• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-12187-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون استاندار خراسان رضوی:
باید افراد را به کتابخانه رفتن ترغیب کنیم

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: بازدید از کتابخانه‌ها باید با رویکرد ایجابی باشد؛ یعنی باید در هر مکانی و از هر طریقی بتوانیم، به‌نوعی یک انسان را هر چند اندک به کتاب متمایل کنیم.

به گزارش ایسنا - منطقه خراسان، سید جواد حسینی صبح امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی در خصوص وضعیت این کتابخانه‌ها و مراکز غیر مجاز فرهنگی در استان اظهار کرد: رویکرد ایجابی در بازدید از کتابخانه‌ها بسیار اهمیت دارد و مشکل امروز جامعه ما این‌است که جوانان به‌سوی یک‌سری مطالبی می‌روند که ضرر دارد  و همواره حرف ما این‌است که بتوانیم فضاهایی را ایجاد کنیم که جوانان به‌سمت دیگری بروند و این به نفع آنان خواهد بود ولی واقعیت این‌است که در این قالب سوءاستفاده می‌شود و خوشبینانه‌ترین سوءاستفاده آن، سوءاستفاده تجاری است؛ یعنی شخص بدون مجوز مکانی را ایجاد کرده و با دریافت هزینه هنگفت و عدم ارائه خدمات، درآمد کسب می‌کند.

وی ادامه داد: سوءاستفاده‌های دیگر، از نوع موارد اخلاقی و ارتباطات نامتعارف است و این مسئله‌ای است که ما را نگران کرده تا این موضوع را مطرح کنیم.

معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید بر گرفتن مجوز برای مراکز فرهنگی تصریح کرد: سازمان‌هایی هستند که مجوز به مراکز فرهنگی می‌دهند. موسسات فرهنگی می‌توانند از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه‌های عمومی از انجمن کتابخانه‌های عمومی مجوز بگیرند. آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هم به‌نوعی می‌توانند مجوز صادر ‌کنند.

حسینی خاطر نشان کرد: به طور طبیعی، ما از دستگاه‌های مختلف انتظار داریم که بر مراکز و دستگاه‌هایی که مجوز می‌دهند، نظارت کنند تا آن‌ها برخلاف مجوز عمل نکنند. رسالت ما نیز به ‌طور کلی، سیاست‌گذاری، اجرا و نظارت است.

وی افزود: ۲۸ مرکز در مشهد شناسایی شده  و این مراکز جزو موسساتی هستند که رفتارها و برنامه‌هایشان در جهت مجوزها نیست و یا اصلا مجوز ندارند اما اگر مجوز گرفته‌اند و برخلاف چارچوب مجوزشان عمل می‌کنند، یک خلا همکاری بین‌بخشی وجود دارد که باید اصلاح شود.

معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید بر لزوم کارشناس در بازدید از کتابخانه‌ها عنوان کرد: ما معتقدیم که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌و‌پرورش، انجمن‌ کتابخانه‌ها و حتی نیروی انتظامی، باید یک کارشناس زبده با رویکرد ایجابی از کتابخانه‌ها تک‌ تک بازدید کنند.

حسینی اضافه کرد: اگر این موسسات مجوز ندارند باید زمینه‌ای را ایجاد کنیم تا از مراجع ذیربط مجوز دریافت کنند. برخی از این سازمان‌ها نیز ممکن است با چند حرکت اصلاحی به سمت درست پیش روند و البته جایی هم که نیاز به برخورد و تعطیلی موسسه دارد باید حتما صورت پذیرد.

وی اظهار کرد: ما باید بتوانیم محیط‌های مختلفی را به‌صورت قانونی و با نظارت و استاندارد ایجاد کنیم و بهترین جای آن، مدارس است و البته موسساتی که مجوز دارند امکان تبلیغات هم دارند و ما نیز می‌توانیم این مراکز مجاز را با اسم و آدرس و سرپرست آن به مدارس معرفی کنیم.

معاون استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از این جلسه به هفتمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی اشاره کرد و افزود: این جشنواره هم به لحاظ موضوعی و هم به لحاظ کتابخوانی اهمیت دارد و به گسترش فرهنگ کتابخوانی کمک فراوانی کرده است.

حسینی با تاکید بر رشد فرهنگ رضوی و رشد کتابخوانی ادامه داد: از جمله ویژگی‌های مهم این جشنواره، شرکت ۵۲ درصدی کودکان بوده و از آنجا که ما معتقدیم کودکان باید از کودکی با هنر آشنا شوند، این جشنواره بسیار می‌تواند برای کودکان و جامعه مفید باشد.

وی با اشاره به سهم مشارکت ۱۱/۲ درصدی خراسان رضوی نسبت به آمار کل کشور خاطرنشان کرد: شاخصه بعدی مشارکت افراد از حاشیه شهر مشهد است و چون حاشیه شهر، کانون برخی از مسائل و آسیب‌هاست، اگر بتوانیم این قسمت را با کتاب پیوند دهیم، در واقع توانسته‌ایم حاشیه شهر را به یک منبعی اتصال دهیم که در سلامت جامعه می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به میزان مشارکت اتباع خارجی و زندان‌ها در این زمینه عنوان کرد: زندان به‌لحاظ جامعه‌شناختی ضمن تنبیه فرد، مکانی برای تادیب نیز هست؛ به‌همین دلیل است که اسم زندان‌ها، سازمان اقدامات تامینی و تربیتی است. در واقع زندان جایی است که به‌همان میزان که افراد تنبیه می‌شوند، آمادگی برای تربیت هم دارند.

حسینی تصریح کرد:  ما می‌توانیم در زندان، هواپیما، اتوبوس، پادگان‌ها و مکان‌هایی که انسان‌ها در آن به‌نوعی مجبور به توقف هستند، اوقات‌فراغت افراد را با کتاب‌خوانی پیوند بدهیم.

وی با اشاره به مشارکت بالای افراد در جشنواره برای کتاب‌های «ده قصه امام رضا(ع)» و «ماه غریب من» افزود: نکته منفی این قسمت در این است که سهم ما از بخش اینترنتی بسیار پایین است. در بخش مکتوب شرکت‌کنندگان ما در استان ۹۴/۸درصد و در کشور ۷۷درصد بوده است درحالی که در بخش اینترنتی سهم ما ۵/۲ درصد و در کشور۲۷ درصد بوده است و با توجه به این‌که اینترنت امکان دسترسی به سرعت، دقت و فراگیری را برای افراد فراهم می‌آورد، ان‌شاءالله بتوانیم با برنامه‌ریزی در دوره هشتم در این زمینه هم موفق عمل کنیم.

انتهای پیام