• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-10090-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو اصلاح تیم قانون شهرداری‌های کشور در مجلس شورای اسلامی:

بودجه نویسی شهرداری‌های کل کشور براساس قوانین 50 سال قبل است

عضو اصلاح تیم قانون شهرداری‌های کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت: متاسفانه بودجه نویسی شهرداری‌های کل کشور براساس قوانین 50 سال قبل انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عبدالرضا عباس‌زاده امروز در جمع باشکوه مردم کاشمر که با حضور جمعی از اعضاء شورا، شهردار و برخی مسئولان در محل هیئت شهدای این شهرستان برگزار شد با بیان اینکه بودجه نویسی در شهرداری‌های کل کشور براساس قوانین 40 تا 50 سال قبل انجام می شود، افزود: در حال حاضر قوانین 50 سال قبل در بودجه نویسی کارایی ندارد.

 وی با اشاره به اینکه بودجه فرآیند پیش بینی و هزینه است، بیان کرد: در حال حاضر با توجه به وجود مشکلات مالی در کل کشور و خشکسالی‌ها، کمتر شهری در ایران می تواند بودجه خود را به درستی بنویسد و آن را وصول کند.

 عباس‌زاده در همین خصوص به مقایسه شهرداری کاشمر با دیگر شهرهای استان خراسان و شهرداری کل کشور پرداخت و گفت: بودجه‌ای که در 9 سال قبل در شهرداری‌ها بسته می‌شد اعتبار ساخت و ساز آن فراوان بود اما از پنج سال قبل درآمدهای شهرداری‌ها رو به کاهش است.

 وی بیان کرد: به رغم تمامی مشکلات موجود، نسبت درصد رشدی که بودجه شهرداری کاشمر داشته شهرداری مشهد و حتی تهران نتوانسته داشته باشد.

 عضو اصلاح  تیم آئین نامه مالی شهرداری کل کشور با اشاره به اینکه در شهرداری کاشمر فرآیندی ایجاد شده است که اعتبارات خارج از استان می گیرند، گفت: برای اولین بار در کشور شهردار کاشمر توانست از معاونت رئیس جمهور برای عمران و آبادانی شهرش 50 میلیارد ریال بگیرد.

 وی با اعلام اینکه در زمانی که دولت در پرداخت حقوق کارمندان خود با مشکلات بسیاری مواجه است، شهردار این شهر با توانایی که دارد و با کمک نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی خارج از استان اعتبار می گیرد، اظهار کرد: کاشمر بعد از مشهد توانسته از سرجمع اعتباراتی که در استان تقسیم می‌شود بیشترین اعتبارات را بگیرد.

 عباس‌زاده با بیان اینکه مردم باید بدانند شهردار کاشمر برای این شهر چه زحماتی می‌کشد، افزود: تعداد طرح‌های عمرانی اجرا شده در طی در چند سال اخیر توسط شهرداری کاشمر برابر با کل طرح‌ها از زمان تشکیل شهرداری این شهر تاکنون بوده است.

 شهردار کاشمر آبروی خود را برای پروژه ورودی کاشمر گذاشت

 وی با اشاره به اینکه هیچ شهرداری در ایران جرأت این را ندارد که برای کاهش تصادفات، در ورودی شهر خود طرحی را اجرا کند اما شهردار کاشمر برای رضایتمندی مردم این مسئولیت را پذیرفت، گفت: شهردار کاشمر تمامی آبروی خود را برای پروژه ورودی کاشمر از سمت شادمهر گذاشته است.

 عباس زاده که تاکنون 38 بار برای بررسی اسناد مالی شهرداری کاشمر به این شهر آمده است، با اعلام اینکه با شهردار 700 شهر ارتباط دارم و همه برای پرداخت حقوق با مشکلات بسیاری مواجه هستند، عنوان کرد:  باید مردم کاشمر قدر چنین شهرداری را بدانند، زیرا با وجود خشکسالی، وصول نشدن چک‌ها، نبود ساخت و ساز و بسیاری مشکلات دیگر بازهم بودجه کاشمر رشد دارد که نشان از درایت، تلاش، لابی گری و پیگیری هایی است که توسط شهردار کاشمر در کشور انجام می شود.

عضو اصلاح تیم قانون شهرداری های کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شورائیان نباید برروی صندلی بنشینند بلکه باید در جذب اعتبارات شهردار را همراهی کنند، افزود: اگر اختلافی بین شورا و شهردار وجود داشته باشد، در تخصیص اعتبارات از سوی کشور تاثیرات بسیاری دارد.

 وی با اعلام اینکه کسانی که خود را برای خدمت وقف مردم کرده اند نباید اختلافی داشته باشند، عنوان کرد: به شهرهایی که بین شورا و شهرداری وحدت وجود نداشته باشند اغلب اعتباری تخصیص نمی دهند.

براساس قانون اعضاء شورا نمی توانند اسناد شهرداری را بررسی کنند

عباس‌زاده در ادامه با بیان اینکه براساس نظر قانونگذار، اعضاء شورای اسلامی شهر ناظر عملکرد مالی شهرداری هستند، این نظارت را دارای فرآیندی دانست و گفت: براساس قانون، اعضاء شورای اسلامی چون بعضا تخصص لازم را ندارند نمی توانند اسناد شهرداری را بررسی کنند.

وی با اشاره به اینکه براساس بند 30 ماده 80 قانون شورا، نظارت براسناد شهرداری باید توسط حسابرسان رسمی عضو انجمن حسابداران رسمی کشور انجام شود، بیان کرد: شورای شهر باید برای نظارت حسابرس رسمی انتخاب کند.

عضو اصلاح  تیم آئین نامه مالی شهرداری کل کشور با بیان اینکه براساس قانون، اعضاء شورای شهر نمی توانند وارد شهرداری شده و بخواهند حسابرسی را انجام دهند، ادامه داد: شهرداری کاشمر بعد از مشهد در انجام کارهای عمرانی در صدر جدول قرار دارد.

حتی یک پرونده تخلف از شهرداری به دسن نیامه است

 وی با اشاره به اینکه علاوه بر شورای اسلامی شهر، دستگاههای دیگری از جمله سازمان بازرسی کل کشور به طور ماهیانه، بازرسان استانداری هر چند ماه، دیوان محاسبات عمومی به طور مرتب از شهرداری ها بازدید دارند و اسناد مالی را حسابرسی می کنند، افزود: در این چند سال از سوی این دستگاهها حتی یک پرونده تخلف اعلام نشده است.

 عباس زاده با اعلام اینکه نه تنها تخلفی اعلام نشده بلکه اخیرا دیوان محاسبات و بازرسی کل شهرداری کاشمر را تشویق هم کرده است، اظهار کرد: این تشویق ها و نبود پرونده فساد، موجب می شود در زمان تخصیص اعتبارات به این شهرداری شهر بیشتر اعتبار  تخصیص دهند.

وی در پایان بار دیگر افزود: بدون شک اگر اختلافی بین شورا و شهرداری باشد نه تنها اعتبارات شهر کمتر خواهد شد بلکه توسعه عمران و پیشرفت شهر نیز کم خواهد گردید.

انتهای پیام