• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-18786-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تکثیر اولین بافت طبیعی استخوان در آزمایشگاه

دانشمندان بریتانیایی برای اولین‌بار موفق به رشد و تکثیر  بافت طبیعی استخوان در آزمایشگاه شدند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از دیلی میل، طبق آخرین مطالعات انجام شده سالانه حداقل دو میلیون نفر در جهان نیازمند عمل دردناک و خطرناک پیوند استخوان هستند که در صورت برداشت بافت استخوان از لگن، عوارض جانبی بی‌شماری گریبانگیر بیمار خواهد شد.
 
عمل جراحی پیوند استخوان معمولا در موارد ترمیم شکستگی‌های شدید، جوش بین مهره‌ای، ترمیم جراحت‌های ناشی از انفجار مین و سایر موارد انجام می‌شود.

معمولا جراحان برای تامین بافت استخوان لازم جهت جراحی پیوند، مقداری از استخوان لگن بیمار را خارج می‌کنند که این عمل اغلب با عوارض جانبی معدودی همراه است.

با دستاورد جدید دانشمندان دانشگاه گلاسگو نیاز به بافت استخوان اضافی تامین شده و قبل از انجام هر عمل جراحی با برداشت نمونه استخوانی بیمار فرایند تکثیر در آزمایشگاه به سرعت آغاز می‌شود.

فرایند پرورش بافت طبیعی استخوان با تحریک سلول‌های بنیادی به کمک لرزش و با سرعت هزار ریز لرزه در ثانیه آغاز می‌شود.

دکتر پیتر چایلدز، دستیار مولف این پروژه گفت: در حال حاضر بافت استخوانی مورد نیاز جهت ترمیم آسیب‌دیدگی و جراحت‌های استخوانی از بافت لگن بیمار برداشت می‌شود که این جراحی علاوه بر مشکلاتی همچون درد و برش عضلانی، امکان عفونت را نیز افزایش می‌دهد.
 
وی در ادامه افزود: خوشبختانه با مطالعات انجام شده و موفقیت در تولید و تکثیر سلول‌های استخوانی از سلول‌های بنیادی انتظار داریم که تا سه سال آینده زمینه برای جراحی روی نمونه انسانی میسر شود.

انتهای پیام