• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-13590-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار مطرح کرد؛

قیام مسجد گوهرشاد، نقطه عطفی در انقلاب اسلامی

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار گفت: از یک منظر قیام مسجد گوهرشاد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی سال 57 به رهبری امام خمینی (ره) محسوب می‌شود.

مهدی علی اکبری در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت 21 تیرماه روز عفاف و حجاب اظهار کرد: 21تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه قانون تغییر لباس و اجباری شدن کلاه شاپو به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است.

وی ادامه دادد: روزی که مزدوران رضاخان، مردم معترض به کشف حجاب را در مسجد گوهرشاد به خاک و خون کشیدند، قیامی که نتیجه آن به تعبیر رهبر آن شیخ محمدتقی بهلول گنابادی سبب سربلندی اسلام و سرافکندگی خاندان پلید پهلوی شد.

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار اضافه کرد: قیام مسجد گوهرشاد یکباره اتفاق نیفتاد بلکه ریشه در حوادث سال‌های قبل و اقدامات اسلام ستیزانه رضاخان داشت.

علی اکبری عنوان کرد: امان‌الله خان و ملکه بی حجاب افغانستان در راستای تبلیغ برهنگی به دعوت رضاخان ازمرز بازرگان ترکیه وارد ایران شد و به دستور شاه به هر شهری می‌رسیدند باغ ملی آن شهر را زینت می‌کردند و انواع منکرات شرعی اجرا می‌شد تا حجاب و دین را از این مملکت بردارند و غرب گرایی را رواج دهند.

وی بیان کرد: اتفاقا ورود امان الله به سبزوار مصادف با شب اول محرم بود و بهلول دردمند را به چاره اندیشی وا داشت که ابتدا دست کمک به سوی ائمه جماعات مساجد دراز کرد و توانست با قطع امید از خواص بی خاصیت و پیش نمازهای ترسو سبزوار، توان و همت مردمی را با رهبری انقلابی درآمیزد و آن را علیه رژیم بکار گیرد.

 ایمان بهلول به همت مردم

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار عنوان کرد: بهلول گنابادی در اولین تجربیات مبارزاتی اش کاری کرد که امان الله خان در هیچ شهر دیگری توقف نکند و حاصل این کار او را به این نتیجه رساند که دولت آنقدر که مردم او را بزرگ می‌دانند بزرگ نیست و به توان خودش و همت مردم ایمان پیدا کرد.

علی اکبری تصریح کرد: در ادامه رضاشاه پس از سفر خارجی اش به ترکیه در سال 1313 تحت تاثیر سیاست‌های سکولاریستی آتاتورک قرار گرفت و در بازگشت از سفر اقدامات ضدمذهبی اش را سرعت بخشید.

 روحانیت ایجاد کننده حجاب نبوده‌اند

این عضو هیئت امناء مرقد شیخ محمدتقی بهلول گنابادی گفت: تصویب کلاه شاپو به جای کلاه پهلوی در تیرماه 1314و سایر اقدامات ضدمذهبی رژیم جنب و جوشی در بین روحانیت ایران برانگیخت که آغازی بر یک پایان شد.

وی خاطرنشان کرد: عبرت‌های تاریخی و گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی پیام‌ها و تجربیات ارزشمندی در اختیار ایرانیان قرار می‌دهد و پرواضح است که روحانیت شیعه در قیام مسجد گوهرشاد و قبل از آن در دگرگون کردن و تکمیل مفهوم حجاب و عفاف بسیار موثر بوده‌اند اما به طور قطع و یقین روحانیت ایجاد کننده حجاب نبوده‌اند و پیدایش حجاب به اندازه سن بشر قدمت دارد.
 
طرح مسئله «حجاب اجباری»، بازی در زمین دشمن

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار با بیان اینکه این روزها کسانی دانسته یا ندانسته حجاب اجباری را مطرح می کنند، عنوان کرد: طرح مسئله «حجاب اجباری» از دهان و قلم برخی خواص و روشنفکرنماها در حقیقت بازی در زمین دشمن است.

علی اکبری تأکید کرد: قراردادن واژه حجاب و اجبار کنار هم بازی با الفاظ و یک خلط است و از مدعیان آزادی باید پرسید آیا در قوانین اجباری کردن سواد آموزی و یا ممنوعیت استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی طرح اینگونه سوالات موضوعیت دارد؟

وی ادامه داد: انگلیس، دیروز رضاخان را به عنوان مجری کشف حجاب برگزیده بود و  مروز در شکل استاد دانشگاه و حتی روحانی معمم بدیهیات قرآن را در باب الزام حجاب برای زن مسلمان به چالش می‌کشد.

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار اظهار کرد: ایران اسلامی، منافع لیبرالیسم به سرکردگی انگلیس و آمریکا را به خطر انداخته و ستیز آن‌ها با انقلاب اسلامی و تمدن ایرانی فراتر از تقابل تحریمی و جنگ اقتصادی بوده و در اصل یک مبارزه  نظری همیشگی است.

علی اکبری با اشاره به اینکه تقابل نظری غرب با ایران سرفصل‌های پردامنه‌ای داشته است، تصریح کرد: موضوع کشف حجاب رضاخانی یا مباحث پوچی مانند حجاب اجباری ناظر بر تقابل نظری آمریکا با ایران بویژه مبارزه ایدئولوژیک و اخلاقی است.

عضو هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار در پایان بیان کرد: ابزار این تهاجم فرهنگی علیه دستاوردهای قیام مسجد گوهرشاد و انقلاب اسلامی، کشف حجاب و فرهنگ برهنگی بوده اما مطلوب آن فروپاشی بنیان خانواده مسلمان و تمدن ایرانی است.

انتهای پیام