• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-7887-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس:

1500 نقطه جهان «زیرسایه خورشید» قرار می‌گیرند

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی گفت: در جشن‌های زیر سایه خورشید امسال 80 کاروان رضوی متشکل از ٢٠٠ نفر از خدام حرم مطهر رضوی، مبلغان روحانی، مداحان، فعالان فرهنگی و قاریان قرآن در ١۵٠٠ نقطه جغرافیایی حاضر می‌شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی مختاری که ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های یازدهمین دوره جشن‌های مردمی و بین‌المللی زیرسایه خورشید سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: بیش از ۲ هزار تشکل همکار با همراهی ٢٠ هزار نفر از نوجوانان و جوانان خدمتگزار ترویج فرهنگ رضوی، بیش از 9 هزار عملیات فرهنگی را در پهنه جغرافیای کشور به منصه ظهور می‌رسانند.

وی ادامه داد: این جشن‌های مردمی 40 نوع مخاطب مختلف دارد و ما این حس را برای مخاطبین ایجاد می‌کنیم که اگر آن‌ها نمی‌توانند به هر دلیلی به زیارت بیایند این حرکت می‌تواند به خوبی با استفاده از نمادهای زیارتی حس زیارت را ایجاد کند.

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی تصریح کرد: امسال زیرسایه خورشید در 1500 نقطه از جهان حضور خواهد داشت و در طول دهه کرامت در تمام شهرهای کشور برنامه‌هایی را اجرا خواهد کرد.

مختاری اضافه کرد: 75 کاروان داخلی بیش از سه میلیون بسته فرهنگی را در کشور توزیع خواهند کرد و این رقم غیر از بسته‌هایی است که در استان‌ها تهیه می‌شود.

وی عنوان کرد: بیش از 9 هزار رویداد فرهنگی در سراسر کشور در این ایام برگزار خواهد شد که به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که این بزرگترین حرکت فرهنگی تبلیغی تحت عنوان امام هشتم در جهان است.

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: این حرکت به دلیل استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی الگوی خوبی در کشور خواهد بود و به عنوان مثال تمام هزینه‌های این طرح توسط مجموعه‌های مردمی تامین می‌شود و این از برکات مردمی بودن این جشن‌هاست.

مختاری با بیان اینکه در سال‌های اخیر بودجه زیرسایه خورشید افزایش نداشته است؛ اظهار کرد: اما به برکت حضور مردم ما شاهد رشد کمی و کیفی این جشنواره علی‌رغم تورم و افزایش هزینه‌ها هستیم.

وی افزود: برای حمایت از تولید داخلی ما از تولیدکنندگان تجلیل خواهیم کرد و کاروان‌های ما در این مراکز حضور پیدا می‌کنند و از تولیدکنندگان محصولات داخلی تجلیل به عمل خواهند آورد.

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی ادامه داد: جشن‌های دخترانه مثل معصومه هم از دیگر برنامه‌های ما در دهه کرامت است و به علاوه ما در بیمارستان‌ها، زندان‌ها، پادگان‌ها و... حضور پیدا می‌کنیم و اتفاقات خوبی را رقم می‌زنیم به علاوه امسال در دانشگاه‌ها و مراکز علمی حضور خواهیم یافت و به پژوهشگاه‌ها و... یا حتی سایت‌های موشکی سر خواهیم زد و به فعالان این حوزه‌ها خداقوت خواهیم گفت. 

مجتبی مختاری عنوان کرد: تا کنون در جریان این برنامه از ابتدا تا کنون 65 زندانی محکوم به اعدام آزاد شده‌اند که همگی کرامت اهل‌بیت و امام‌ رضا(ع) است و داستان‌های خاص خود را دارد.

وی تصریح کرد: در حوزه بین‌الملل ما امسال مشکلات زیادی داشتیم به خصوص در زمینه تامین اعتبار اما به لطف موسسات مردمی کشورهای مختلف ما توانسته‌ایم رشد کمی و کیفی خوبی را پیش‌بینی کنیم و این در حالی است که ما حتی میزبانانی در این طرح داریم که شیعه و یا حتی مسلمان نیستند.

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی گفت: برای پناهندگان میانماری در بنگلادش و جنگ زدگان سوریه و عراق نیز برنامه‌هایی خواهیم داشت و همین‌طور کردستان عراق نیز برای اولین بار میزبان یکی از برنامه‌های نخبگانی ما خواهد بود.

مختاری مدعی شد: مجموع این برنامه‌ها بزرگترین عملیات میدانی با نام امام رضا علیه السلام را در سطح بین‌المللی رقم می‌زند که اتفاق بزرگی است. مثالا بنگلادش، هند، تازانیا، هلند، بلژیک، سوئد، فرانسه و... از جمله کشورهای هدف ما هستند البته به دلیل مشکلاتی که ما در حوزه بین‌الملل داشتیم مجبور شدیم برنامه رفتن به 10 کشور را لغو کنیم. 

وی عنوان کرد: به عنوان مثال انتخابات زودهنگام باعث شد که ما سفر به پاکستان را لغو کنیم یا در برخی کشورها تشکل‌های مردمی و یا مسؤولین سیاسی شرایط حضور ما را ایجاد نکرده‌اند و به همین دلیل ما نتوانستیم طرح را در این مناطق برگزار کنیم.

انتهای پیام