• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-10287-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مهری پریرخ:
نیروی انسانی عامل اصلی مشکلات فرهنگی است

دکتر مهری پریرخ گفت: نیروی انسانی عامل اصلی مشکلات فرهنگی به شمار می‌رود و آموزش این نیرو راه حل این مسائل است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، این استاد کتاب‌داری دانشگاه فردوسی مشهد که صبح  امروز در نشست انجمن کتاب‌خانه‌های خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: ما باید مشکل نیروی انسانی را حل کنیم زیرا اگر مشکل نیروی انسانی حل شود ما تا حدود بسیار زیادی توانسته‌ایم برای حل مشکلات فرهنگی جامعه اقدام کنیم.

وی ادامه داد: ما باید پرورش‌دهندگان را آموزش دهیم تا به صورت شعاعی آموزش در جامعه افزایش پیدا کند و ما به سمت حل مشکلات برویم اما مادامی که مشکلات نیروی انسانی را حل نکرده باشیم، افکار و برنامه‌ها و طرح‌های ما غیر اجرایی باقی خواهد ماند.

پریرخ تصریح کرد: آموزش و پرورش وضعیت کتاب‌خانه‌های مدارس را بست وقتی که کتاب‌دار را از مدارس حذف کرد و مسئولیت آن را به دانش‌آموزان سپرد، این مانند آن است که مسئولیت کلانتری شهر را به بچه‌ها بسپاریم، کسانی که اساسا تخصص کاری را ندارند.

این استاد کتاب‌داری دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: کتاب‌خانه‌های کلاسی خروجی چندانی ندارند و در کنار آن باید به سمت خدمات دهی بیشتر فرهنگی برویم زیرا نیاز داریم که بیشتر خدمت‌دهی کنیم.

در ادامه این نشست رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد با بیان اینکه طرح مشاور کتاب می‌تواند در مدارس راه‌گشا باشد، گفت: این طرح منابع مناسب برای کتاب‌خوانی را به دانش‌آموزان معرفی می‌کند که اقدام مفید و موثری خواهد بود.

کاظم دبیری اظهار کرد: ما باید زمینه را برای ساخت و ایجاد کتاب‌خانه‌های جدید فراهم کنیم و در این مسیر باید از ظرفیت بخش خصوصی و اضلاع دیگری که در این مسیر می‌توانند با ما همکاری کنند، استفاده کنیم.

باید کتاب‌خوانی را هدف‌مند کرده و حس نیاز به کتاب را ایجاد کنیم

در ادامه این نشست رئیس مرکز کتاب‌خانه‌های آستان قدس رضوی طی سخنانی اظهار کرد: ما باید ببینیم که هدف از کتاب‌خوانی چیست و ما چرا کتاب می‌خوانیم؟ 

دکتر هادی زاهدی تصریح کرد: باید به سمت کتاب‌های کاربردی حرکت کنیم تا افراد بتوانند با کتاب‌ خواندن به سمت رفع نیازهای واقعی خود بروند و در واقع ذهن خود را از دانسته‌های غیر مفید خالی کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد حس نیاز به کتاب‌خوانی یکی از مهمترین مسائلی است که باید به دنبال ایجاد ان باشیم تا بتوانیم به واقع مردم را به سمت کتاب‌خوانی سوق داده و فرهنگ این موضوع را در جامعه نهادینه کنیم.

انتهای پیام