• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-13090-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

زَرپَران و دست‌هايي كه طلا مي‌خواهند

زعفران یا زَرپَران، طلاي سرخي كه زعفران‌كاران در سال جاري از افت قيمت آن گله‌مند بودند، اما فصل برداشت اين گلِ زيبا هر چه هست براي عده زيادي فرصت شغلي فصلي مي‌سازد، چرخه از توليد تا فروش طلاي سرخ، زعفران‌كاران را آن گونه كه بايد و شايد راضي نكرده آن‌ها از اين گلِ بنفش‌فام همان طلاي سرخ را مي‌خواهند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، طبق گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی « 80 درصد زعفران کشور در خراسان تولید می‌شود»؛ اين آمار نشان دهنده اهميت اين گياه و تاثير مهم آن بر زندگي مردم استان است؛ در اين گزارش با چند زعفران‌كار صحبت كردم و از مشكلات‌شان پرسيدم، با چند نفر از كساني كه زعفران پاك مي‌كردند و اين شغل فصلي را براي خود يك فرصت مي‌دانستند.

يكي از زعفران‌كاران كه مساحت زمينش 4 هزار متر است، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا گفت: امسال برداشت زعفران بد نبود، اما بیشتر از این انتظار داشتيم كه نتيجه ببينيم؛ گل زعفران امسال خیلی ارزان شده بود سال گذشته گاه به كيلويي 60 تا 65 هزار تومان رسيد اما امسال به 45 هزار تومان هم نرسيد؛ كارگر براي برداشت و پاك كردن زعفران به زحمت پيدا شد. يكي ديگر از زعفران‌كاران نيز از هزينه‌هاي بالا و كمبود کارگر و آب گله داشت و اين كه زعفران را ارزان مي‌خرند.

دسترنج كشاورزان، سهم واسطه‌هاي بي‌شمار 

زعفران‌كار ديگري كه مساحت زمین او 5000 متر مربع است، مشكلات را از زاويه‌هاي ديد ديگري نيز برشمرد؛ او نبود کارشناسان خبره کشاورزی و همچنين وجود واسطه‌های بی‌شمار که حاصل دسترنج کشاورزان را مي‌خرند؛ از بزرگ‌ترين مشكلات زعفران‌كاران دانست؛ و عنوان كرد: به علت گرمای شدید هوا محصول کمتری برداشت کرده‌ایم از سويي نبود يك مرکز فروش که به صورت تضمینی محصول را بخرد و عدم دخالت دولت در فروش این محصول، استفاده نكردن از تجارب کشاورزان کشورهای دیگر در مورد نحوه کشت و داشت و برداشت و نبود تسهیلات ارزان قیمت برای سیستم‌های نوین آبیاری برای مزارع زعفران از ديگر مشكلات ماست. 

 اما در ادامه به سراغ برخي از كساني رفتم كه اين گل را در خانه پاك مي‌كنند، و به صاحبان زمين مي‌دهند و در ازاي پاك كردن هر يك كيلوگرم گل زعفران حق‌الزحمه‌اي از زمين‌دار دريافت مي‌كنند؛ نشستم و با آن‌ها كمي زعفران پاك كردم، برگ‌هاي بنفش‌فام را از هم باز مي‌كردند و پرهاي سرخ‌رنگ زيبا را از ميان آن در مي‌آوردند؛ از آن‌ها پرسيدم براي هر كيلو پاك كردن اين گل چه‌قدر دريافت مي‌كنيد؟ يكي از آن‌ها گفت: بستگي به زمين‌دار دارد؛ بعضي‌ها براي هر كيلو 8000 تومان و بعضي 9000 تومان می‌دهند.

گفتم از در آمد فصلي حاصل از آن رضايت داريد؛ گفت: چاره‌اي نيست اما غنيمت است، هر سال براي ما زعفران مي‌آورند و ما هم درآمد آن را به يك زخم خود مي‌زنيم خوب است؛ راضي هستيم خدا را شكر، كاش هميشه از اين كارها باشد تا خودِ من بتوانم كار كنم.

