• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-10890-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

شهردار کاشمر:

به سؤالات اعضای شورا حتی اگر از بیرون دیکته شده باشد، با کمال میل پاسخ می‌دهم

شهردار کاشمر در پاسخ به ده سوال باقی‌‎مانده از 30 سؤال مطرح شده از سوی حسن اعمی یکی از اعضای شورا، به ارائه توضیحات و مستندات لازم پرداخت.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، صبح امروز در جلسه علنی شورای شهر بیستمین سؤال این عضو شورا مربوط به ساخت و سازهای انجام شده توسط شهرداری در ضلع غربی بلوار سیدمرتضی بود که سلیمانی شهردار کاشمر به ارائه مستندات لازم در این خصوص پرداخت اما اعمی در بین توضیحات شهردار سعی بر طرح سؤالات دیگری داشت که از قبل به شورا ارائه نداده بود که این حرکت مورد انتقاد رئیس شورا قرار گرفت.

 جعفر سلیمانی در پاسخ به این سؤال اظهار کرد: قبل از انجام این پروژه، تمامی مجوزهای لازم از شورای محترم قبل گرفته شده و مستندات آن‌ها موجود است.

وی با بیان این‌که ساماندهی مغازه‌ها دارای طرح مصوب است، بیان کرد: هرچند اداره اوقاف در این پروژه علیه شهرداری شکایت کرده بود اما پس از دو مرحله رسیدگی در دادگاه بدوی و تجدید نظر استان، رأی قاضی به نفع شهرداری صادر شده است.

در این مقطع زمانی جلسه، اعمی که برای توضیحاتی درباره اولین سوال تنها یک دقیقه وقت خواسته بود، بالغ بر ده دقیقه زمان جلسه را گرفت و مدام اعلام می‌کرد؛ "اگر می‌خواهید من قانع شوم، باید به سؤالاتم پاسخ داده شود" و در عین حال که شهردار با مستندات به ارائه توضیحات در سوالات ایشان می‌پرداخت، باز هم تمایل به طرح سوال‌های دیگری داشت و اجازه صحبت و توضیحات را از شهردار سلب نمود.

شهردار کاشمر در پاسخ به وی که انگار از پروژه بی‌اطلاع هستید، افزود: این پروژه با 9 رأی اعضای شورای دور قبل تصویب شده است.

شهردار همچنین خطاب به اعمی که مدام به بهانه طرح سؤالات جدید مانع پاسخ‌گویی وی به سؤالات مطرح شده قبلی می‌شد، گفت: من نمی‌دانم شما وکیل مدافع مردم هستید، یا وکیل مدافع شاکی که این‌گونه از آنها دفاع می‌کنید! شما صاحب اختیارید اما بنده مدافع حقوق شهرداری و شهروندان در مقابل تمامی شاکیان باید باشم.

مهندس سلیمانی با بیان این‌که چنانچه شما سؤال ندارید و به دنبال اهداف دیگری هستید، بحث دیگری است؛ خطاب به اعمی گفت: در جلسه قبل که می‌خواستم به تمامی سؤالات‌تان پاسخ دهم از ماندن در جلسه خودداری و اعلام کردید؛ «زمان افطار» است و بعد به نحو دیگری در جامعه صحبت کردید.

نمی‌توانید اموال شهرداری را به دیگران ببخشید

وی در خصوص طرح سوال جدیدی که چرا در معبر سیدمرتضی و لاین کُندرو ساخت و ساز کرده‌اید، افزود: این محل طبق طرح مصوب پیشخوان امامزاده است و طبق طرح مصوب معبر نیست و اگر اظهارنظری شده از روی بی‌اطلاعی بوده چون براساس طرح مصوب استانداری در سال 87، به همه ابعاد بلوار سیدمرتضی پرداخته شده است.

 شهردار کاشمر همچنین خطاب به اعمی گفت: مشکل این است که شما تفاوت کلمه فازها را در دو مسئله جداگانه تشخیص نمی‌دهید.

در این جلسه چندین بار رئیس شورا از اعمی خواست فرق فازهای مورد بحث را توضیح دهد، اما وی قادر به پاسخ‌گویی دقیق نبود.

