• پنجشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-17514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

افزایش طول عمر و کیفیت زندگی مردم هدف ما در حوزه بهداشت و سلامت است

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کیفیت زندگی مردم بسیار برای ما حائز اهمیت است و ما به سبک زندگی سالم می اندیشیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدکاظم فرهمند در همایش سلامت بینایی و جامعه که در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: نام‌گذاری روزهای جهانی دو هدف دارد که حساس‌سازی اقشار مختلف جامعه و حمایت‌طلبی است. بر این اساس باید در این جلسات حتماً مقامات سیاسی و حاکمیتی حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: تمام کار ما در حوزه بهداشت در خصوص سلامت کل بدن است. ما در حوزه بهداشت تأکید خاصی بر سبک زندگی داریم. سبک زندگی صحیح سبب می‌شود ما از بیماری‌های مختلف در امان باشیم و در صورت ابتلا به بیماری‌ها عوارض کم‌تری را تجربه کنیم.

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این‌که «هدف ما در حوزه بهداشت و سلامت افزایش طول عمر و کیفیت زندگی مردم است»، تصریح کرد: کیفیت زندگی مردم بسیار برای ما حائز اهمیت است و ما به سبک زندگی سالم می اندیشیم. ما از مردم می‌خواهیم اطلاعات خود را در خصوص سلامتیشان به‌روزرسانی و به پایگاه‌های ما مراجعه کنند.

فرهمند خاطرنشان کرد: ما در مراکز خود در خصوص سلامت آموزش‌های متعددی را ارائه می‌دهیم. آموزش‌های ما شامل مراقبت‌های پیش از بارداری، کودکی، نوجوانی و... است. ما تا لحظه مرگ در کنار افراد هستیم.

وی اظهار کرد: ما در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هزار و 100 پایگاه، خانه بهداشت و خانه سلامت داریم و جمعیت را در اقصی‌نقاط شهرها، روستاها و حاشیه شهر پوشش می‌دهیم. ما در خصوص سلامت چشم سبک زندگی سالم را تبلیغ می‌کنیم.

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: میوه و سبزی باید در وعده غذایی همه افراد وجود داشته باشد. افراد باید به فعالیت‌های بدنی بپردازند و سیگار نکشند. حذف سیگار از زندگی یک سوم بیماری‌های چشم و یک دهم سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.

فرهمند با اشاره به این‌که «ما در سبک زندگی سالم چند دستور ساده را بیان می‌کنیم»، ادامه داد: سبک زندگی سالم می‌تواند عوارض دیابت، بیماری‌های مربوط به چشم و فشار خون را کاهش دهد. تغذیه سالم از موارد دیگری است که در سبک زندگی سالم اهمیت دارد. هر فردی باید روزانه 3 وعده میوه و 2 وعده سبزی مصرف کند. روزانه نیم ساعت پیاده‌روی با سرعت بالا برای همه سنین ضروری است. 

وی بیان کرد: پیاده‌روی سلامت مفاصل را تأمین می‌کند، سبب کاهش وزن و استرس و افزایش نشاط می‌شود. دیابت یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند سبب آسیب چشمی و کلیوی شود. برای جلوگیری از ابتلا به دیابت باید به رژیم غذایی خود توجه کنیم و فعالیت بدنی داشته باشیم. چاقی و اضافه وزن از دلایل ابتلا به دیابت است.

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این‌که «در حوزه بهداشت تأکید ما بر پیشگیری است»، عنوان کرد: خوب است که تاکید ما بر پیشگیری باشد و به ترویج فرهنگ سلامتی بپردازیم. با توجه به سبک زندگی امروز که با تکنولوژی همراه است ما باید بین دید دور و نزدیک خود تعادل ایجاد کنیم.

فرهمند اظهار کرد: ما در پایگاه‌های خود دانش‌آموزان و کودکان را معاینه می‌کنیم و اگر متوجه مشکلی شویم آن‌ها را به سطوح بالاتر ارجاع می‌دهیم. سن، جنس، نژاد و.. عواملی هستند که ما نمی‌توانیم بر آن‌ها تاثیر بگذاریم اما می‌توانیم با سبک زندگی درست آن‌ها را تعدیل کنیم.

وی تاکید کرد: شعاری که امسال در خصوص روز بینایی انتخاب شده است خود مراقبتی از چشم است که بسیار شعار خوبی است. خود مراقبتی آمال و آرزوی نهایی ما است. یک تعبیر از خود مراقبتی این است که خودمان به خودمان آسیب نرسانیم. تنها فردی که به ما آسیب می‌رساند خودمان هستیم.

انتهای پیام