• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-10387-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

یک نگارگر:

نگارگری به لحاظ کیفیت در مشهد جایگاه اول را داراست

یک نگارگر گفت: نگارگری از لحاظ کیفیت در مشهد جایگاه اول را دارد.

بهروز خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص وضعیت هنر نگارگری در جامعه و میزان به رسمیت شناختن آن اظهار کرد: وضعیت هنر نگارگری در مشهد بهتر از شهرهای دیگر است، ضمن این‌که مشهد در رتبه اول کیفی نگارگری قرار دارد و حتی از اصفهان هم در این زمینه قوی‌تر است و از لحاظ کیفیت نگارگری هیچ جا مانند مشهد نیست. 

وی افزود: به دلیل این‌که اصفهان از نگارگری در زمینه کاربردی هم استفاده کرده، در مقایسه با مشهد، این هنر بیشتر در آنجا قابل رویت است و در مشهد نگارگری به صورت کاربردی نیست اما به تازگی یک‌سری دیوارنگاره‌هایی را از نگارگری در مشهد می‌بینیم که البته نمی‌دانم در کدام بخش قرار دارد، اما نمی‌تواند در نظر مردم خیلی کاربردی باشد.

این نگارگر با بیان این‌که از دید مردم نگارگری جزو لایه‌های پایین است، ادامه داد: دلیل آن این است که دغدغه‌های مردم کاملا تغییر کرده است و هنر هیچ معنایی ندارد، ضمن این‌که هنر مدرن به دلیل سرعت بیشتری که دارد چه در تولید و چه در دریافت از عموم مردم بسیار سریع‌تر پاسخ خود را دریافت کرده است. 

وی با تاکید بر این‌ که هنر نگارگری بسیار زمان‌بر است، تصریح کرد: این هنر مرارت زیادی را می‌طلبد تا به سطحی برسد که جلوه خودش را داشته باشد. زمانی که فرد برای این کار زمان می‌گذارد یا هزینه‌ای را برای این کار هنری صرف می‌کند، این زمان و هزینه درنظر گرفته نمی‌شود و اینجاست که این کار هنری از بین می‌رود، مگر این‌که بحث اقتصاد جدا باشد و از مکان دیگری تامین شود. 

خالقی با اشاره به این‌که آموزش به تنهایی نمی‌تواند ارتقادهنده‌ این هنر باشد، افزود: در تمام دوره‌های تاریخی هنر، هر زمان که دولت‌ها، هنرمندان را حمایت کردند، توانستند نتیجه بگیرند، به دلیل این‌که هنرمند باید حداقل زندگی‌اش را داشته باشد تا بتواند به عشقش برسد. یعنی حداقل اولویت‌ها، نیازها و ملزومات زندگی را باید داشته باشد تا بتواند به هنر بپردازد چرا که همه انسان‌ها حق حیات دارند.

وی اضافه کرد: هنر همیشه زمانی بوجود می‌آید که ما در این هرم از حق معمول زندگی، نیازهای اولیه، حق پوشاک و مسکن جدا شده باشیم تا بتوانیم به نیازهای دوم که به روحیات و روان مربوط می‌شود، پاسخ دهیم.

این نگارگر با بیان این‌که اکنون نگارگری نه قوتی دارد و نه کار جدیدی در آن بوجود می‌آید، عنوان کرد: اکنون اتفاق جدیدی در این هنر نمی‌افتد و با آموزش‌هایی که در زمینه نگارگری در مشهد ارائه می‌شود، حتی استادان ما هم نمی‌توانند به نقطه مطلوب این رشته دست یابند، چرا که این رشته بسیار زمان‌بر است اما چه کسی تامین‌کننده زمان آن فرد انجام‌دهنده است.

خالقی با تاکید بر این‌که بنده هیچ امیدی به بهبود این وضعیت ندارم، گفت: حتی استادان بزرگی که در این زمینه کار می‌کردند، اکنون تنها در حدی کار می‌کنند که کار آنان را به تک‌نگاره‌های کوچکی حتی در حد چند سانت می‌بینیم و  امیدوارم که حمایتی از این هنر به عمل آید، تنها برای این‌که این هنر از بین نرود و این درخت خشک نشود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توان یک‌سری کارگاه‌هایی را زیرنظر دولت، ارشاد، آستان قدس یا هر ارگانی که می‌تواند حمایت کند، ایجاد کرد یا این‌که نمایشگاه‌هایی برای معرفی این هنر در خارج از کشور و یا حتی برای فروش این‌ها برپا شود تا تنها به ازبین نرفتن این هنر کمک شود.

انتهای پیام