• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-6386-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد مطرح کرد

«سختگیری‌های نظارتی دانشگاه‌ها» عامل کمرنگ شدن کرسی‌های آزاداندیشی

دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد گفت: سخت‌گیری هیات نظارت دانشگاه‌ها و دخالت نهادهای مختلف در امر برگزاری آن را می‌توان از جمله عوامل موثر در کمرنگ شدن کرسی های آزاداندیشی دانست.

بهزاد قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: درگذشته کرسی‌های آزاداندیشی به خوبی در دانشگاه‌های کشور مطرح شده بود، اما سخت گیری هیات نظارت دانشگاه و نهادهایی که در امر برگزاری آن دخالت می‌کنند ازجمله  اخذ مجوز برگزاری، هماهنگ کردن مکان و غیر... موجب کمرنگ شدن کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها شده است. 

وی ادامه داد: اگر از سازمان مرکزی یا وزارت علوم بخشنامه‌ی تسهیل برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی ارائه و به دانشگاه‌ها ابلاغ گردد، می توان دوباره کرسی‌های آزاداندیشی را فعال نمود. اخیراً دانشگاه آزاد بخشنامه‌ای در خصوص کرسی‌های آزاد اندیشی به واحدها داده، اما آنطور که لازم است به تسهیل این امور اشاره نکرده است. در بخشنامه‌ای که صادر شده هیات‌های نظارت اندکی ساماندهی داده شده‌اند. 

دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد بیان کرد: صدور مجوز برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برعهده هیات نظارت دانشگاه است که این امر مسائلی را با خود به دنبال داشت، از جمله اینکه مسئله‌ی حمایت مالی از تشکل‌ها چگونه است؟ نظارتش در سطح بالا چگونه است؟ 

قاسمی اضافه کرد: در بخشنامه جدید دانشگاه آزاد اسلامی  کمی بر حمایت مالی از کرسی‌های آزاداندیشی تاکید شده و دانشگاه تا سقفی مشخص می‌تواند از آن‌ حمایت مالی کند. 

وی با بیان اینکه تشکل‌های دانشجویی هیچ امکانات مادی دریافت نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: اگر هیات نظارت نیز با سخت‌گیری و بهانه‌های الکی بخواهد جلوی کار آنان را بگیرد بعد از چندبار تلاش درنهایت ناامید می‌شوند و فضای بسته دانشگاه تشدید شده و ما شاهد فضای باز برای فعالیت تشکل‌ها و جنبش‌های دانشجویی نخواهیم بود به غیر از در ایام انتخابات؛ یعنی تشکل‌ها و جنبش ها صرفاً تشکلات و جنبش‌های انتخاباتی شده و پس از آن نیز ما شاهد رکود بی‌سابقه این تشکل‌ها در فضای دانشگاه‌ها و حتی کشور هستیم. به عنوان مثال برنامه‌هایی که دوم خرداد امسال برگزار شد با سال گذشته بسیار تفاوت داشت و تنها برنامه‌ی دو دانشگاه در سطح کشور بود.

دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد تصریح کرد: بهتر است که نظارت بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی به خود معاونت فرهنگی واگذار شود و تصمیم‌گیری از عهده سه نفر خارج شده و بر عهده یک نفر گذاشته شود. 

قاسمی اضافه کرد: اگر روند گرفتن مجوز تسهیل شود و بندهای قانونی که در آن موضوع اخذ مجوز سخت می‌شود کم شده و یک روند و روال مشخصی برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی وجود داشته باشد، می توان حتی فرصت را برای دانشجویانی که در دانشگاه به هیچ تشکل و جریان خاصی وابسته نیستند، اما برای موضوعات مختلف احساس نیاز به برگزاری کرسی آزاداندیشی می‌کنند، فراهم کرد تا بتوانند به صورت قانونی برای گرفتن مجوز اقدام کنند. برای مثال بسیاری از دانشجویان خانم می‌خواهند در زمینه حجاب صحبت کنند درحالی که برخی از آنان عضو هیچ تشکلی نیستند.
وی افزود: 

دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد عنوان کرد: در دانشگاه آزاد از سال 88 تا 93 شاهد رکود بی‌سابقه تشکل‌های دانشجویی بودیم، اما پس از بخشنامه‌ای که دکتر حمید میرزاده، رییس سابق دانشگاه آزاد جهت تسهیل فعالیت آنها به واحدهای سراسر کشور صادر کردند،کمی شرایط تسهیل و دست دخالت نهادهای خارج از هیات نظارت کوتاه شده بود و ما شاهد رشد چشمگیر تشکل‌ها در فضای دانشگاه آزاد بودیم.

قاسمی درخصوص مشکلات انجمن اسلامی دانشگاه آزاد مشهد برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، بیان کرد: در نیمه‌ی دوم سال 96 دوبار برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی اقدام کردیم اما متاسفانه هیات نظارت کار ما را بی نتیجه گذاشت و دلایل آن‌ها برای مسئله انتخابات تشکلی بود. بنابراین تاحدودی سخت گیری و حساسیت روی این مسائل وجود دارد.

وی اضافه کرد: برخی واقع در دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل برخی کج‌سلیقگی‌ها که وجود دارد برای دعوت برخی اشخاص در کرسی های آزاد اندیشی با محدودیت روبرو می شویم.

انتهای پیام