• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-13190-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

5 میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا هستند

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اینک 5 میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا هستند و همین تعداد نیز در آستانه این بیماری هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمد هادی ایازی شب گذشته در همایش تقدیر از خیران حوزه سلامت شهرستان سبزوار اظهار کرد: حدود نیمی از جمعیت مبتلا به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند.

وی عنوان کرد: ناآگاهی از بیماری دیابت سبب بروز نابینایی، معلولیت و قطع عضو می‌شود که هم برای خود آن‌ها، خانواده و جامعه مشکلاتی را به همراه دارد.

ایازی در ادامه تصریح کرد: حدود 70 هزار نیکوکار در 600 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت فعالیت دارند و 875 خیریه سلامت، 400 درمانگاه خیریه و 40 بیمارستان خیریه در سطح کشور وجود دارد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش بیماری‌ها غیر واگیردار در جامعه افزود: اجتماعی شدن سلامت از اولویت‌های وزارت بهداشت در دولت دوازدهم است.

وی اظهار کرد: در مقوله اجتماعی شدن سلامت نقش و مشارکت مردم بسیار موثر است و این موضوع به افزایش سواد سلامت و سبک زندگی مناسب کمک می‌کند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه وزارت بهداشت به تنهایی متولی امر سلامت نیست، گفت: مشارکت مردم در حوزه سلامت سبب کاهش بیماری‌ها و هزینه‌های درمان می‌شود.

دکتر ایازی با اشاره به ضرورت آموزش سبک زندگی به مردم گفت: اجتماعی کردن سلامت کمک می‌کند مردم بیمار نشوند و یا در صورت بروز بیماری بتوانند زندگی مناسبی داشته باشند.

وی افزود: برای اجتماعی شدن سلامت در مرتبه نخست باید مردم خود به فکر سلامت باشند و آنگاه دستگاه‌ها در این حوزه همیاری داشته باشند.

در ادامه رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز گفت: بیماری‌های غیر واگیر دار بیشترین عامل مرگ و میر و بیشترین مراجعان به مراکز درمانی است که یکی از راه‌های کاهش این بیماری‌ها، اجتماعی کردن سلامت است.

علیرضا مسلم افزود: با راه‌اندازی معاونت اجتماعی سلامت در این شهرستان شاخص‌های سلامت منطقه ارتقا می‌یابد.

دکتر مسلم افزود: امسال دو مرکز همراه سرای بیماران مراکز آموزشی درمانی واسعی و شهید بهشتی که با کمک خیران نیک اندیش در 24 واحد مسکونی و هزینه 18 میلیارد ریال بهره‌برداری شد.

در این همایش از خیران حوزه سلامت شهرستان سبزوار تقدیر شد.

انتهای پیام