در ادامه شهردار هم از اعمی که مدام به جای گوش دادن به پاسخ‌های سوالاتی که خود مطرح کرده بود به سروصدا می‌پرداخت، خواست سکوت کند و به توضیحات ایشان گوش دهد، گفت: شما نمی‌توانید اموال شهرداری را به دیگران ببخشید از بنده انتظار داشته باشید به وظیفه قانونی‌ام عمل نکنم.

هرچند شهردار گفت؛ نمی‌دانم می‌خواهید پاسخ بشنوید یا جلسه را متشنج کنید، اما از سویی اعمی که فکر نمی‌کرد شهردار بتواند در جواب به تمامی سؤالات مستندات و مصوبات لازم را ارائه دهد، بنا به گفته شهردار تلاش در متشنج کردن جلسه شورا داشت.

سلیمانی با بیان اینکه وقت جلسه از آنِ شهردار است و حق توضیح به سؤالاتی که خودتان مطرح کردید را دارم، ولی مدام بدون اینکه پاسخ سؤالات را بشنوید جلسه را متشنج می کنید، اظهار کرد: متاسفانه آقای اعمی برخی مصوبات را زیر سؤال می برند که همین اعضاء حاضر آن را در دور قبلی شورا تصویب کرده‌اند.

وی در پاسخ به غزنوی عضو دیگر شورا که گفت نمی دانستم غرفه‌هایی که ساماندهی آن‌ها را در بلوار سید مرتضی مصوب کردیم چگونه است، فزود: جای تاسف است که عضو شورا ندانسته و از روی ناآگاهی پای مصوبه ای را امضا کرده آن هم با 9 رای و اکنون می گوید نمی‌دانستم.

جای تاسف است که عضو شورا مصوبات خود را قبول  ندارد

شهردار کاشمر با اشاره به اینکه طرح ساماندهی مغازه‌های سید مرتضی در زمان دو شهردار قبل از من و توسط خود شما مصوب شده است، اظهار کرد: شورای ترافیک استان هم طرح را تصویب کرده است.

وی با بیان اینکه جای تأسف است که غزنوی در دور سوم که عضو شورا بوده این طرح را تصویب کرده ولی حالا می گوید آنها را قبول ندارم، گفت: خود شما باتفاق تمام سایر اعضای شورا به من تکلیف کردید این طرح را انجام دهم حالا که انجام دادیم، می گوئید نمی دانستیم، و این پذیرفته نیست.

 در ادامه جلسه، شهردار خطاب به اعمی گفت: متاسفانه استنباطی از هزینه های انجام شده در خصوص ساخت و سازهای صورت گرفته در سید مرتضی ارائه می دهید که جنبه عقلانی ندارد.

 وی ادامه داد: من براساس مستند صحبت می‌کنم اما شما بدون اطلاع و مستندات حرف هایی می زنید که خلاف واقع است.

وی با بیان اینکه حتی اراضی تپه سیدمرتضی هم تحویل شهرداری شده است، عنوان کرد: در این بلوار واحدهای تجاری و اقامتی ساخته شده بر اساس طرح بوده و خلافی متوجه اقدامات انجام شده نیست.

سلیمانی با اشاره به اینکه تمامی صحبت های آقای اعمی در خصوص ناظر مالی نیز بر اساس نامه استانداری رد شده است، افزود: شما می خواستید فردی را به عنوان ناظر مالی منصوب نمایید که قانون اجازه چنین کاری را نداده است و در جلسه به شما عرض کردم حسابرس می تواند این کار را انجام دهد اما بر مسیر اشتباه اصرار کردید.

شهردار کاشمر در ادامه با بیان اینکه قرار نیست فضا به سمت مناظره برود، در خصوص سؤال مطرح شده مبنی بر علت آسفالت خارج از محدوده خدماتی شهرداری، به ارائه توضیحاتی براساس قانون پرداخت و فرق بین حریم و محدوده را روشن نمود و قانون مصوب را که شورا می‎تواند در حریم شهر هزینه نماید برای اعضای شورا قرائت نمود.

