• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-3590-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

28 مه روز جهانی بهداشت قاعدگی؛

سير قاعدگي، از الهه شدن زن تا خوارشمردگي

قاعدگي، سيكل طبيعي بدن هر زن است؛ دوره‌اي كه از اهميت بسياري برخوردار است، زنان و مردان بايد درباره اين سيكل طبيعي اطلاعات كافي داشته باشند؛ حال آن‌كه گاه شاهد هستيم متاسفانه اين اطلاعات به درستي و آن گونه كه بايد به افراد داده نمي‌شود. ممكن است اين نقص ريشه در فرهنگ نادرست يك خانواده داشته باشد اما به هر علتي اين نا آگاهي عواقب خوبي نخواهد داشت.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، رعايت بهداشت در دوران قاعدگي (عادت ماهانه يا پريود) و غلبه بر يك سري باورهاي غلط بي‌شك جزء مهم‌ترين مسائلي است كه بايد به آن توجه شود همچنين درباره اين سيكل طبيعي بايد خانواده، مدرسه، مراكز مربوطه و... با دادن آگاهي‌هاي لازم به جامعه مانع رشد باورهاي غلط و فرهنگ نادرستي شوند كه باعث لطمه خوردن به سلامت روان زنان مي‌گردد.

28 مه روز جهاني بهداشت قاعدگي نام‌گذاري شده؛ به همين انگيزه گزارشي با موضوع قاعدگي تهيه كرده‌ام؛ در اين گزارش به سلامت جسمي و رواني زنان پرداخته شده؛ از سويي به اهميت آگاهي جامعه نسبت به اين دوره طبيعي اشاره شده است. به اين سوال پاسخ داده شده كه چگونه بايد به بهداشت قاعدگي توجه كرد؛ چرا بايد پدران، همسران و يا ديگر اعضاي يك خانواده درباره پريود آگاه باشند؛ فرهنگ نادرست و تابو ساختن از اين سيكل طبيعي در خانواده‌ها چه اثرات نامطلوبي را به بار خواهد آورد.

پيش از آن‌كه صحبت‌هاي كارشناسان را بخوانيم، بايد بگويم طي صحبتي كه با برخي افراد داشته‌ام، هنوز زناني هستند كه هنگام بروز اين سيكل طبيعي احساس شرمندگي مي‌كنند؛ بعضي نيز از اصطلاحات نادرست براي اين دوره طبيعي استفاده مي‌كنند؛ گاه حتي در فضاي مجازي يا صحبت‌كردن روزمره شاهد تمسخر زنان در اين دوره هستيم مانند جوك‌هايي كه شنيده مي‌شود؛ گاه به دختران اطلاعات كافي داده نشده و البته اطلاعات نادرست سنتي بر بهداشت اين دوران سايه انداخته است. من در مصاحبه با برخي زنان شاهد بودم كه خودشان را در اين دوران «نجس» تلقي مي‌كنند و با اصطلاحات نادرست، باعث تحقير خودشان مي‌شوند؛ حتي زني پايان دوره قاعدگي خود را «پاك شدن» مي‌دانست؛ گو اين كه در اين دوران نجس است؛ مردي كه با اين فرآيند طبيعي آشنا نيست، چگونه تغييرات خلقي همسرش را در اين دوره درك كند و يا حتي احيانا در مقابل سندرم قبل از قاعدگی كه در بعضی از زنان رخ می‌دهد، از همسرش حمايت روحي داشته باشد؟ همه اين‌ها مرا بر آن داشت كه اين گزارش را تهيه كنم كه در ادامه خواهيد خواند.

نگاه منفی به قاعدگی زنان ناشی از نگاه منفی به خود زنان است

ناهيد مهروش كارشناس ارشد روانشناسي و فعال حقوق زنان است، وي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا عنوان كرد: بروز قاعدگی به عنوان واضح ترین علامت بلوغ در دختران قدمتی حدودا سیصد هزار ساله دارد و با تغییرات تاریخ و تمدن این موضوع بیولوژیکی و طبیعی دستخوش برداشت‌های متفاوت و حتی متضاد زیادی شده و باعث بروز برخوردهای متفاوت با "قاعدگی" زنان گردیده که از "الهه" قرار دادن زنان تا "نجس" شمردن آنان را در بر می‌گیرد. زمانی انسان‌ها قاعدگی را ارج می‌گذاشتند زیرا شگفت آور بود که زنان در اثر قاعدگی در هر ماه بدون هیچ زخم و آسیبی زنده می‌ماندند ولی مردان در جنگ‌ها در اثر خونریزی کشته می‌شدند.

وي ادامه داد: در گذشته این باور وجود داشت که قدرت آفرینش در خون زن نهفته است. واژه Menstrution (قاعدگی) از واژه Menus گرفته شده که هم به معنی قدرت و هم به معنی ماه است. مشکلات امروز زنان در مورد قاعدگی ریشه در پنج هزار سال پیش دارد، زمانی که جامعه انسانی شکل مرد سالار به خود گرفت، زن از مقام الهی خود سقوط کرد و در جایگاه دوم قرار گرفت و هم زمان با گسترش پدر سالاری، خوارشماری قاعدگی و پلید دانستن آن چه در اساطیر و چه در روابط اجتماعی آغاز شد.

مهروش گفت: بنابراین نگاه منفی به قاعدگی زنان ناشی از نگاه منفی به خود زنان است، وقتی به خود زن نگاه مثبتی وجود ندارد چگونه به فرآیندهای بدنش که متفاوت با مردان است می‌توان نگاه مثبت داشت. وگرنه پسران هم دچار تغییرات بیولوژیکی بلوغ مانند تغییر تن صدا و درآوردن ریش و سبیل و احتلام و... می‌شوند ولی این تغییرات به آن‌ها غرور و سرمستی می‌دهد در حالی که بارزترین شاخص بلوغ در دختران يعني "قاعدگی" گاه موجب شرمساری و خودکم بینی در آنان می‌شود. واضح است که تابوی قاعدگی وابسته به تابوی بزرگ‌تری است که در مورد بدن زن وجود دارد. صحبت از قاعدگی هم از تابوهای ریشه‌دار در حافظه فرهنگی اکثر کشورهاست که گفت‌وگو از آن دست کم مجازات اجتماعی را به دنبال دارد به همین دلیل این موضوع با مخفی نگه داشتن، انکار می‌شود ولی قاعدگی به ویژه برای اولین بار یکی از مهم‌ترین حوادث زندگی هر زن است که جزئیات این رخداد و واکنش اطرافیان تا پایان عمر از ذهن او زدوده نمی‌شود؛ از این رو ضروری است طوری با آن برخورد شود که منجر به انکار زنانگی نشود.

انكار زنانگي در عصر تكنولوژي

اين فعال حقوق زنان اظهار كرد: در این مورد بد نیست از تجارب قبایل بومی که هنوز از تمدن مردسالارانه رنگ نگرفته‌اند بهره مند شویم؛ آپاچی‌ها که گروهی از بومیان امریکا هستند برای دختری که اولین بار پریود می‌شود رقص آفتاب می‌گیرند و این جشن 4 روز به طول می‌انجامد و به این شکل می‌فهمند که دخترشان از کودکی گذشته و بعد از این باید با او همانند یک فرد بالغ برخورد کنند عملا با این جشن تنش و استرس را از وجود دختر دور می‌کنند و باعث می‌شوند دختر از بدن خودش احساس غرور کند نه احساس شرمساری.

وي ادامه داد: حال آن‌که از برخی زنان هم‌وطنم در عصر تکنولوژی و ارتباطات می‌شنوم که بعد از گزارش بروز قاعدگی به مادرشان به آنان تذكر داده شده که باید گوش به زنگ باشند و همواره به یاد داشته باشند که مراقب عفت خود باشند، این یعنی "انکار زنانگی"! با انکار زنانگی فقط می‌توان به دختران آموخت که از بدن خود کابوس بسازند و همیشه نسبت به پسران احساس حقارت کنند.

اين روانشناس اظهار كرد: هر زن به طور متوسط هفت تا هشت سال از عمرش را در دوران قاعدگی به سر می‌برد و تصور این‌که در این دوران "نجس" است و تاکید بر نجسی با واژه "پاک شدن" بعد از اتمام قاعدگی و احساس شرم و گناه برای رسیدگی‌های بهداشتی به بدنش و یا تقاضای کمک برای مهار دردهای جسمانی و یا بی‌حیا خوانده شدن برای ابراز قاعده بودن، خود کابوس وحشتناکی است که سال‌های سال زنان را به چالش می‌کشد. به این کابوس، فقر و محرومیت مالی و فرهنگی و یا محبوس بودن را بیفزایید تا عمق درد یک زن در چنين شرايطي ملموس‌تر شود.

وي افزود: این نوع نگاه نه تنها برای زنان آزارنده و مانع رشد است که مردان را نیز درگیر آموزش‌های توام با تعصب و تبعیض می‌نماید. مثلا مانع صمیمیت پدر با دختر و مانع درک مردان از همسرانشان و تشدید نابرابری جنسیتی می‌گردد. حتي گاهی از برخي زنان شنيده‌ام كه مي‌گويند: «شايد در جامعه مردسالار اگر مردان پریود می‌شدند این موضوع با تشریفات ویژه و زیر یک نماد بسیار مهم برگزار می‌شد و زنان به خاطر عدم برخورداری از چنین معجزه‌ای در وجود خود مورد شماتت واقع می‌شدند!» اين نگاه‌ها كه ناشي از نابرابري است طبيعتا شكاف جنسيتي را عميق‌تر مي‌كند.

