• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-9987-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دبیر علمی سوگواره‌ مطرح کرد؛

«فیروزه فرات» سوگواره‌ای با موضوع عاشورا از نگاه امام‌رضا(ع)

دبیر علمی سوگواره‌ فیروزه فرات گفت: موضوع اصلی سوگ‌واره امام‌حسین(ع) و عاشورا از دیدگاه امام‌رضا(ع) است؛ یک تعداد موضوعات اتنخاب کرده‌ایم که شاعران در آن حوزه‌ها هم دستی به قلم داشته باشند و اگر موضوعاتی باشد که مرتبط با این داستان باشد و از دید ما مخفی نمانده باشد و شعرا به آن‌ها بپردازند بررسی خواهند شد.

به گزارش ایسنا- منطقه‌ی خراسان، مهدی آخرتی صبح امروز در نشست خبری سوگ‌واره‌ی فیروزه‌ی فرات اظهار کرد: طرح سوگ‌واره طرحی تلفیقی است و طی سال‌های گذشته همچین طرحی نداشته‌ایم و به هره حال پشت هر سوگ‌واره و حرکتی اهدافی وجود دارد که شامل ترویج شاعر دینی و کربلایی ما است.

وی افزود: پشت اهداف دینی که در این طرح وجود اهداف فرهنگی دینی هم وجود دارد مانند ارتقاء جایگاه فرهنگی مشهد به عنوان قطب شعر و شعر آیینی کشور، شاید از دور اینطور به نظر بیاید که بعضی از شهرها در زمینه‌ی شعرآیینی حرف‌های زیادی دارند و در حقیقت شاعران آیینی مشهد همیشه حرفی برای گفتن داشته‌اند.

دبیر علمی سوگ‌واره‌ فیروزه فرات عنوان کرد: ترویج شعار رضوی که هم‌سو با شاعر شعر عاشورایی است؛ معرفی مشهد به عنوان پایگاه سوگ‌واره‌ها، چرا که ما شهر بزرگ آیینی و مذهبی کشور هستیم و به عقیده‌ی من باید در بحث ادبی و آیینی از قم بیشتر فعالیت داشته باشیم. بنیاد امام‌رضا(ع) در این زمینه بسیار فعال است.


آخرتی ادامه داد: یکی از موضوعات نگاه شاعران به اشتراکات سیره‌ی رضوی و حسینی است؛ پردازش فضای شاعرانه‌ی عاشورایی در حرم مطهر رضوی است و اصطلاحا این کار کاری خلاقانه است که بیاییم در حرم مطهر امام‌رضا(ع) عوامل، نمادها و صحنه‌های عاشورایی شاعر بخواهد با خلاقیت به آن بپردازد جدید است.

وی عنوان کرد: کشف‌المضمون که از موضوعات اصلی ما است که در این باب چندین روایت داریم و گریز از مرثیه‌ی رضوی به مرثیه‌ی حسینی، این هم موضوعی است که شاعران و علاقه‌مندان می‌توانند در سوگ‌نامه استفاده کنند، اما شعرهای که نزدیک به موضوع و خلاقانه باشند هم بررسی خواهد شد. 

دبیر علمی سوگ‌واره‌ فیروزه فرات مدعی شد: این سوگ‌واره می‌تواند یک خوبی داشته باشد و این است که آثاری که به این سوگ‌واره فرستاده می‌شود تولیدی خواهد بود.

مهدی آخرتی تشریح کرد: مهلت ارسال آثار تا 18 آبان ماه است و اختتامیه‌ی سوگ‌واره هم 27 آبان در مشهد برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: داوری این جشنواره شکل جدید و متفاوتی با دیگر جشنواره خواهد داشت؛ به هیچ عنوان اعمال سلیقه در داوری وجود ندارد و داوری به شیوه‌ی نمره‌دهی صورت می‌گیرد و برای این سوگ‌واره با بسیاری از مراکز ادبی از جمله قم و اصفهان ارتباط گرفته‌ایم. 

شعر دارای یک جریان بزرگ فرهنگی است که از عاشورا آغاز می‌شود

در بخش دیگری از این نشست مشاور فرهنگی- هنری بنیاد امام‌رضا(ع) طی سخنانی اظهار کرد: ما معتقد هستیم که امام حسین(ع) بالاترین الگوی بشریت است؛ یکی از نقطه‌های عطف شیعیان که در تاریخ بشریت مطرح است و به جهانیان معرفی کردند که در نمونه‌ی آثار بسیاری از اندیشمندان بزرگ دنیا وجود دارد چه اندیشمندان سیاسی و چه اندیشمندان هنری و فرهنگی را ببینیم متوجه می‌شویم که معرفی جامع و زیبایی از امام‌حسین(ع) دارند و این نشان دهنده‌ی آن است که شعر دارای یک جریان بزرگ فرهنگی است که از عاشورا انجام می‌شود.
 
سیدجواد رفائی ابراز کرد: جریان عاشورا بزرگترین فاجعه‌ی بشری تاریخ است؛ همه‌ی انبیای الهی از حضرت آدم(ع) تا پیامبر(ص) به این فاجعه اشاره کرده‌اند و یک مطلب بسیار مهم این‌که در روز عاشورا بالاترین فداکاری و گذشت تاریخ هم دیده می‌شود شما هیچ کس را به عنوان امام‌حسین(ع) نمی‌بینید که اینقدر با همه‌ی وجود همه چیزش را برای خدا فدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: شاعران می‌خواهند از دیدگاه معصومین این مسئله را بیان ‌کنند و بسیار بیان زیبایی خواهد شد و این نقطه‌ای بود که کم‌تر به آن توجه شده است که شاعران از دیدگاه امام‌رضا(ع) یا دیگر ائمه به این موضوع بپردازند.

مشاور فرهنگی- هنری بنیاد امام‌رضا(ع) ابراز کرد: این موضوع دو ویژگی دارد که از افراط و تفریط خارج است؛ دقیقا امام را از دیدگاه امام قرار است بشناسید و شاعر این مسئله را به نقل در می‌آورد و به زیبایی کار می‌افزاید.

سیدجواد رائفی خاطرنشان کرد: امیدوارم که فیروزه‌ی فرات حرکت و جریان نویی باشد در تاریخ شعر آیینی و مذهبی تا بتواند جریان بزرگی را ایجاد کند و آن شناخت معصومین از نگاه معصومین باشد.

انتهای پیام