• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-19414-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

برگزاری همایش صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی‌شدن مبارزه با مواد مخدر

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی از برگزاری همایش صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی‌شدن مبارزه با مواد مخدر در مشهد خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید جواد حسینی امروز در جلسه کمیته تخصصی مشارکت‌های مردمی در موضوع کنترل و کاهش تقاضای مواد مخدر که در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار کرد: همایش صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی‌شدن مبارزه با مواد مخدر با حضور فعال 200 سمن از پنج استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد در ۲۵ آذرماه  در مشهد برگزار خواهد شد.

وی هدف از برگزاری این همایش را بیان تجربیات سمن‌های دعوت شده و آموزش به آن‌ها دانست و عنوان کرد: این همایش یک روزه با محوریت پیشگیری، درمان و اشتغال آسیب موادمخدر در هتل پارس برگزار می‌شود.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در سال ۸۵ مبنی‌بر تنظیم سند مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: طبق این سند ۱۸ دستگاه درگیر موضوع مواد مخدر هستند،، اما کار اصلی ما مشارکت‌دادن سمن‌های مردمی در این زمینه است.

حسینی تصریح کرد: امروز مواد مخدر و روانگردان فقط یک آسیب اجتماعی نیست، بلکه آسیبی است که ۱۶ نوع آسیب دیگر را به وجود می‌آورد و پدیده‌ای امنیتی محسوب می‌شود.

وی افزود: امروز بحران مواد مخدر در کنار پدیده‌های هسته‌ای و زیست محیطی قرار می‌گیرد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در همسایگی با کشور افغانستان هستیم که روزانه ۶ هزار تن  مواد مخدر تولید می‌کند؛ یعنی ۸۰ درصد مواد مخدر دنیا در این کشور تولید می‌شود.

حسینی با اشاره به اینکه امروز مصرف مواد مخدر دو و نیم برابر شده و از ۱۰ نوع به ۷۰۰ نوع افزایش یافته است، بیان کرد: کشف یک کیلو مواد مخدر ۴۰۰ دلار هزینه دارد و تنها در ایران تا کنون 3700 نفر در ارتباط با مواد مخدر شهید شده‌اند.

وی در خصوص طرح روستای پاک عنوان کرد: این طرح در 100روستای استان در حال اجراست. روستای پاک یعنی روستاهایی که عاری از مواد مخدر، طلاق، بیکاری و... باشد، مردم آن کتاب بخوانند و ... . برای اجرای هرچه بهتر این طرح از تشکل‌های مردم‌نهاد کمک گرفته‌ایم.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: اگر یک روستا تشکلی ندارد، فرمانداران موظف هستند که برای این امر تشکل‌هایی ایجاد کنند تا برخی از مسئولیت‌ها از ارگان‌های دولتی به این تشکل‌ها واگذار شود.

وی با بیان اینکه مشارکت‌دادن مردم از سیاست‌های اصلی دولت است، خاطرنشان کرد: هیچ دولتی در بخش کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی بدون مشارکت مردم توفیق حاصل نمی‌کند و این مردم هستند که هم در پیشگیری و فرهنگ‌سازی و هم در درمان و کنترل آسیب‌های اجتماعی موفق هستند.

حسینی افزود: تنها استانی هستیم که ده راهبرد معین برای توسعه مشارکت‌های مردمی تعیین کرده‌ایم و طبق آن افزایش کمی و افزایش موضوعی سمن‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و نظام‌نامه تشکل‌های غیردولتی با دولتی را هم  تدوین کرده‌ایم.

انتهای پیام