• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 971-3185-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رحیمی جهان‌آبادی:

ایران از طریق رایزنی و دیپلماسی فضایی را که آمریکا علیه ما ایجاد کرده، خنثی کند

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به ایران‌هراسی که آمریکا با هدف فروش سلاح و تثبیت جایگاه خود در منطقه ایجاد کرده است، گفت: ایران از طریق دیپلماسی فضایی را که آمریکا علیه ما ایجاد کرده خنثی کند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به موضوع ایران‌هراسی توسط آمریکا، اظهار کرد: آمریکا در این چند دهه‌ای که انقلاب اسلامی در خاورمیانه حیات دارد در بحث بزرگنمایی خطر ایران، سود اقتصادی و منافع امنیتی زیادی بردند. وقتی خطر موشکی و فروش سلاح ایران را در منطقه دامن می‌زنند، در بخشی از ماجرا حضور نظامی خود را در منطقه توجیه می‌کنند تا بتوانند سلاح بفروشند.

این عضو کمیسیون حقوقی مجلس در خصوص اینکه ایران چگونه می‌تواند این موضوع را پیگیری کند؟ تصریح کرد: ایران می‌تواند به شورای امنیت شکایت کند. شکایتی مبنی بر اینکه این نوع رفتار آمریکا هم تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی است و هم اینکه یک جو امنیتی در خاورمیانه ایجاد کرده و کشورها را به هم بدبین می‌کند اما این موضوع را چه کسی می‌خواهد در شورای امنیت رسیدگی کند؟ خود آمریکایی‌ها.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه متاسفانه سیستم به گونه‌ای است که ما نمی‌توانیم این موضوع را در شورای امنیت به سرانجام برسانیم، عنوان کرد: از طرفی دیگر در مجامع قضایی بر اساس حقوق بین‌الملل امکان طرح دعوی بر اساس این موضوع را نداریم چرا که بحث سیاسی امنیتی است. مثلا این موضوع را نمی‌توان به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع داد.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: کاری که می‌توان کرد این است که ایران از طریق رایزنی و دیپلماسی این فضایی که آمریکا علیه ما ایجاد کرده را خنثی کند. کاهش تنش در روابط ایران و کشورهای منطقه به خنثی شدن نقش آمریکا کمک می‌کند. هر اتفاقی بیفتد و موجب شود رابطه ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه یا عراق تیره شود به نفع آمریکاست.

وی افزود: دستگاه دیپلماسی در کاهش تنش‌ها در روابط فیمابین ما و کشورهای عربی و منطقه تلاش کند. البته ما در این موضوع کمی ضعیف عمل می‌کنیم یعنی نه تنها نمی‌آییم تنش‌زدایی کنیم بلکه یک عده بر این آتشی که آمریکا و اسرائیل در منطقه روشن می‌کنند می‌دمند و فکر می‌کنند اگر علیه سعودی‌ها یا اماراتی‌ها موضع بگیرند به نفع نظام است در حالیکه نیت و همان نقشه آمریکایی‌هاست.

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: آمریکایی‌ها با این حجم سلاحی که می‌فروشند تنش، ناامنی و بی‌اعتمادی در منطقه ایجاد می‌کنند.

انتهای پیام