• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-7385-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی:

کره شمالی کمترین هزینه را برای دستیابی به یک صلح بین‌‌المللی متحمل شد

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: رهبر کره‌شمالی توانسته بدون هیچگونه هزینه‌ای روابط خود با آمریکا را اصلاح کند و به راحتی کدخدای جهان را به پای میز مذاکره بکشاند که این یک پیروزی برای کره‌شمالی است.

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص دیدار رهبران کره‌شمالی و آمریکا، اظهار کرد: روابط بین کره و آمریکا از دوران جنگی که با هم داشتند تاکنون تیره بوده و تحریم‌های آمریکا علیه کره، فشارهای سیاسی و اقداماتی که از طریق تحریک کره‌جنوبی علیه کره‌شمالی توسط آمریکا صورت می‌گرفت، در طی این سال‌ها شدیدترین فشارها را به کشور کره وارد کرد.

وی افزود: اینکه رهبر کره‌شمالی توانسته بدون هیچگونه هزینه‌ای این روابط را اصلاح کند و به راحتی رئیس‌جمهور و در واقع کدخدای جهان را به پای میز مذاکره کشانده و با او در رابطه با مسائل فی‌مابین تفاهمنامه امضا کند، یک پیروزی برای کره‌شمالی است و نشان می‌دهد که اگر مذاکره از موضع قدرت و براساس پشتوانه قدرت نظامی و تسلیحاتی باشد جواب خواهد داد و اگر کره‌ای‌ها این توان موشکی را نداشتند، به راحتی نمی‌توانستند معضلات و مشکلات بین خود و آمریکا را با این کیفیت کاهش دهند.

ترقی ادامه داد: البته معلوم نیست که آینده این مذاکرات و توافق مکتوبی که انجام شده چه خواهد شد اما به نظر می‌رسد که کره کمترین هزینه را برای دستیابی به یک صلح بین‌‌المللی متحمل شد و بیشترین دستاورد را برای خود داشت.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه نمی‌توان به امضای ترامپ در شرایط کنونی اعتماد داشت، عنوان کرد: خروج قبلی کره از مذاکرات چندجابنه نیز به دلیل عدم رعایت مقررات و توافق از سوی آمریکا صورت گرفت وگرنه در توافقات چندجانبه در گذشته نیز کره می‌توانست این توافق را انجام دهد. آن زمان نیز آمریکایی‌ها بدعهدی کردند اکنون نیز نمی‌توان گفت که آمریکا به تعهدات خود عمل می‌کند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: آنچه که برای ترامپ در شرایط کنونی مهم بوده این است که یک مسئله تاریخی و چند دهه‌ای درگیری آمریکا با کره را توانسته پای میز مذاکره بکشاند و آن را به لحاظ افکار عمومی حل کند اما بیشترین سود را چینی‌ها در این قضیه کردند که اگر این توافق در همین حد نیز صورت نمی‌گرفت یقینا آمریکایی‌ها لشگر و نیروهای دریایی و نظامی خود را به دریای چین انتقال می‌دادند که برای امنیت چین بسیار نگران‌کننده بود و چین را مشغول مسائل نظامی می‌کرد و از مسائل و پیشرفت اقتصادی باز می‌‎داشت بنابراین به نظر می‌رسد این توافق بیش از هر کشوری به نفع چینی‌ها تمام شد.

ترقی گفت: اینکه آمریکا و کره‌شمالی توانستند به این سرعت در سطح رهبران با یکدیگر دیدار کنند، ابتکار عمل کره بوده است. اشتیاق ترامپ برای حل این مسئله موجب شد که به راحتی پیشنهاد رهبر کره را بپذیرد و در بالاترین سطح این دیدار صورت بگیرد. بعد از این دیدار، کارشناسان نسبت به مسائل دیگر با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد بنابراین با توجه به اینکه این دیدار در بالاترین سطح صورت گرفته اگر در این سطح نیز شکست بخورد، تقریبا راه بازگشتی نخواهد گذاشت.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: احتمال تاثیرپذیری کره از چین زیاد است اما در عین حال باز هم توانسته استقلال خود را در مناسبات و مذاکرات حفظ کند اگرچه ممکن است چینی‌ها یا روس‌ها در این زمینه در اقناع کره بی‌تاثیر نبوده باشند.

انتهای پیام