• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-9187-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حمایت از انقلاب فرهنگی همواره در مساجد پایه‌ریزی شده‌است

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از فرهنگ و انقلاب فرهنگی در مساجد پایه‌ریزی و اجرایی شده‌است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، لادن حیدری در گردهمائی مسئولین دبیر‌خانه‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور اظهار کرد: موضوع مسجد که در وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی سال‌ها مطرح شده موضوعی است که جزو اولویت‌های وزرای محترم فرهنگ بوده و در دوره حاضر نیز جزو اولویت‌‌های اول وزیر محترم جناب آقای صالحی نیز قرار گرفته است و تاکیدات موکد ایشان همواره برای حمایت از پایگاه فرهنگی مسجد و استفاده از ظرفیت‌های آن است که در برنامه‌های کلان و خرد وزارت‌خانه پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: مساجد به عنوان پایگاه‌ اصلی جوامع اسلامی شناخته‌اند، به ویژه در ایران که جزو پایگاه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بعضا نظامی در دوران دفاع مقدس و حتی قبل از انقلاب بوده و در حال حاضر نیز چنین نقش‌هایی برای آن منظور شده و در کنار آن ابلاغ پیام‌های الهی و اجرای احکام الهی نیز قرار گرفته است که در این جریان نقش اصلی را مساجد ایفا کرده‌ و می‌کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: موضوع حمایت از فرهنگ و انقلاب فرهنگی که نقش کلیدی در تغییر و تحولات فرهنگی بازی کرده است، همواره در مسجد پایه‌ریزی، اجرا و دنبال شده است، در حال حاضر و با وجود استقرار امنیت در کشور نیازمند این هستیم که برنامه‌های منسجمی را در حوزه فرهنگی کشور در مسجد داشته باشیم و امید است در این برهه زمانی که نظام اسلامی ما مستقر شده است مانند زمان طاغوت که جریان‌دهی نهضت انقلاب ما را سامان می‌داد، اکنون نیز باید بتواند نهضت فرهنگی ما را سامان دهد.

حیدری افزود: در دوران دفاع مقدس نقش اصلی مساجد حمایت از جبهه‌های دفاع مقدس، رزمندگان و بعضا پایگاه‌های نظامی که در شهرها استقرار داشتند، بود اما در حال حاضر که امنیت مستقر است و نظام ما به یاری خداوند نظام اسلامی است، انتظار داریم که موضوعات و جریان‌های فرهنگی در مساجد بیشتر دنبال شوند.

وی اضافه کرد: در شرایطی که دشمنان انقلاب و اسلام با برنامه‌ریزی‌های منسجم خرد و کلان چندین ساله در مقابل انقلاب فرهنگی ما مقاومت می‌کنند و دست به تهاجم فرهنگی می‌زنند کم‌ترین نیاز امروز ما، برنامه‌ریزی‌های مدون فرهنگی در حوزه مسجد برای مقابله با تهاجم فرهنگی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: باید بودجه‌هایی را در سازمان برنامه‌ و بودجه پیش‌بینی کنیم و حتی اعتباراتی را در قالب اعتبارات دیگر به کانون‌ها اختصاص دهیم. تخصیص‌های سالانه مستلزم این است که کارنامه برنامه‌های  ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به سازمان برنامه و بودجه ارائه شود و بتوانیم از آن دفاع کامل داشته باشیم و نشان دهیم که ستاد عالی و کانون‌های ما بر اساس برنامه‌ای که سال گذشته به عنوان برنامه و بودجه سال 97ارائه و صرف شده با خوبی عمل کرده‌اند و می‌توانند در آینده نیز به وظایف خود به خوبی عمل کنند. 

