• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-10187-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی:

اتفاقات کتاب‌خانه شهید هاشمی‌نژاد در هفته کتاب زیبنده مشهد نیست

مدیرکل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: اتفاقات کتاب‌خانه شهید هاشمی‌نژاد در هفته کتاب زیبنده مشهد نیست.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، حسین اکبری که صبح  امروز در نشست انجمن کتاب‌خانه‌های خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با پیگیری مسئولان استان زمینه برای رفع مشکلات پیش آمده برای کتاب‌خانه هاشمی‌نژاد فراهم شود.

وی ادامه داد: این کتاب‌خانه بیش از یک هزار عضو دارد و تعداد بالای امانت کتاب در آن نشان از فعال بودن آن است و اقدامات انجام گرفته در مورد این کتاب‌خانه دور از شان استان و شهر مشهد است.

با به پایان رسیدن موعد اجاره مجموعه شهید هاشمی‌نژاد که متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است، ماموران این مجموعه اقدام به ورود به سالن نمایش و کتاب‌خانه مجموعه کرده‌ و قفل درب‌های ورودی آن را برای عدم مراجعه مجدد مسئولین نهاد کتاب‌خانه‌ها و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تعویض کرده‌اند، اقدامی که با اعتراض گسترده فعالان فرهنگی و مسئولان مختلف روبرو شده است.

مدیرکل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی در ادامه تصریح کرد: ما از طریق شاداب‌سازی تلاش کردیم تا محیط کتاب‌خانه‌ها را برای کودکان جذاب کنیم و زمینه را برای حضور پررنگ‌تر آنان در این محیط‌ها فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همکاری خوبی بین ما و آموزش و پرورش وجود  دارد و زمینه همکاری‌های بیشتر نیز فراهم است و باید با همکاری دوستان ما در اداره کل آموزش و پرورش شرایط برای حضور پرشور دانش‌آموزان در مدارس فراهم شود و این عزیزان بتوانند بهتر و بیشتر از محیط کتاب‌خانه استفاده کنند.

فقر منابع در کتاب‌خانه‌های مدارس استان

در ادامه این جلسه معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی طی سخنانی عنوان کرد: ما در مدارس استان بیش از 5 میلیون کتاب داریم که با این حساب سرانه کتاب در مدارس ما چیزی در حدود 5 جلد است.

برات‌علی منصوریان اضافه کرد: ما حدود 270 مدرسه در استان داریم که از داشتن کتاب‌خانه مدرسه‌ای محروم هستند و به همین دلیل ما باید تلاش کنیم تا به سمتی حرکت کنیم تا این مدارس را نیز تجهیز کنیم.

وی با بیان اینکه پست کتاب‌دار در مدارس حذف شده است، گفت: ما تلاش داریم تا این پست را به مدارس برگردانیم تا اقبال عمومی به مطالعه و کتاب‌خوانی را بالا ببریم.

منصوریان اظهار کرد: ما از طریق کتاب‌خانه‌گردانی تلاش می‌کنیم تا شرایط را برای مطالعه دانش‌آموزان فراهم کنیم و در کنار آن برنامه‌هایی مانند مسابقات کتاب‌خوانی را برگزار کنیم که در همین راستا در سال گذشته در مسابقات ما چیزی در حدود 147 هزار نفر شرکت کرده‌اند که رقم خوبی است.

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: ما در آموزش و پرورش فقر منابع کتاب‌خانه‌ای داریم و باید با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد، زمینه برای مرتفع کردن این فقر منابع را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: در هفته کتاب‌خوانی ما برنامه‌های نمادین زیادی از جمله برگزاری هزار نمایشگاه کتاب در مدارس استان را در نظر داریم تا بتوانیم به رشد و ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی کمک کنیم.

منصوریان خاطرنشان کرد: باید جشنواره‌ای برای خیرین کتاب‌خانه‌ساز برگزار کنیم تا بتوانیم از ظرفیت این عزیزان برای مرتفع کردن مشکلات کتاب‌خانه‌های استان استفاده کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه کارشناس منابع اداره کل کتاب‌خانه‌های خراسان رضوی طی سخنانی گفت: ما پنج کتاب‌خانه مشارکتی با آموزش و پرورش را در شهرستان‌های قوچان، سبزوار و مشهد داریم که مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند.

حافظی عنوان کرد: ما تلاش می‌کنیم تا خدمات خاصی را به این کتاب‌خانه‌ها ارائه کنیم که از جمله آن‌ها می‌توان به ارائه نرم‌افزار تخصصی کتاب‌داری، آموزش کتاب‌داران، استانداردسازی کتاب‌خانه‌ها و... اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ما همکاری خوبی با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی داشته‌ایم، اضافه کرد: دوره‌های آموزش کتاب‌داری را برای دانش‌آموزان استان برگزار کردیم که می‌تواند تا حدودی جای خالی پست کتاب‌دار را در مدارس پر کند.

کارشناس منابع اداره کل کتاب‌خانه‌های خراسان رضوی گفت: 74 هزار و 380 نفر در مدارس استان عضو کتاب‌خانه هستند که ما تلاش می‌کنیم تا این افراد را به سمت عضویت در کتاب‌خانه‌های عمومی استان سوق دهیم زیرا این کتاب‌خانه‌ها بسیار بهتر و بیشتر می‌توانند نیازهای دانش‌آموزان را برطرف کنند.

وی افزود: 64 درصد شرکت‌کنندگان در مسابقه کتاب‌خوانی رضوی دانش‌آموز بوده‌اند و در کنار آن بیش از 3 هزار و 500 جلد کتاب به مدارس استان اهدا کرده‌ایم که این مورد نشان از همکاری خوب بین ما و آموزش و پرورش دارد.

حافظی اظهار کرد: کتاب‌خانه سیار نور رحمت در تایباد با استقبال بسیار زیاد دانش‌آموزان روبرو شده است و در کمتر از یک سال توانسته است تعداد بسیاری زیادی از مخاطبان را به خود جذب کند و هم‌اکنون دچار مشکل کمبود منابع است که نشان از اقبال بالا و موفقیت چشمگیر در جذب مخاطب دارد.

انتهای پیام