• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-19814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

متخصص علوم عصب‌شناسی:
میزان بهبودی اعتیاد در بهترین شرایط 7 درصد است

متخصص علوم عصب‌شناسی اعتیاد گفت: در تمام کشورهای دنیا و در بهترین شرایط درمان، میزان بهبودی اعتیاد به معنی قطع مصرف 6 تا 7 درصد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمید جمعه‌پور امروز در جلسه کمیته تخصصی مشارکت‌های مردمی در زمینه کنترل و کاهش تقاضای مواد مخدر که در شورای مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار کرد: درکل دنیا در مورد آسیب اعتیاد اعتقاد بر این است که خود فرد آن را انتخاب می‌کند و از آن لذت می‌برد. نگرش مردم دنیا این است که افراد دارای بیماری‌های کلیوی، سرطان و... خودشان بیماری خود را انتخاب نکرده‌اند؛ بنابراین این افراد نسبت‌به فردی که دچار اعتیاد شده است، برای کمک مستحق‌تر هستند.

وی خاطرنشان کرد: مردم و خیران با خود می‌گویند چرا ما باید سراغ چنین مشکلی برویم و برای معتادان هزینه کنیم در حالی که آن‌ها خود اعتیاد را انتخاب کرده‌اند و از آن لذت می‌برند. این موضوع یک مسأله فرهنگی است و باید بر روی فرهنگ‌سازی برای مردم و خیریه‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم تا آن‌ها به سمت این موضوع بیایند.

این دکترای علوم عصب‌شناسی اعتیاد با اشاره به اینکه «اعتیاد یک بیماری عودکننده، پیش‌رونده و تداوم‌دار خواهد بود»، عنوان کرد: درمان اعتیاد مقطعی است. امروز در کل متون جهانی می‌گویند اعتیاد دقیقاً مثل آسم، بیماری‌های قلبی، دیابت و... است و تا آخر عمر با فرد خواهد بود اما در مقاطعی این بیماری قطع می‌شود. 

جمعه‌پور با بیان اینکه «در متون جهانی گفته شده که اعتیاد یک بیماری چندوجهی است»، تصریح کرد: اعتیاد بیماری زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی است. فرد معتاد در چهار حوزه دچار مشکل می‌شود و اگر می‌خواهیم اعتیاد را کنترل کنیم، باید همزمان به این چهار وجه وارد شویم.

وی عنوان کرد: متون علمی می‌گویند بالاترین لذت در دنیا از لذت‌های دنیوی مصرف شیشه است. لذت مصرف شیشه 20 برابر لذت‌های طبیعی در زندگی معمولی است. بنابراین مشاهده می‌کنیم که در مساله اعتیاد با چه مشکل عجیب و عظیمی مواجه هستیم و به این راحتی نمی‌توان آن را حل کرد. باید خیلی بیشتر تلاش کنیم.

انتهای پیام