بخش رضویه شهرستان مشهد با بیان اینکه خوشبختانه تخریب‌هایی که به این بخش  وارد شد، منجر به فوت و جراحات جدی نبود و با این وجود با زلزله‌ای که رخ داد باعث شد که مسکن‌های خوب و با دوامی ساخته شوند، گفت: اگر مردم نیز خودشان همت و تلاش کنند و بتوانند همکاری لازم را با عوامل بازسازی داشته باشند، امید است که تا پایان مهرماه سال جاری افراد در خانه‌های خود زندگی کنند و از شرایط چادرنشینی نیز خارج شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مهدی زارعی کلات در حاشیه بازدیدی که روز گذشته با حضور جمعی از مسئولین از مناطق زلزله زده و  روستاهای بخش رضویه از جمله «کلاته حاج علی»، «صالح خانی»، «برج موری»، «کوه سفید»، «کلاته قدم» و «درخت بید» صورت گرفت، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در شانزدهم فرودین ماه سال جاری که زلزله‌ای به بزرگی 6 ریشتر در سفیدسنگ رخ داد، 13 روستا در بخش رضویه را تحت تاثیر قرار گرفت.

وی ادامه داد: در واقع بر اثر این حادثه از 30 درصد تا 100 درصد تخریب‌هایی را داشته‌ایم. روستای کوه سفید جزء همان روستاهایی بود که تخریب بسیار جدی به آن وارد شد، به گونه‌ای که تصمیم گرفتیم همه آن منطقه را حفظ کنیم اما خانه‌های روستا را به فضای رو به روی آن انتقال دهیم و به شکل جدیدتری بسازیم.

بخشدار بخش رضویه مشهد با اشاره به امکاناتی از جمله آبرسانی در این مناطق، تاکید کرد: در واقع این عوامل در تعهدات بنیاد مسکن و متولیان این موضوع قرار دارد چرا که این در حالی است که کلیه شبکه‌های آبرسانی تعویض خواهد شد، همه معابر روستایی ساخته می‌شود و همچنین در بحث برق و زیرساخت‌هایی که از قبل وجود داشته است همه این عوامل بازسازی خواهند شد.

زارعی عنوان کرد: در حال حاضر تنها مشکلی که در دهستان پایین ولایت با آن روبرو هستیم این است که به لحاظ کلی و خارج از حوزه بافت روستا زیرساخت‌های دیگری مانند راه ضعیف است که این عوامل مقداری کار ما را به نوعی سخت‌تر می‌کند و امیدواریم اعتباراتی که دولت در سال 95-96 گذاشته است، ادامه داشته باشد و در دوره جدید نیز شاهد رشد این اعتبارات باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم 30 کیلومتر راه در بخش رضویه از طریق تشریفات مجوز آن‌ را گرفتیم و پیمانکار نیز کار خود را آغاز کرده و آسفالت‌سازی جاده‌هایی هم در دست اقدام است و امیدواریم که در دوسال آینده هیچ راه خاکی در این مناطق وجود نداشته باشد.

بخشدار بخش رضویه مشهد با بیان اینکه در واقع این فاصله روستایی نیز مشکلاتی را برای اهالی این مناطق به وجود آورده است، تصریح کرد: ما پیشنهاد تجمیع روستاها را دادیم چرا که فاصله این روستاها بسیار زیاد است اما روستائیان خودشان تمایل داشتند در منطقه‌ای که روستایشان قرار دارد باقی بمانند اما به دلیل اینکه ملک و دام‌هایشان در همان روستاها است، نمی‌توانند به روستاهای دیگر منتقل شوند و ناچار هستند که در کنار دام هایشان باشند چرا که اساس زندگی این افراد دامداری است.

انتهای پیام