• پنجشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-11087-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/کتاب و کتاب‌خوانی/

«قصه‌های شب‌های چله»؛ گرمابخش شب‌های بلند یلدایی

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: شب‌های چله و خاطراتش تا ابد در یاد و قلب ما جاوید است؛ اگر چه دنیای دود و ماشین و بخاری گازی؛ طعم گرم و دلنشین کرسی در کنار قصه‌های مادر بزرگ مهربان را از یاد زمستان‌های‌مان بُرد. 

سید جمال حقیرالسادات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: کتاب «قصه‌های شب‌های چله» را الهام ابراهیمی به رشته تحریر درآورده و آناهیتا تیموریان تصویرگری اثر را بر عهده گرفته است و توسط انتشارات سروش، دوره سه‌جلدی در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

وی افزود: یادش به خیر؛ یلدا می‌آمد و پای کرسی گرم مهربانی، همراه قصه‌های شیرین مادر بزرگ، تنها دقیقه‌ای زودتر به شب می‌رسیدیم؛ اما آرامشی دو چندان را تجربه می‌کردیم. بزرگ‌تر هم که شدیم؛ یک یلدا را حق کودکی داشتیم و مجال می‌یافتیم یک دل سیر، مهمان دنیای قصه‌های کودکانه چله‌ شویم و با پر خیال به آسمان زیبا و مصفای افسانه‌ها پرواز کنیم.

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: «قصه‌های شب‌های چله»، مجموعه‌ای سه جلدی است که در هر جلد سه داستان افسانه‌ای کوتاه خواندنی و شنیدنی نقل شده است «همسایه فقیر و همسایه ثروتمند»، «غول و ماهیگیر»، «به دنبال بخت» داستان‌هایی است که در جلد اول این مجموعه می‌خوانیم. 

وی عنوان کرد: ماجراهای «مرد خسیس»، «غلام تنبل»، «گنج واقعی» را در جلد دوم کتاب «قصه‌های شب‌های چله»، ‌دنبال می‌کنیم و با داستان «مرد زیرک و چاه خداداد»، «پهلوان ترسو» و «ملک و شاهین» در جلد سوم با این داستان‌های جذاب آشنا می‌شویم.

حقیرالسادات بیان کرد: کتاب «قصه‌های شب‌های چله»، با رنگ‌آمیزی خیال‌انگیز و تصاویر ساده و در عین حال جذاب، علاوه بر تناسب با مضامین هر قصه، یادآور خیال‌پردازی‌های کودکانه‌ای است که هنگام شنیدن داستان‌های مادربزرگ‌ها در ذهن‌مان نقش می‌بست.

انتهای پیام