حیدری عنوان کرد: بنده از خلل‌ها و ضعف‌های موجود در کار ستاد به دلیل آن‌که شخصیت حقوقی مستقلی از سوی وزارت‌خانه  شکل نگرفته بود و نیز اسا‌س‌نامه مستقلی نداشت، آگاه بودم و نیز می‌دانستم که اگر این موضوع ادامه پیدا کند و استقلال شخصیت برای ستاد به وجود نیاید، برنا‌مه‌ریزی مستقلی را نمی‌توان ارائه داد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: اسا‌س‌نامه‌ای که تا امروز برای آن  زحمت‌ها کشیده شده است و پیگیری‌ها شده، امید است بعد از تصویب و ابلاغ آن در سازمان برنامه و بودجه و همچنین در نهادهایی که نیازمند دفاع است، بتواند به خوبی عملیاتی شود. 

حیدری گفت: وضعیت اقتصادی ما ایجاب می‌کند که برنامه محور بودن خود را بیشتر مد نظر داشته باشیم. اما صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌ها را نیز از نظر دور نکنیم. همان‌طور که مقام معظم رهبری تاکیدات موکدی در اقتصاد مقاومتی دارند و همواره مد نظر دارند که ما از هزینه‌های گزاف و بیهوده جلوگیری کنیم و صرفا در چهارچوب برنامه‌های پیش‌بینی شده این هزینه‌ها را مصرف کنیم تا بتوانیم بر اساس این صرفه جویی‌ها تخصیص‌های بهتری را اخذ کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در سال جاری تلاش‌هایی برای افزایش تخصیص داشتیم که ستاد یکی از نهادهای موفق در آن بوده و در جذب اعتبارات وزارت‌خانه به خوبی  عمل کرده است، امسال نیز به نسبت سایر مراجعی که زیر نظر وزرات‌خانه عمل کرده‌اند و به نوعی بودجه آن به وزرات‌خانه متصل است ستاد موفقیت نسبی داشته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: یکی از موضاعات مورد تاکید ستاد عالی، تمرکز زدایی و سوق بودجه‌ها به سوی استان‌ها و مراکز استانی است که با این کار بسیاری از کارکرد‌های استان‌ها حمایت می‌شود و بر همین اساس می‌توانیم  شاهد فعالیت‌های چشمگیری باشیم.

حیدری ادامه داد: موضوع اصلی ما تمرکز زدایی حوزه فرهنگ در تهران، یکی از اساسی‌ترین نیازهای ما در حوزه فرهنگی کشور است که توزیع منابع و نیز فعالیت‌ها در استان‌ها به نسبت گستردگی و جمعیتی که دارند به درستی شکل نگرفته است.

وی افزود: یکی از ضرورت‌ها توجه به مناطق محروم، مرزی و استان‌های کمتر برخوردار است که جزو اولویت‌های وزرات فرهنگ نیز قرار گرفته‌ و امید است که ما بیشترین پایگاه‌ه‌های فرهنگی را در مساجد روستاها داشته باشیم و از ظرفیت روستاها در مساجد حداکثر استفاده را ببریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در دورافتاده‌ترین مناطق نیز افراد آن حداقل یک گوشی همراه دارند که این نشان می‌دهد می‌توان از ظرفیت فضای مجازی نیز در حوزه فرهنگ حداکثر استفاده را برد و امیدواریم که کانون‌های فرهنگی وهنری ما در مساجد برای کودکان و نوجوانان پایگاهی امن و قابل اعتماد باشد.

حیدری متذکر شد: نیازی که جوانان امروزه دارند با نیازهای نسل گذشته بسیار متفاوت است  و نیز این جریان هشیاری ما را طلب می‌کند که متناسب با نیاز آن‌ها برنامه‌های فرهنگی خود را ارائه دهیم، شایان ذکر است که کشورهای دیگر از این نیاز به خوبی آگاه شدند و برنامه‌هایی در قالب‌های مختلف مانند انیمیشن تهیه کرده و در اختیار نسل جوان خود گذاشته‌اند.

