• چهارشنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 978-6390-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی:

تعاونی‌های غیر فعال استان تعیین تکلیف می‌شوند

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال نسبت به تعیین تکلیف تعاونی‌های غیرفعال اقدامات لازم صورت گیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محسن اسفندیاری 15 آبان‌ماه در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های تعاون روستایی شهرستان کاشمر که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: لازم است بر حسابرسی عملیاتی شرکت‌ها و اخذ تضمین از کلیه مدیران عامل، تعامل تشکل‌های تعاونی و ارائه طرح‌ها و ایده‌های نو توسط مدیران عامل تاکید کرد .

وی افزود: دو هزار و 500 نفر در تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی مشغول به کار هستند و در استان بیش از ۶۵۵ تشکل وجود دارد که تعدادی از این تشکل‌ها غیر فعال و زیان‌ده هستند.

اسفندیاری با بیان اینکه اکنون 223 شرکت تعاونی روستایی، 169 شرکت تعاونی کشاورزی و 24 اتحادیه تعاون روستایی در این استان فعالیت دارند، گفت: از مجموع شاغلان تشکل‌های تعاونی خراسان رضوی حدود هزار نفر در شرکت‌های تعاونی روستایی، 500 نفر در شرکت‌های تعاونی کشاورزی و 200 نفر در اتحادیه‌های تعاونی روستایی شهرستان‌ها فعال و بقیه در شرکت‌های تعاونی مشهد مشغول به کار هستند.

فرماندار کاشمر در این مراسم اظهار کرد: مجموعه بزرگ تعاون روستایی بسیار تاثیرگذار در توسعه روستایی کشور بوده است؛ بسیاری از مباحث توسعه در مناطق روستایی در کشور با تلاش و همکاری تعاونی‌های روستایی شکل گرفت که به نوعی مورد حمایت دولت هستند.

محمدعلی نبی‌پور عنوان کرد: مردم، خود یکی از محورهای اصلی توسعه محسوب می‌شوند. بهره‌گیری از مشارکت مردمی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای در روستاها از اصول مهم تشکیل شرکت‌های تعاونی است و تعاونی‌ها باید از ظرفیت مشارکت روستائیان و مردم استفاده نمایند.

فرماندار کاشمر بر نظارت به شرکت‌ها و واحدهای اعتباری تاکید کرد و گفت: با اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها باید به بهترین وجه از ظرفیت این تشکل‌ها در سطح روستاها حداکثر استفاده را برد و با بررسی دقیق‌تر شرکت تعاونی‌ها مشکلات و کاستی‌های این حوزه را مورد بررسی و کنکاش قرارداد. باید در راستای آسیب‌شناسی نقاط ضعف تعاونی‌ها برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: در سال‌های اخیر توسط تعاون روستایی کارهای خوبی برای حمایت و کمک به کشاورزان از جمله خرید تضمینی محصولات کشاورزی صورت گرفته است. از دیگر اقدامات تعاون روستایی حمایت‌های شرکت تعاونی‌ها در بحث توزیع وخدمات است و در سطح کلان این مجموعه باید برای رشد و افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامپروری با نگاه ویژه به مناطق روستایی که سال‌هاست با خشکسالی‌های پی در پی و مشکلات زیادی مواجه هستند، برنامه‌ریزی و تصمیمات حمایتی بهتری اتخاذ کنند.


انتهای پیام