• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-6986-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تاثیر نور LED بر حیات‌ وحش

محققان دریافتند که سایه نورهای LED برای حیات‌وحش مضر است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، آلودگی‌های صوتی و نوری می‌توانند برای اکوسیستم‌های طبیعی مضر باشند. نتایج مطالعات نشان داده است که  آلودگی‌های ناشی از دخالت انسان در طبیعت، می‌تواند زیستگاه‌های جانوران را مختل کند و حتی تعداد گونه‌ها را کاهش دهد.

محققان دریافتند که سایه‌های خاصی از لامپ‌های LED  درفضای باز(light-emitting diode) تاثیر منفی بر حیات‌وحش دارند. این بررسی به دنبال این مطلب بود که کدام رنگ‌ها LED، بیشتر برای حیات وحش، مضر هستند.

نتایج نشان داده است لامپ‌های  LED آبی و سفید، مضرترین رنگ‌ها برای حیوانات هستند، در حالی‌که رنگ‌های زرد، سبز و کهربایی تاثیر منفی کمتری دارند.

پژوهشگران اظهار کردند: از آنجا که لامپ‌های LED در میان افراد محبوبیت پیدا کرده‌اند ، انتظار می‌رود که تا سال 2020، 69 درصد از بازار جهانی این گروه از محصولات را در برگیرند.

از مزایای این لامپ‌ها عمر طولانی‌تر و حفظ انرژی بیشتر نسبت به لامپ‌های سنتی است، اما این مزایا به دلیل هزینه وارد شده به حیات وحش قابل توجیه نیست.

مطالعات قبلی نشان داده بود که چگونه نور و جهت آن بر مهاجرت، جاذبه و ریتم‌های شبانه‌روزی تاثیر می‌گذارد.

محققان امیدوارند که برنامه‌ریزان شهری و سیاست‌گذاران این حوزه به انتخاب بهترین گزینه برای حفظ گونه‌های حیات وحش توجه داشته باشند.

لاک‌پشت‌های دریایی و حشرات بیشترین حیواناتی هستند که در معرض نور LED هستند و این نورها می‌تواند زندگی آنها را در شب مختل کند.

این مطالعه در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شده و در مجله Experimental Zoology Part A: Ecological and Interactive Physiology منتشر شده است.

انتهای پیام