مهروش تصريح كرد: خوب است که در تقویم جهانی یک روز را برای اثبات طبیعی بودن این موضوع در زنان و جلب حمایت‌های روانی و بهداشتی و از همه مهم‌تر "تابوشکنی" اختصاص داده‌اند. هر چند شکستن چنین تابویی با قدمت تاریخی چند هزار ساله، بسیار دشوار است اما گامی هر چند کوچک غنیمت است برای فریاد زدن ظلمی که از بروز این رویداد زیستی بر زنان رفته و می‌رود.

اهميت بهداشت جسمي و رواني در اين دوره

در ادامه سراغ يك متخصص زنان رفتم، دكتر زهره سالاري عضو هيات علمي و مدير گروه زنان دانشكده علوم پزشكي نيشابور نيز در اين باره توضيح داد: تمام هورمون‌هايي كه باعث مي‌شود قاعدگي به صورت منظم برقرار شود از مغز بازخورد مي‌گيرند و در واقع يك فرماندار در مغز دارند؛ پس قطعا استرس‌ها و مشكلات روحي و رواني روي پريود اثر مي‌گذارند از طرفي در دوران قاعدگي هورمون‌هايي كه باعث سرخوشي دروني مي‌شوند در زماني كه مي‌خواهد سيكل پريود شروع شود به حداقل مي‌رسد و همين باعث مي‌شود كه فرد در اين دوره حساس شود.

وي افزود: ايران جزء كشورهايي است كه زنان آن بيماري‌هاي فقر آهن دارند و اين بيماري‌هاي كم خوني و... در آسيا و خاورميانه زياد است؛ به زناني كه در اين دوره خونريزي زيادي دارند، توصيه مي‌كنم مكمل‌هاي آهن استفاده كنند؛ اين مكمل‌ها صرفا قرص آهن نيست و شامل مكمل‌هاي غذايي مثل حبوبات، گوشت قرمز، پروتئين و سبزيجات را كه حاوي آهن است، در بر مي‌گيرد.  زنان حتما در يك رژيم غذايي همراه ويتامين C كه جذب را بالا مي‌برد؛ از اين مكمل‌ها استفاده كنند.

سالاري عنوان كرد: رعايت بهداشت در اين دوره بسيار مهم است، استحمام و بهداشت همچون روال عادي بايد حفظ شود. برخي به خانم‌هايي كه اين دوره را سپري مي‌كنند، مي‌گويند "در اين دوره استحمام مضر است"، كه اين كاملا باور غلطي است؛ در دوره پريود همچون روزهاي عادي به طور كامل بهداشت بايد رعايت شود. همچنين بي نظمي‌هاي پريود خيلي شايع است و سردسته آن‌ها استرس‌ها، عوامل تغذيه‌اي، چاقي، لاغري و تحرك است كه بايد به آن توجه شود.

وي همچنين در رابطه با آگاهي زنان و مردان و تغييرات خلقي احتمالي در اين دوره اظهار كرد: اگر مردان آگاهي داشته باشند و بدانند اين يك فرآيند طبيعي است و بيماري تلقي نمي‌شود و زن در اين مورد قصد تمارض ندارد، در نتيجه حساس بودن و تغييرات خلقي وي را درك مي‌كند همين كه خانواده و همسر نسبت به اين موضوع آگاهي داشته باشند و بدانند كه اين موضوع كاملا طبيعي است، كافي مي‌باشد و از طرفي آن زن نيز خود را بيمار تلقي نخواهد كرد.

آنچه در اين گزارش خوانديد درباره يك سيكل و فرآيند طبيعي بود. آگاهي، حق هر زن و مردي است و بايد خانواده و نهادهاي مربوطه اين آگاهي را در اختيار جامعه قرار دهند تا زندگي سالم‌تر و بهتري در كنار تفاوت‌هاي زيستي و بیولوژیکی كه با يكديگر داريم، داشته باشيم؛ روز جهاني بهداشت قاعدگي تلنگري است تا به ياد آوريم نبايد به اين فرآيند طبيعي به ديد يك تابو نگاه كنيم چرا كه نا آگاهي و سكوت در برابر باورهاي غلط سلامت جامعه را به مخاطره مي‌اندازد.

گزارش از سیمین سلیمانی؛ ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام