• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-19514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس ناحیه سه آموزش‌و‌پرورش مشهد:
در زمان مطالعه کتاب اینترنت را قطع کنیم

رئیس ناحیه سه آموزش‌و‌پرورش مشهد گفت: برای آسیب‌ کتاب‌نخواندن راهکارهایی وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که در زمان مطالعه کتاب، اینترنت قطع شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منصوره شریف‌الحسینی، امروز، 23 آبان‌ماه، در مراسم نکوداشت هفته کتاب که در دبیرستان مصلی‌نژاد برگزار شد، اظهار کرد: اینکه این مراسم در کتابخانه و مدرسه برگزار می‌شود و مسئولان شهر برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در کتاب‌خانه مدرسه حضور به هم می‌رسانند، نشان از این دارد که مبنای تمام تصمیم‌گیری‌ها در اداره آموزش‌و‌پرورش باید از مدرسه شروع شود.

وی افزود: قصه‌گویی، کتاب‌خانه‌های سیار و کیف‌-کتاب سه طرحی است که در رابطه با کتاب‌خوانی در ناحیه سه انجام شده است. مراسم سمبولیک و نمادین برای ترویج فرهنگ‌هایی است که باید برای آن‌ها سرمایه‌گذاری شود و اهمیت ویژه‌ای برای آن‌ها قائل شد تا تبدیل به یک فرهنگ ارزشمند شوند.

شریف‌الحسینی با بیان اینکه «سه طرح در ناحیه سه در رابطه با فرهنگ کتاب‌خوانی به آن پرداخته شده است»، عنوان کرد: یکی از طرح‌ها قصه‌گویی است؛ به این صورت که در بعضی از مدارس ابتدایی چون مدرسه شهید برونسی دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی برای دانش‌آموزان کلاس اول در زنگ‌های تفریح کتاب‌خوانی می‌کنند. این فرهنگ می‌تواند در هر نقطه‌ای که از داشتن تجهیزات ویژه کتاب‌خوانی محروم هستند، فرهنگی ویژه برای کتاب‌خوانی ایجاد کند. طرح بعدی کتاب‌خانه‌های سیار در فضای راهروی مدارس است که مسئولیت آن بر عهده شورای دانش‌آموزی است و با این کار مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان تقویت می‌شود. 

رئیس ناحیه سه آموزش‌و‌پرورش مشهد گفت: طرح ویژه دیگر، طرح کیف-کتاب است. دانش‌آموزان ابتدای سال کتاب‌های خوانده شده و مورد علاقه خود را در کیف‌های تعبیه شده قرار می‌دهند و انتهای هر هفته افرادی که تبلیغ بیشتری می‌کنند. کیف خود را به دانش‌آموزان دیگر قرض می‌دهند، با این کار تا آخر سال هر دانش‌آموز حداقل 100 کتاب می‌خواند. 

وی با بیان اینکه «آسیب‌های ویژه‌ای بر سر راه فرهنگ کتاب‌خوانی وجود دارد»، تصریح کرد: ممکن است کتاب‌خواندن برای افراد خسته‌کننده باشد و علاقه‌ای به خواندن کتاب‌های پرورق نداشته باشند و نیز در کوتاه‌مدت خواندن یک کتاب لذتی برای آن‌ها ایجاد نکند. برای این آسیب‌ها راهکارهایی وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که با توجه به افزایش مطالعات اینترنتی، در زمان مطالعه کتاب، اینترنت قطع شود. 

انتهای پیام