• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-19614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛

رانندگی غیراصولی و رفتار‌های پرخطر نشان‌دهنده افسردگی است

 عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: رانندگی غیر اصولی یک رفتار پر خطر بوده و جزو رفتار‌های خود آسیب‌رسان قرار دارد که نشان دهنده افسردگی در فرد است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ایمان‌الله‌ بیگدلی، امروز در نشست هم‌اندیشی اعضای هیات علمی دانشگاه‌‌فردوسی مشهد با موضوع بررسی‌‌علل و پیامد‌های روانشناختی و جامعه‌شناختی خودکشی دو نوجوان در اصفهان که در سالن شورای دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه فردوسی برگزار شد، با بیان اینکه «در زمینه خودکشی در حوزه آسیب‌شناسی روانی یک چارچوب مشخص داریم»، اظهار کرد: از نظر روانشناسی، آسیب‌شناسی رفتار خودکشی مرتبط با وضعیت خُلقی فرد است.

وی وضعیت روانی در حوزه اختلالات روانپزشکی را افسردگی دانست و بیان کرد: وقتی به خودکشی جمعی می‌پردازیم موضوع پیچیده‌تر از خودکشی فردی می‌شود .افراد افکار منفی و افسرده‌‌ای خود را به اشتراک می‌گذارند و دست به اقدام جمعی می‌زنند، اما اگر به افسردگی که یک پیامد آن خودکشی به صورت فردی است عمیق‌تر نگاه کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که خُلق افسرده زمینه‌ساز خودکشی است.

عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه «تظاهرات افسردگی در افراد متفاوت است»، تصریح کرد: تظاهرافسردگی در یک کودک یا نوجوان با تابلوی افسردگی متفاوت است؛ حتی نمود‌های ارتباط با دیگران نیز در افراد شکل‌های مختلف دارد.

بیگدلی با تاکید براینکه «بروزمجموع رفتار‌های پرخطر نشان‌دهنده افسردگی است»، افزود: رانندگی غیر اصولی جزو رفتار‌‌‌‌‌های پرخطر محسوب می‌شود که نشان‌دهنده افسردگی است. با این‌گونه رفتار‌ها فرد می‌خواهد خودش را در معرض آسیب قرار دهد پس می‌توان گفت رفتارهای خود آسیب‌رسان بخشی از افسردگی است.
 
وی در خصوص خودکشی دونوجوان در اصفهان عنوان کرد: همه ما کلیپ خودکشی را دیده‌ایم و شاید ذهن خیلی از مردم این سوال را داشته باشد  که چگونه این دو نفر با وضعیت خُلقی معمولی یا حتی شاد که در کیلیپ می‌بینیم، اقدام به انجام رفتار پرخطر کرده‌اند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت معمولاً در حوزه اختلالات خُلقی با اختلالی مواجه می‌شویم که دو رویکرد درآن وجود دارد که رویکرد اول آن افسردگی و رویکرد دوم  آن دفاعی است.

عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: معنای رویکرد دفاعی این‌گونه است که به طور مثال فرد در حال گفت‌و‌گو است و به ظاهر ممکن است بخندند یا چهره‌ شاداب از خود نشان دهند، اما پشت این رفتار‌ها افسردگی قرار دارد. یک مکانیزم بر پنهان‌کردن افسردگی این است که فرد از  رفتاری معکوس استفاده می‌کند برای پنهان‌کردن رفتار‌های خودآسیب‌رسان که در او وجود دارد.

انتهای پیام