كشت زعفران با توجه به نیاز آبی کمتر با استقبال کشاورزان روبه‌رو شده است

به گزارش ايسنا بر طبق اعلام معاون سازمان و  مدیر جهاد کشاورزی نیشابور، «امسال سطح زیر کشت گیاه زعفران در این شهرستان از 5 هزار700 هکتار  به  5900 هکتار افزایش یافته است كه این میزان شامل 5700 هکتار بارور و 200  هکتار غیر بارور است؛ زعفران شهرستان، در بخش‌های مرکزی، میان‌جلگه و زبرخان کشت می‌شود که سبب اشتغال‌زایی یک میلیون و 140 هزار نفرروز به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم شده است. میزان درآمد ناخالص کشاورزان شاغل در این بخش، مبلغی بالغ بر 56 میلیارد ریال است. با توجه به شرایط اقلیمی خاص، همچون گرمای بیش از حد پائیزه، کاهش بارندگی بهاره، گرمای تابستانه، آبیاری زود هنگام مزارع توسط کشاورزان در سال زراعی جاری تاکنون به‌طور متوسط از هر هکتار دو و هشت دهم کیلوگرم زعفران برداشت شده و سهم شهرستان از تولید امسال با توجه به کاهش 40 درصدی تولید، حدود 16 تن زعفران خشک است. زعفران  با توجه به نیاز آبی کمتر با استقبال شدید کشاورزان رو به رو شده است.

اهرمی برای جلوگیری از کشت بی‌رویه زعفران نداریم

محمد علی فرهمند راد، معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا عنوان كرد: زعفران یکی از محصولاتی است که میزان مصرف آن در مقایسه با سایر محصولات پايیزه کمتر و ارزش افزوده بالاتری دارد. به توصیه کارشناسان کشت آن در مناطق کم آب و مناطق خشک می باشد که در نیشابور در برخی از مناطق مستعد است ولی به دلیل این که ما اهرمی برای جلوگیری از کشت بی‌رویه آن نداریم سطح آن در کل کشور رو به افزایش است و مطمئنا در آینده اگر نتوانیم زمینه را برای صادرات بیشتر مهیا کنیم ارزش افزوده آن در واحد سطح کاهش پیدا می‌کند.

وي افزود: نوسانات قیمت زعفران مهم‌ترین مشکلی است که کشاورزان با آن رو به رو هستند، همچنین عملکرد پایین در واحد سطح از دیگر مشکلات است؛ خوشبختانه در سال جاری وزارت جهادکشاورزی برای جلوگیری از کاهش قیمت زعفران در بازار خرید حمایتی زعفران را توسط سازمان تعاون روستایی اعلام کرده و در شهرستان‌های تربت جام و مشهد سازمان تعاون روستایی آمادگی خرید زعفران را از کشاورزان با قمت مناسب دارد.

فرهمند راد گفت: قیمت زعفران تابع عرضه و تقاضا و از همه مهم‌تر بحث صادرات آن  می باشد. هر چه قدر در زمینه صادرات، زعفران به صورت بسته بندی و یا برند مشخص، کار شود مطمئنا قیمت آن کاهش قابل توجه پیدا نمی‌کند و در مجموع قیمت زعفران به صورت کمی در سطح کشور با توجه به میزان تولید در بازار تعیین می‌شود.

به گزارش ايسنا «صادرات زعفران در چهار ماهه نخست امسال گرچه افزایش حدود 25درصدی نسبت به سال گذشته دارد اما آمار نشان می‌دهد که این محصول نسبت به سال گذشته کاهش قیمت داشته و تجارت آن به دلیل فله‌ای بودن با پایین‌ترین قیمت صورت گرفته است». به نظر مي‌رسد آن‌چه در چرخه طلايي برنامه‌ريزي تا تامين بازار گلِ زيباي زرپران توجه زيادي به آن نشده، موضوع برندسازي آن و توجه به بسته‌بندي و نحوه صادرات زعفران است؛ از سويي بي‌توجهي به نحوه كشت و نبود يك مديريت متمركز براي آن باعث شده تا اين نگراني به وجود بيايد كه دست‌هايي كه از كاشت زعفران انتظار برداشتِ طلا دارند؛ مس هم برداشت نكنند. 

گزارش از سیمین سلیمانی؛ ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام