• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-13990-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

برداشت طالبی از سطح 500 هکتار اراضی کاشمر

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: در سال جاری برداشت طالبی در شهرستان کاشمر از سطح 500 هکتار اراضی این شهرستان انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید ابوالقاسم موسوی ظهر امروز 20 تیرماه در بازدید از اراضی طالبی بخش مرکزی کاشمر افزود: پیش بینی می‌شود میزان برداشت طالبی امسال 12 هزار و 500 تن باشد.

وی با اعلام اینکه بیش از 90 درصد تولید این محصول به شهرستان‌های همجوار از جمله مشهد، نیشابور، تربت حیدریه و گناباد صادر می‌گردد، عنوان کرد: با توجه به متوسط قیمت این محصول در طول فصل برداشت که 12 هزار ریال است و درآمد ناخالصی بالغ بر 150 هزار میلیون ریال برای کشاورزان پرتلاش این خطه حاصل خواهد داشت.

مدیرجهاد کشاورزی کاشمر ادامه داد: به دلیل کاهش نزولات جوی و بالابودن هزینه‌های تولید(شامل نهاده ها و حمل و نقل و...) سطح زیر کشت این محصول در سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته کاهش یافته است.

وی عمده مناطق طالبی کاری شهرستان را روستاهای فرگ، رزق آباد، فرح آباد، جردوی، نای و فرشه عنوان کرد و گفت: از 500هکتار محصول طالبی کشت شده در شهرستان 70 درصد به روش مالچ پلاستیک و 30 درصد به روش کشت تونلی کشت گردیده است.

موسوی زودرسی محصول، مبارزه با بیماری‌های خاکزی و کنترل آن به روش غیر شیمیایی، جلوگیری از رشد علف‌های هرز و صرفه جویی در مصرف آب را از مزایای کشت تونلی و مالچ پلاستیک عنوان کرد.

وی در ادامه با اعلام اینکه درسال‌جاری مبلغ 2.1 میلیارد تومان تسهیلات 5 ساله با کارمزد 15 درصد سالیانه از محل خط اعتباری مکانیزاسیون برای متقاضیان در نظر گرفته شده است، افزود: با توجه به متضرر شدن کشاورز از حوادث غیر مترقبه و بخصوص خشکسالی های اخیر که کاهش آبدهی منابع ابی و خشک شدن قنوات را به دنبال داشته، تسهیل شرایط جذب اعتبارات بخش کشاورزی بخصوص مکانیزاسیون ضروری است.

موسوی همچنین از کارشناسان ستادی خواست پیگیری‌های لازم در مورد افزایش گستره تسهیلات مکانیزاسیون بخصوص در مواردی همچون پنل‌های خورشیدی انجام شود.

وی ادامه داد: تعداد نمایندگی‌های شرکت تراکتورسازی ایران در استان خراسان رضوی 16 مورد است که نمایندگی کاشمر با فروش 89 دستگاه در سال گذشته توانست رتبه نخست فروش را به خود اختصاص دهد که نشان می‌دهد منطقه از ظرفیت بالایی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در اخذ تسهیلات برای متقاضیان وجود دارد تمهیدات ویژه ای برای خط اعتباری مکانیزاسیون دیده شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تعامل بین بانک عامل و مدیریت جهاد کشاورزی میزان جذب اعتبار در شهرستان روند افزایشی داشته باشد.

انتهای پیام