وی با تأکید بر اینکه انجام هزینه در حریم شهر مغایرت قانونی ندارد، در خصوص ورودی شمالی شهر که از سؤالات برخی اعضا بود و اینکه چرا بدون مجوز کار می‌شود، به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در سال 95 دو هزار و 500 میلیون ریال و در سال گذشته دو هزار و 500 میلیون ریال برای این پروژه مصوب گردیده است و این پروژه از پروژه های مصوب جدول پیوست بودجه سالیانه بوده است اما برخی با بی‌اطلاعی باعث بدبینی مردم می‌شوند.

سلیمانی با بیان اینکه با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی‌های استان برای این پروژه مهم موافقت شده است، در پاسخ به سؤال اعمی که سوء تفاهمی در خصوص فرق بین ابلاغ و تخصیص بودجه داشت، افزود: "ابلاغ" زمانی است که در جلسات اعلام می‌شود و می‌گویند پروژه‌ها چه میزان اعتبار دارند و "تخصیص" وقتی است که اعتبارات را به حساب واریز می‌کنند که اگر هزینه نشود برگشت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پروژه شمالی محور کاشمر اعتبارات دولتی گرفته است، بیان کرد: این پروژه نیز دارای مطالعات مصوب بوده است.

جالب آنکه خود اعضای شورا برای پروژه شمالی پول گذاشته بودند که انجام شود، اما باز هم خطاب به شهردار اعلام کرده اند که باید برای زمان شروع پروژه هم مجوز می گرفتید که این نشان می داد طرح سؤالات چندان برای رفع ابهام نیست.

سلیمانی با بیان اینکه حتی نوع طرح برخی سؤالات آقای اعمی جای تأمل دارد، افزود: صورت برخی سؤالات علیه شهرداری است و گویی برخی اعضای شورا خوشحال می شوند که رأی دادگاه بر علیه شهرداری صادر شده باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی از این سؤالات در حقیقت سؤال نیست بلکه گزارش گیری از شهرداری است، بیان کرد: طبق بخشنامه وزیر کشور، فرایند پرسش و پاسخ باید تک به تک بررسی شود و در نهایت در این خصوص هیئتی از استان می آیند و پاسخ ها را براساس سؤالات مطرح شده بررسی می کنند.

امتناع عضو شورا از رفتن به شهرداری برای بررسی اسناد

شهردار کاشمر در ادامه با بیان اینکه صحبت های ما باید براساس قانون باشد، عنوان کرد: هرچند از آقای اعمی خواستم برای بررسی قراردادها به شهرداری بیاید ولی ایشان امتناع کرد و با این وجود، باز هم از ایشان دعوت می کنم.

سلیمانی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص وضعیت خرید قیر برای پروژه های مصوب شده، به ارائه توضیحاتی پرداخت که اعمی اعلام کرد هرچند پروژه مصوب شده، اما باز هم باید برای تأمین قیرش جهت آسفالت مجوز بگیرید که با خنده برخی اعضاء مواجه شد اما شهردار پاسخ داد شورای اسلامی دوره چهارم در سال 95 و 96 طبق تبصره هفت ذیل بودجه مصوب اختیارات معاملات را طبق قانون و در چارچوب آیین نامه مالی به شهرداری داده است.

شهردار کاشمر با بیان اینکه قول داده بودیم در سال گذشته 200 معبر را برای رفاه حال شهروندان آسفالت کنیم، افزود: تاکنون 145 مکان از 200 مکان وعده داده شده محقق شده است.

وی همچنین در خصوص سؤال اعمی که چرا درخواست رایگان بودن سیانسی از سینما را دادید، گفت: هیچ گاه چنین درخواستی مطرح نشده به طوریکه حتی برای مدرسه فرزند خودم هم هزینه های آن  پرداخت شده است.

سلیمانی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری که چرا برخی رایگان به سینما می‌روند، عنوان کرد: شما نمی توانید بگوئید که چرا یک شخص افراد دیگری را با هزینه خودش به سینما دعوت کند و آنها رایگان به سینما رفته اند. لذا پیشنهاد می دهم قبل از بیان مطلب، برای خودتان هم شده این مسئله را بیشتر بررسی کنید.

شهردار کاشمر در طی چند جلسه اخیر به ارائه پاسخ به تمامی سؤالات با مستندات لازم پرداخت و در پایان گفت: پاسخ‌های 30 سؤال شما از همان جلسه اول آماده بوده است.

انتهای پیام