• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-9714-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دبیر دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها:

عضویت در دفتر صندوق جهانی، انزوای سیاسی ایران را از بین می‌برد

دبیر دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها اف. ام. دی. وی گفت: عضویت در دفتر صندوق جهانی، انزوای سیاسی ایران را از بین می‌برد و شرایط بهتری را برای آن فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شهریار بهرامی در نشستی با عنوان «نشست کلان‌شهرها و سرمایه‌گذاری خارجی: فرصت‌ها و چالش‌ها»، که در هتل همای مشهد برگزار شده بود، اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست‌، معرفی صندوق جهانی توسعه شهرها، به عنوان نقطه نخستین برای قدم گذاردن در عرصه‌های شهری است. کلان‌شهرها باید عضویت در این صندوق جهانی را جدی بگیرند تا بتوان از آن، در راستای اهدافمان بهره بگیریم. درنتیجه کسانی که عضو این صندوق می‌شوند بایستی در نشست‌های سالانه آن، شرکت کنند؛ چرا که به عنوان قدم‌نهادن در دیپلماسی شهری قلمداد می‌شود.

وی تصریح کرد: این صندوق در چند محور به شهرداری‌ها یاری می‌رساند. بررسی کارشناسی مبتنی‌بر این که پروژه‌ای قابل سرمایه‌گذری هست یا خیر و مهندسی مالی که تأکید بر این امر دارد که تا حد امکان از منابع مالی محلی تأمین شود و... ؛ اما باید اشاره داشت که پیشنهاد تأسیس این صندوق، از سوی شهر مشهد ارائه شده است. 

بهرامی با بیان اینکه «همواره تأمین منابع مالی شهری برای شهرداری‌ها مشکل‌ساز بوده است»، افزود: مشهد برای رفع این مشکلات، پیشنهاداتی از جمله تأسیس بانکی به نام بانک شهرها داده که ایجاد شده است. این بانک شرایط تشکیل صندوق اعتباری را فراهم کرد که می‌تواند شهرداری‌ها را در عرصه مالی حمایت کند.

دبیر دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها اف. ام. دی. وی اشاره کرد: پیشنهاد این تشکل در سال 2008 میلادی از سوی مشهد ارائه شده و در سال 2011 میلادی این نهاد بین‌المللی شکل گرفته است. همچنین دفتر صندوق جهانی در شهر مشهد در سال 1391 تأسیس شد. باید اشاره کرد این صندوق جهانی مزایای مهمی دربر دارد که می‌توان گفت، عضویت در آن اعتباری است برای خارج‌شدن از انزوای سیاسی، تمرین برای زندگی جهانی، افزایش اعتبار جهانی و آگاهی از فرصت‌های جهانی. 

انتهای پیام