• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-11385-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بنیادی با اشاره به خروج آمریکا از برجام؛

نباید به دنبال انتقام‌گیری و انتقادهای مخرب از هم بود

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت: باید دولت، مجلس و در مجموع حاکمیت، صدای واحد داشته باشند و به دنبال انتقام‌گیری و انتقادهای مخرب از هم نباشند که اگر این کار صورت بگیرد ما خودمان در درون، زمینه‌سازی بحران بیشتر را فراهم خواهیم کرد.

بهروز بنیادی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص خروج آمریکا از برجام، اظهار کرد: در بحث بین‌المللی در معاهدات و منشورهایی که در سطح کلان جهان منعقد می‌شود از جمله آنچه برای برجام اتفاق افتاد، پایبندی به این موضوع‌ها از طرف هر کشوری که انجام شود، در بعد بین المللی به عنوان یک مسئله سیاسی قابل پذیرش است و خروج از این مسائل نیز به طور یک‌جانبه بدون احترام به رای و امضای خود و دیگران، سبب بی‌اعتمادی در سطح گسترده جهانی خواهد شد.

وی افزود: در مورد آمریکا نیز همین امر اتفاق افتاده است، امروز آمریکا کشوری است که از قدرت اقتصادی و سیاسی خود سوءاستفاده و بدون توجه به نظرات سایر کشورهای بزرگ جهان اهداف خود را تعقیب می‌کند، این امر سبب شد که در رسانه‌های مختلف تمامی کشورها به جز چند کشور خاص این کار را محکوم کردند  و در بعد جهانی آمریکا کاملا محکوم شد.

بنیادی در خصوص پیامدهای خروج از برجام برای ایران، گفت: در تعهد انجام شده 1+5 بود که امروز یکی از کشورها کم شده و ما نباید تاثیر یک کشور را کم نشان دهیم، بخش زیادی از اقتصاد، مسائل پولی و بانکی تحت کنترل خزانه‌داری آمریکا است. ما نباید این موضوع را در بحث جابه‌جایی پول و تاثیر آن در قیمت‌گذاری کالاهای مختلف از جمله نفت نادیده بگیریم. 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روسیه و چین به عنوان دو قدرت بزرگ باید نقش بیشتری را ایفا کنند، عنوان کرد: شاید اروپایی‌ها آن قدرت لازم را نداشته باشند اما به نظر می‌رسد که احتمالا چین بتواند تاثیرگذار باشد و نقش خود را در این بین به خوبی ایفا کند. شاید تنها کشوری که بتواند تا حدودی در مباحث اقتصادی و کلان با آمریکا رقابت کند، چین است. سایر بازیگران باقیمانده به نظر این توانمندی را ندارند بنابراین آثار منفی برجام به کشور ما  به بازیگرانی که باقی مانده‌اند، بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: همه با محکوم کردن برجام در زبان همراهی کردند، باید دید که در عمل چه می‌کنند. چین که به عنوان یکی از شرکای اصلی ما در سطوح اقتصادی است، در بحث جابه‌جایی پول با ما همکاری ندارد بنابراین من حس خوبی به کشورهای باقیمانده ندارم که توانمندی داشته باشند تا بتوانند به تعهدات خود در مباحث سرمایه‌گذاری، مبادلات بین بانکی و انتقال پول پایبند باشند. 

بنیادی با اشاره به اینکه ما از قبل پیش‌بینی‌ها را انجام دادیم، تصریح کرد : ترامپ همواره در انتخابات از برجام به عنوان توافقی بد یاد می‌کرد، سیاستمداران ما پیش‌بینی‌ها را انجام می‌دادند و در این اواخر نیز شدت لحن ترامپ تندتر شده و مشخص بود که دست به این کار خواهد زد. ترامپ یک فاجعه واقعی است و برای خروج از برجام مبالغ هنگفتی را از برخی از کشورها دریافت کرد و امروز در پاسخ به آن دریافتی مالی خود اقدام به این کار کرده است. 

این عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: ما باید چند ماهه ابتدایی را با دقت نظر مدیریت کنیم، 30 تا40 درصد از جامعه ما امروز در مباحث اقتصادی تحت فشار هستند و باید دولت، مجلس و در مجموع حاکمیت، صدای واحد داشته باشند و به دنبال انتقام‌گیری و انتقادهای مخرب از هم نباشند که اگر این کار صورت بگیرد ما خودمان در درون، زمینه‌سازی بحران بیشتر را فراهم خواهیم کرد. آتش زدن پرچم در مجلس کار مناسبی نبود و می‌توانستند به روش‌های دیگری اعتراض خود را نشان دهند، این حرکت به جایگاه دیپلماسی و فرهنگ ما آسیب زد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: چین آن‌چنان که نشان می‌دهد وارد عمل نمی‌شود و ما را حمایت نمی‌کند. روسیه نیز به همین صورت است. آنها نیز تنها به دنبال منافع خود هستند. در موضوع خروج برجام تمام سران اروپایی به ملاقات ترامپ رفتند اما رئیس جمهور چین این کار را انجام نداد. این نشان می‌دهد که آنها چندان حساسیت ندارد، آنگونه که اروپایی‎ها خود را نشان می‌دهند، سیاست حلقه‌های مفقوده زیادی دارد.

بنیادی با بیان اینکه تبادل اقتصادی اروپا و آمریکا نسبت به تجارتی که با ما دارد، عدد بسیار بالایی است، عنوان کرد: درصد زیادی از سهام شرکت‌هایی که در اروپا مستقر هستند، متعلق به آمریکایی‌ها است بنابراین درست است که دولت‌ها این حمایت را انجام دادند اما چون بیشتر اقتصاد در کشورهای غربی متعلق به بخش خصوصی است، باید بخش خصوصی  اعلام کند که حاضر است با این شرایط باز هم با  ایران همکاری کند، خود دولت‌ها چندان نقش ندارند.

وی اضافه کرد: گرچه 28 کشور اروپایی بیانیه دادند و امضا کردند که ما در برجام هستیم اما چون اقتصاد در کشورهای غربی بر مبنای بخش خصوصی اداره می‌شود و بیشتر سهام شرکت‌ها در اروپا متعلق به آمریکایی‌ها است، باید بخش خصوصی اعلام کند که چقدر می‌تواند در بحث سرمایه گذاری، فاینانس و تبادلات پولی از ایران حمایت کند. یک نمونه آن یکی از کشورهای دوست است که ما زحمات زیادی برای آن‌ها کشیدیم اما بانک مرکزی آن کشور حاضر نیست در مباحث مالی به ما کمک کند. 

این عضو فراکسیون امید در خصوص تمایل دولت به شرق یا غرب بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت: دکتر روحانی و دولت به تنهایی سیاست‌گذار سیاست‌های خارجی ما نیستند، سیاست خارجی ما راهبردی دارد که توسط مقام معظم رهبری تعیین می‌شود و دولت مجری آنها است، آقای روحانی و وزیر امور خارجه به تنهایی تعین کننده نیستند که بیشتر به کدام سمت برویم بلکه آنها مجری یک سری سیاست‌هایی هستند که در کلان کشور تصمیم‌گیری می‌شود و با راهبردی که رهبری تعیین می‌کنند این سیاست‌ها ادامه پیدا می‌کند.

انتهای پیام