• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-10690-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تکریم معلولان یک رفتار انسانی است

فرماندار تایباد گفت: خدمت‌رسانی در راستای برقراری رفاه حال معلولان و تکریم این افراد یک عمل و رفتار انسانی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسین شرافتی امروز در جلسه مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولان و سالمندان که در فرمانداری شهرستان تایباد برگزار شد، اظهار کرد: رعایت حقوق معلولان و سالمندان یکی از مهمترین مباحث حقوق شهروندی است لذا برای رعایت این مهم باید شرایطی فراهم کرد تا حضور پررنگ معلولان، جانبازان و سالمندان در اجتماع  و نیز بهره‌مندی از فرصت‌های برابر از خدمات و تسهیلات ارائه شده توسط دستگاه‌های اجرایی برای آنان میسر شود.

وی با اشاره به اهمیت این مقوله افزود: مسئولان باید این افراد را بیش از پیش حمایت کنند و مناسب‌سازی ساختمان‌های عمومی هم مورد توجه قرار گیرد.

شرافتی‌راد نقش دستگاه‌های اجرایی را بسیار مهم دانست و بیان کرد: دستگاه‌ها و نهادهایی كه معلولان، جانبازان و سالمندان بیشتر به آن‌ها مراجعه می‌کنند باید در مناسب‌سازی فضای اداری بیش از دیگر دستگاه‌ها تلاش كنند.

وی ادامه داد: توجه به توانایی این قشراز جامعه می‌تواند ضمن افزایش نشاط و بهبود کیفیت زندگی آنان، در رشد اقتصاد و افزایش سلامت روانی جامعه نیز موثر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان اظهار کرد: تمام فضاهای شهرستان باید طوری مناسب‌سازی شود تا همه این افراد بتوانند برای انجام فعالیت‌های روزمره خود به راحتی در ادارات و اماکن عمومی حضور پیدا کنند و این اقدام نیاز به فرهنگ سازی درست و بهینه دارد.

در ادامه این جلسه رییس بهزیستی تایباد از ثبت‌نام 603 نفر در سامانه معلولان شهرستان خبر داد و گفت: این تعداد شامل 570 معلول جسمی و حرکتی و 33 معلول ضایعات نخاعی هستند و 76 معلول از این تعداد ویلچرنشین است.

مهدی عزتی با اشاره به تخصیص اعتبارات جهت مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان در سال 96 اظهار کرد: برای این اقدام اعتبار 430 میلیون ریالی اختصاص یافته که در مقایسه با اعتبار 195 میلیون ریال در سال 95 در این بخش حدود 200 درصد پیشرفت داشته‌ایم.

وی گسترش سی‌بی آر در روستاها را مهم دانست و افزود: اهداف سی‌بی آر در راستای خدمات دهی بهتر به معلولان و نیازمندان زیر پوشش بهزیستی در سطح روستاها با همکاری تسهیل‌گران محلی، بهورزان، دهیاران و سایر گروه‌های اجتماعی در حال اجرا است.

عزتی بیان کرد: در این بخش تاکنون 300 میلیون ریال اعتبار جهت بهره‌مندی معلولان از حمام، سرویس بهداشتی و نصب رمپ اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه 60 درصد ورودی ادارات و نهاد‌های شهرستان اصلاح و مناسب‌سازی شده است افزود: امید است با یک حرکت پویا در مابقی ادارات و بویژه بانک‌ها اقدام اساسی صورت گیرد.

انتهای پیام