• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

آغاز پرداخت وام 50 میلیون تومانی مسکن به فرهنگیان خراسان رضوی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان از آغاز پرداخت وام 50 میلیون تومانی خرید یا ساخت مسکن به فرهنگیان استان خبر داد.
 
قاسم‌علی خدابنده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: با توجه به اینکه حساب فرهنگیان و حساب‌های اداری ما در بانک ملی قرار دارند، وزارت آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای بااین بانک منعقد کرده تا براساس این تفاهم‌نامه و از قبل  نقدینگی حساب‌ها یک سری تسهیلات ویژه به فرهنگیان ارایه شود.این تسهیلات در دو بخش مسکن و مرابحه هستند.
 
وی ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه به فرهنگیان شاغل که در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند تسهیلاتی به مبلغ 500 میلیون ریال جهت خرید یا ساخت مسکن داده می‌شود. این تسهیلات با سود 12 درصد و بازپرداخت 12 ساله هستند.
 
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: مبلغ وام خرید یا ساخت مسکن در شهرهایی که کمتر از 200 هزار نفر جمعیت دارند، 400 میلیون ریال است.
 
خدابنده با اشاره به اینکه «تسهیلات خرید یا ساخت مسکن شامل حال افرادی  می‌شود که فاقد مسکن هستند و سند رسمی به نام فرد و یا همسر او نیست»، عنوان کرد: برای دریافت وام ساخت مسکن  باید سند ملکی که قرار است در آنجا بنا احداث شود به نام فرد باشد. برای وام خرید مسکن هم بانک ضوابط و چارچوب‌هایی را مشخص کرده است و ملک باید خصوصیاتی داشته باشد؛ به طور مثال ملک باید دارای  استحکام، سند شش دانگ و... باشد. همچنین خریدار باید این ملک را قول‌نامه کند اما سند به نام فرد زده  نشود. سند همزمان به نام فرد و در رهن بانک خواهد رفت. اگر سند به نام افراد باشد نمی‌توانند این وام را دریافت کنند.
 
خدابنده با بیان اینکه «وام مرابحه برای مشکلات مالی موقت فرهنگیان پیش‌بینی شده است»، توضیح داد: مبلغ این وام 10 میلیون تومان و با سود 12 درصد است. باتوجه به اینکه دو سال گذشته هم چنین تفاهم‌نامه‌ای با بانک ملی داشته‌ایم و تعدادی از همکاران این تسهیلات را دریافت کرده‌اند، این افراد نمی‌توانند مجددا از وام مرابحه استفاده کنند.
 
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: با توجه به اینکه ممکن است تعداد متقاضیان دریافت وام از تعداد سهمیه هر اداره آموزش و پرورش بیشتر باشند اولویت‌بندی‌هایی را برای پرداخت وام مشخص کرده‌ایم؛ همکاران خانم سرپرست خانوار  و  همکارانی که بالای 20 سال سابقه خدمت دارند و فاقد مسکن هستند در اولویت پرداخت این وام‌ها قرار دارند. همکارانی که کمتر از 20 سال سابقه دارند و افراد جدید الاستخدام اولویت‌های بعدی هستند.
 
خدابنده اظهار کرد: برای ثبت‌نام این وام‌ها مهلت خاصی وجود ندارد و این تسهیلات برای سال 97 هم پرداخت خواهد شد. این گونه نیست که بگوییم چون در پایان سال 96 قرار داریم این تسهیلات فقط تا پایان امسال پرداخت می‌شود.
 
وی با بیان اینکه « مجموع سقف تسهیلات استان 106 میلیارد تومان است»، تصریح کرد: 42 میلیارد تومان به تسهیلات مسکن و 64 میلیارد تومان هم به تسهیلات مرابحه تعلق دارد. در مجموع درسطح استان حدود 1000 نفر از تسهیلات مسکن و حدود 6000 نفر هم از تسهیلات مرابحه استفاده خواهند کرد.
 
خدابنده با بیان اینکه «بازپرداخت این وام‌ها به صورت کسر از حقوق است و به حساب بانک ملی واریز می‌شود»، عنوان کرد:متقاضیان دریافت این وام‌ها باید به اداره آموزش و پرورش محل خود مراجعه کنند، آنها با دریافت معرفی‌نامه از بخش تعاون اداره آموزش و پرورش خود به بانک ملی معرفی می‌شوند.
  
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان  خاطرنشان کرد: از شنبه هفته جاری معرفی برای دریافت  وام را آغاز کرده‌ایم.در حال حاضر تعدادی از همکاران معرفی‌نامه گرفته‌اند و در بانک‌ها تشکیل پرونده داده‌اند.

انتهای پیام