• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-16714-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

چرا انسان هیچوقت چهره دیگران را فراموش نمی‌کند؟

محققان دانشگاه یورک دریافتند که انسان قادر است تا 10 هزار چهره را برای همیشه به خاطر بسپارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از تلگراف، در این مطالعه برای اولین‌بار از یک روش اختصاصی برای تخمین تعداد چهره‌های قابل ذخیره در ذهن استفاده شد.

در این مطالعه همچنین از مفهوم  « واژگان چهره » برای دسته‌بندی افرادی که در طول روزمره می‌بینیم و افراد معروف استفاده شده است.

محققان از 25 داوطلب برای آزمایش توانایی ذهنی انسان در به یاد آوردن جزئیات چهره افراد دعوت کردند. آنها در یک ساعت وقت داشتند که در مورد جزئیات چهره اطرافیان، دوستان و همکلاسان مدرسه اطلاعات خود را بنویسند.

 سپس آنها همین روند را در مورد چهره افراد مشهور نیز انجام دادند.

داوطلبان پس از انجام مرحله اول تحقیق، اظهار کردند که در دقایق پایانی یک ساعت، توانایی به خاطر آوردن چهره دیگران کاهش پیدا می‌کند.

دکتر راب جنکین، در مورد هدف این مطالعه گفت: توانایی تمایز بین چهره افراد این قابلیت را به انسان می‌دهد که رفتار انسان‌ها را در طول زمان دنبال کنیم و در نهایت این ویژگی کمک می‌کند که ما رفتار خود را اصلاح کنیم.

وی در ادامه افزود: ممکن است بعضی افراد از روش‌های متفاوتی برای به خاطر سپردن چهره دیگران استفاده کنند و همچنین نمی‌توان گفت که همه انسان‌ها به طور یکسان به جزئیات چهره اطرافیان توجه می‌کنند.

البته توانایی به خاطر سپردن چهره افراد به فاکتورهای دیگری همچون محیط زندگی، تعداد افراد خانواده و سطح فرهنگ جامعه بستگی دارد.


انتهای پیام