وی در این باره اضافه کرد: ما در ورود به این حوزه کمی تاخیر داشته‌ایم و محصولات دیگر کشورها که با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما ناهمخوان بوده‌اند، وارد کشور شدند و در اختیار نسل جوان ما قرار گرفتند که این جریان ریشه تهاجمات فرهنگی‌ای است که امروزه با آن سروکار داریم و اکنون در تولید آثار ایرانی و اسلامی و نیز شناسایی نسل جوان گام‌های موثری برداشته شده‌است.

حضور در مسجد خود تربیت است

در ادامه این گردهمایی حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی، دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز طی سخنانی اظهار کرد: حضور در مساجد خود تربیت است و باید تلاش کنیم جوانان و نوجوانان با حضور در مسجد فعالیت تربیتی داشته باشند، همان‌طور که صرف حضور در مسجد نیز خود عبادت است. تشرف به حرم مطهر رضوی نیز می‌تواند در قالب عبادت مطرح شود و انسان را به تفکر  وا می‌دارد.

وی ادامه داد: تذهیب نفس خود نیز از مواردی است که برای انسان از اهمیت والایی برخوردار است. در این میان اگر منش و رفتار امام(ره) تاثیرگذار نبود بعد از گذشت چهل سال از انقلاب این ویژگی‌ها به فراموشی سپرده می‌شد.

دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: در موضوع فعالیت‌های گوناگون در مساجد، انگیزه الهی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار و با این انگیزه است که کارها پیشرفت کرده و به جلو می‌ ‎ رود. باید گفت تذهیب نفس، فعالیت‌های خودجوش باید با نگاه معقول همراه باشد. باید گفت اگر به دنبال این هستید که در کار توفیق پیدا کنید باید تقوا داشته باشید و تقوا سازنده مطلوب خواهد بود.

ارزانی با بیان این که فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مبتنی بر کار جهادی است و باید سرکشی از این فعالیت‌ها در کار خود داشته باشیم، عنوان کرد: کار فرهنگی اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و فرمایشات مقام معظم رهبری است. تلاش جهادی باید خالصانه و صادقانه باشد.

وی اظهار کرد: در کار خود باید برنامه‌ریزی دقیق و منسجم داشته باشیم، فعالیت بدون برنامه ریزی چیزی است که اهل بیت با آن کاملا مخالف بودند، در این خصوص برنامه تحول ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در اسفندماه سال گذشته آماده و برای تایید به ریاست جمهوری تقدیم شد.

دبیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد عنوان کرد: این سوال مطرح می‌شود که نبوغ جمهوری اسلامی را به جلو می‌برد یا نظام. باید گفت نبوغ در نظام‌سازی تاثیرگذار است، اما جامعه را نظام اداره می‌کند. گاهی تصور می‌شود با نبوغ می‌توانیم به جایی برسیم اما این طور نیست که باید از نظام پیروی کنیم. در حالی که نظام است که جامعه را اداره و مدیریت می‌کند.

ارزانی گفت: تا به امروز 920 هزار نفر در سامانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ثبت‌نام کرده‌اند و با رشد خوبی روبه‌رو شدیم. در این میان برخی استان‌ها قوی‌تر وارد شدند و امید است تا پایان سال این رقم به بالای 2 میلیون نفر نیز برسد. چرا که معتقد هستیم منابع انسانی از منابع مالی قوی و موثرتر است. همچنین 22 هزار و 127 کانون نیز به ثبت رسیده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به 25 هزار نفر هم برسد.

وی در خصوص توجه ویژه کانون‌های فرهنگی هنری به هنر نیز گفت: هنر ما خاموش نبوده اما کم فروغ است و باید پرفروغ تر شود. اخیرا در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتیم، عنوان کردند که «هنر باید میدا‌ن‌دار باشد.» تاثیر ابعاد مختلف هنر به انسان بسیار بالاست و نباید از آن غفلت شود.


انتهای پیام