• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-18886-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ارتباط بین بهره هوشی با اختلالات روانی

نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که کاهش سطح بهره هوشی در کودک با افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی همراه است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از زی‌نیوز، محققان دریافتند که کودکان با سن کمتر از چهار سال که سطح بهره هوشی یا آی‌کیو آنها پایین است، در معرض خطر ابتلا به اختلالات روان‌پریشی مانند اسکیزوفرنی و سایر بیماری‌های روانی در بزرگسالی قرار دارند.

آنها اظهار کردند: افرادی که اختلالات روانی را در بزرگسالی تجربه کرده‌اند، در ابتدای زندگی خود سطح بهره هوشی طبیعی داشته‌اند، اما در سن چهار سالگی با کاهش سطح آی‌کیو مواجه شده‌اند.

این کاهش بهره هوشی در دوران کودکی، بلوغ  و اوایل بزرگسالی ادامه داشت و نمره آنها نسبت به همسالان سالم خود 15 امتیاز کمتر بود.

علاوه بر سطح کم  IQ، این کودکان در توانایی‌های شناختی مانند حافظه کاری، سرعت پردازش، توجه و ناهنجاری ادارک و تفکر هم نسبت به همسالان خود عقب‌تر هستند.

در این پژوهش، محققان 4322 نفر را  سال‌ها مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد که مداخلات زودهنگام در کودکی یا نوجوانی می‌تواند از بدترشدن شرایط جلوگیری کند و ممکن است در تاخیر و یا جلوگیری از ابتلا به آن موثر باشد.

محققان اظهار کردند: در میان بزرگسالان مبتلا به اختلال روانی، اولین نشانه‌های کاهش شناختی در اوایل سن چهار سالگی دیده می‌شود. 

البته باید عنوان کرد که همه کودکان در سنین مدرسه، در معرض خطر جدی اختلالات روانپزشکی نیستند.

جوزفین مولون، پژوهشگر کالج کینگ در لندن اظهار کرد: افراد مبتلا به اختلالات روانی، کاهش شناختی را در بزرگسالی تجربه نکرده‌اند و این علائم مانند توهم در سال‌های کودکی آغاز شده و در طول زمان شدیدتر می‌شود.

این بررسی در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.

انتهای پیام