• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-9985-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رحیمی‌جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا:

باید در محیط بین‌الملل قدرت تطبیق‌پذیری داشته باشیم

یک نماینده مجلس گفت: باید قدرت تطبیق پذیری در محیط بین الملل و قدرت اجماع در داخل بر مبنای عقلانیت را داشته باشیم.
 
جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با ایسنا-منطقه خراسان، با اشاره به اینکه یکی از اشتباهات تاریخی و فاحش ما این است که فکر میکنیم همیشه باید آرمان های انقلاب را برای نسل های بعد تحلیل و توجیه کنیم، اظهار کرد: نسل های جدید به تحلیل و توجیه ما از آرمان‌ها دقت نخواهند کرد و به نتایج حاصل از آرمان ها توجه می کنند.
 
وی افزود: آن ها از ما خواهند پرسید که اگر شما از عدالت، آزادی، استقلال، برابری و جلوگیری از فساد صحبت می‌کردید، حاصل این آرمان‌ها و رفتارهایی که داشتید در کجا خود را نشان داده است، متولدین دهه 70 و 80 از ما این سوالات را خواهند پرسید و می بایست برایشان پاسخ داشته باشیم که حاصل ایده ها و آرمان هایمان در سطح جامعه چه بوده است.
 
این استاد علوم سیاسی متذکر شد: زمانی می توانیم تحلیل و انتقال مفاهیم بین نسلی را انجام دهیم که نسل جدید عملکرد رفتار و کردار نسل قبلی خود را مثبت ارزیابی کند. متاسفانه قصد داریم فقط با زبان، توجیه و تحلیل این نسل جدید را با خود همراه کنیم.
 
رحیمی جهان آبادی با بیان این مطلب که دنیای امروز قضاوت بر پایه کارآمدی است، عنوان کرد: امروز دیگر دورانی که بر پایه تبلیغ، تفهیم و ترویج مفاهیم افراد به یک نتیجه گیری می‌رسیدند نیست.
 
وی افزود: دنیای امروز، دنیای فقط آرمانگرایی نیست و دنیای عملگرایی است؛ اگر میخواهیم برای نسل های جدید انقلاب ارتباط بین الاذهانی ایجاد کنیم، باید عملگرایانه به آرمان های انقلاب نگاه کنیم و از خود بپرسیم چه میزان از آرمان ها، هدف ها و شعارهای انقلاب اجرایی شده و چه حاصلی داشته است؟
 
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی گفت: چنانچه به این سمت حرکت کنیم که در عمل داشته های انقلاب چه بوده و حاصلش را به جامعه نشان دهیم، تاثیرش بر روی نسل جدید بسیار بیشتر از این خواهد بود که بر پایه مفاهیم انتزاعی از عدالت، آزادی، برابری، توانایی دین در اداره امور جامعه و ... صحبت کنیم.
 
رحیمی جهان آبادی کرد: یکی از آسیب های انقلاب در آستانه چهل سالگی این است که نتوانیم ایده ها، باورها و آرمان هایمان را بر اساس شرایط روز و مقتضیات زمانی دنبال کنیم. مقتضیات سال 57 و شرایط آن روزها با سال 96 یکسان نیست و باید قدرت تطبیق پذیری در محیط بین الملل و قدرت اجماع در داخل بر مبنای عقلانیت را داشته باشیم. این اجماع داخلی و سازگاری بین المللی با حفظ ارزش ها، آرمان ها و اهداف می تواند کمک کننده‌ی ما باشد.
 
وی ادامه داد: انقلاب چین ظرف کمتر از 15 سال، پنج دکترین سیاسی در سیاست خارجی و داخلی انجام داد و دکترینی همانند اتحاد، جهان سه قطبی، جهش رو به جلو ... را اجرا کرد تا نهایتا به ثباتی بر پایه سازگاری بر محیط داخلی و بین المللی رسید اما ما هنوز نتوانسته ایم این تطبیق پذیری با حفظ آرمان ها و ارزش هایمان را در کشور انجام دهیم.
 
این عضو فراکسیون امید بیان کرد: چنانچه نتوانیم این سازگاری با حفظ ارزش ها را انجام دهیم در نهایت مجبور میشویم یا آرمان ها و اهدافمان را فدا کنیم و یا این که به دلیل عدم تطبیق پذیری و سازگاری با محیط پیرامونی تحت سخت ترین شرایط قرار بگیریم.
 
رحیمی جهان آبادی گفت: اما اصلی ترین آسیبی که امروز انقلابمان را تهدید می کند مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است. مردم از این ناراضی هستند که با این امکانات و درآمد چرا وضع معیشتی و اشتغالشان اینگونه است و چرا دامنه فساد روز به روز افزایش می یابد.
 
وی افزود: این مسائل آسیب هایی هستند که می توانند انقلابمان را تهدید و بین مردم و حکومت فاصله ایجاد کنند که باعث آسیب پذیری بیشتر ما خواهد شد و می بایست در جهت رفع مشکلات بیش از پیش تلاش کنیم.

انتهای پیام