• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-13390-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

جلوی رشد حاشیه نشینی در کاشمر گرفته شود

شهردار کاشمر گفت: باید جلوی رشد حاشیه نشینی در کاشمر گرفته شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان جعفر سلیمانی ظهر امروز 23 آبان ماه در بازدید از مناطق حاشیه شهر کاشمر گفت: تاکنون 9 منطقه از سکونت گاه‌های غیر رسمی کاشمر شناسایی شده است، افزود: در این مناطق جمعیتی بالغ بر 12 هزار و 522 نفر سکونت دارند.

وی با اعلام اینکه مسیل ها نه تنها به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر طبیعی تشکیل دهنده ساختار شهر به شمار می آیند بلکه از جمله مهترین عناصر تشکیل دهنده اکو سیستم شهر و شاکله ادراکی آن هستند، عنوان کرد: برخی از این سکونت‌گاه‌ها در مسیر کال ساخته شده اند.

شهردار کاشمر بیان کرد: حاشیه مسیل شرقی، حسین‌آباد، احمدآباد، نرگس شمالی، نرگس جنوبی، گلشن و گوهر، ضلع جنوب زیارتگاه شهید مدرس و نسیم جنوبی از جمله سکونت‌گاه‌های غیر رسمی کاشمر هستند.

سلیمانی با اشاره به اینکه مسیل ها محل های عبور سیلاب های درون شهری و جمع کننده آب های سطحی درون شهر ی در مواقع ریزش نزولات جوی هستند، اظهار کرد: در صورت عدم مدیریت صحیح این فرصت طبیعی و کالبدی درون شهری موجب ایجاد تهدید برای شهروندان از جمله وقوع سیلاب  و بروز مشکلات به رنج برای شهرها خواهند شد.

شهردار کاشمر همچنین بیان کرد: احیاء و ساماندهی حریم بستر مسیل شرقی شهر کاشمر گام بلندی در تحقق عدالت اجتماعی به عنوان رسالت اصلی دولت و مدیریت محلی و به عنوان تحقق یکی از خواسته های اصلی مردم شهر بوده و از سویی این طرح می تواند محرکی برای بهبود فضاهای شهری و تامین ضرورت های سکونتی بافت فرسوده و سکونت گاههای غیر رسمی متعدد این شهر و موجب ارتقاء شرایط اقتصادی و اجتماعی و افزایش تاب آوری محلات شهری شود.

وی اظهار کرد: با توجه به مشکلات کالبدی زیست محیطی و اجتماعی که محدوده مسیل شرقی ایجاد کرده تدوین مطالعاتی که به صورت یکپارچه و شکلی منسجم با این بافت ناکارآمد شهری توجه ویژه داشته و طرح و برنامه هایی برای توانمند سازی کالبدی و اجتماعی آن بسیار ضروری است.

 سلیمانی گفت: با تعریف پروژه هایی هماهنگ با هویت تاریخی فرهنگی و مذهبی شهر کاشمر و ساماندی کالبدی فضاهای نابسامان شهری به بازآفرینی پایدار این شهر کمک خواهد شد تا کاشمر به عنوان شهری که مرجع بالغ بر 3 میلیون زائر بتواند در استان خراسان رضوی جایگاه ویژه خود را بازیابد و بعد از شهر مقدس مشهد دومین مقصد زائرین و گردشگران باشد.

انتهای پیام