• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-10687-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/کتاب و کتاب‌خوانی/

یک نویسنده:
وضعیت توزیع کتاب، خوب نیست

یک نویسنده گفت: از آنجایی که وضعیت توزیع کتاب متاسفانه خوب نیست بسیاری از کتاب‌ها از دسترس مخاطبان دور می‌ماند.

محمدکاظم کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: به دلیل این که هم تعداد کتاب‌های منتشر شده زیاد و هم تنوع کتاب‌خوانی زیاد است و همین این که نظام پخش کتاب ما خیلی منظم نیست در بسیاری از مواقع مردم از دسترسی به کتاب‌های تازه منتشر شده محروم می‌مانند.

وی افزود: برپایی نمایشگاه‌‌های کتاب باعث آشنایی مردم با تازه‌های نشر و دسترسی مردم به آن‌ها می‌شود.

این شاعر عنوان کرد: در سال‌های قبل در نمایشگاه کتاب مشهد حضور نداشتم به همین دلیل نمی‌توانم قضاوتی در خصوص نمایشگاه سال جاری با نمایشگاه‌های سال‌های گذشته انجام دهم اما برگزاری نمایشگاه کتاب سال جاری هم‌زمان با رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام توسط مشهد شد و به همین دلیل شاهد حضور جمعی از اهالی کتاب کشورهای دیگر در این نمایشگاه بودیم که این موضوع به ابعاد این برنامه فرهنگی افزود.

 این نویسنده گفت: متاسفانه در کشور افغانستان نمایشگاه ثابت و ملی کتاب وجود ندارد اما بعضی از وقت‌ها اتفاقاتی به صورت نمایشگاه موقتی به خصوص با همراهی جمهوری اسلامی ایران رخ می‌دهد و نمایشگاه‌هایی در شهرهای مزار شریف و هرات برگزار می‌شود، ما امیدوار هستیم که زمینه‌هایی فراهم و داد و ستد و ارتباطات کتاب بین افغانستان و ایران بیشتر شود و فعالیت‌های نمایشگاهی در افغانستان هم رونق بیشتری بگیرد.

کاظمی در خصوص فعالیت‌های خود در زمینه کتاب اظهار کرد: حدود 40 سال است که با کتاب گاهی در مقام کتاب‌خوان، گاهی در مقام نویسنده و گاهی به عنوان ویراستار و صفحه‌آرا سر و کار دارم و در این سال‌ها مشغله‌ اصلی من کتاب بوده و کتاب بیشترین برکات را برای زندگی من هم از لحاظ آموختن و هم از لحاظ آگاهی و آشنایی با جهان داشته است.

وی ادامه داد: از من 13 عنوان کتاب به چاپ رسیده که اکثر این کتاب‌ها چاپ شده است و در دسترس عموم قرار دارد، هم اکنون نیز دو کتاب از من در حال تجدید چاپ است که برای نمایشگاه کتاب مشهد آماده نشد.

محمدکاظم کاظمی در پایان عنوان کرد: امیدوار هستیم همه حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم که در کار کتاب نیاز است و به وسیله همه نهادها و برنامه‌های فرهنگی کشور صورت می‌گیرد تداوم داشته باشد.

انتهای پیام