• یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-5891-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح کرد؛

تلاش برای ایجاد شرایط اقامت در منطقه تاریخی توس

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ما تلاش می‌کنیم در آینده شرایط اقامت در منطقه تاریخی توس را فراهم کنیم و برنامه‌های این منطقه موجب افزایش یک یا دو روز ماندگاری زائران شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل مکرمی‌فر که در نشست خبری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» سخن می‌گفت، اظهار کرد: اقدامات خوبی برای احیای منطقه تاریخی توس صورت گرفته و ما تلاش می‌کنیم در آینده شرایط اقامت در این منطقه را فراهم کنیم و برنامه‌های این منطقه موجب افزایش  یک یا دو روز ماندگاری زائران شود. همچنین شهرداری و شورای شهر مشهد در این دوره اقدامات سترگی در حوزه فرهنگ آغاز کرده‌اند. از تشریک مساعی شهرداری و شورای شهر در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکر می‌کنم که عناصر ارزشمند از جمله پاتوق‌های فرهنگی را بازآفرینی کردند.

وی با اشاره به همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم عنوان کرد: این همایش دریچه‌ای به سوی شاهنامه با نگاه بین‌المللی است و به نقش فراملی شاهنامه توجه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: اگر فردوسی و شاهنامه‌اش نبود، امروز نمی‌توانستیم با زبان فارسی سخن بگوییم، اگر فردوسی و شاهنامه‌اش نبود، شاید حافظ و سعدی هم با زبان دیگر شعر می‌سرودند.

مکرمی‌فر با اشاره به فعالیت‌های عمرانی در توس اظهار کرد: هم‌زمان با سالروز بزرگداشت فردوسی، جلوخان آرامگاه فردوسی 25 اردیبهشت بهره‌برداری می‌شود.

وی ادامه داد: تحول شگرفی در توس ایجاد شده است؛ پس از یک قرن مسکوت ماندن احیا و بازپیرایی جلوخان بود که شهرداری و شورای شهر پای کار آمدند و پروژه‌ای با اعتبار 12 میلیارد تومان که پائیز سال گذشته آغاز شد را  در نهایت در روز بزرگداشت فردوسی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بهره‌برداری و افتتاح خواهیم کرد. 

وی درباره دیگر اقدامات انجام شده در توس گفت: پاییز سال گذشته با اعتبار 3/5 میلیارد تومان احیای برج و باروی توس را آغاز کردیم؛  البته کلیه پژوهش‌های باستان‌شناسی انجام شده است و عملیات احیا از دروازه رودبار به طرف دروازه‌های مرو و نیشابور در حال انجام است. همچنین نوسازی تاسیسات فردوسی با 3/5 میلیارد تومان از محل اعتبارات میراث فرهنگی انجام شده است.

وی افزود: هچنین عمارت چهار برج با حدود یک میلیارد تومان از محل اعتبارات شهرداری و نظارت میراث فرهنگی انجام شده است که هم‌زمان با روز بزرگداشت فردوسی بهره‌برداری خواهد شد.

مکرمی‌فر ادامه داد: تکمیل پردیس آرامگاه فردوسی به وسعت بیش از 30 هکتار در دستور کار است و تفاهم‌نامه آن نیز با شهرداری مشهد به امضا رسیده و مشاور بافت شهر در حال تهیه طرح است و در این محدوده به جز بخش شهر سلجوقی، پس از مطالعات، خدمات فرهنگی مورد نیاز گردشگران تامین خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره جابه‌جایی روستاهای واقع در محدوده شهر تاریخی توس گفت: جابه‌جایی روستاهای محدوده شهر تاریخی توس در سال 84 مطرح و با نظرمردم سه روستا، محل جدیدی هم مشخص شد و در حال انجام بود که در دولت نهم و دهم به فراموشی سپرده شد، اکنون در طرح جدید شرکت آویژه مهر این موارد مد نظر قرار گرفته است و برای اجرا نیز پیشنهاد کرده است و در آینده براساس طرح اقدام خواهد شد.

وی درباره  ایجاد فضاهایی در شهر تاریخی توس اظهار کرد: در عرصه توس مکان‌یابی برای دانشگاه انجام شده است و پیش‌بینی‌های آن را مشاور ارائه کرده و افرادی که متقاضی باشند، می‌توانند تقاضای خود را برای اراضی که لایه‌های تاریخی در آن وجود ندارد، ارائه کنند.

حضور نمایندگان اکو و یونسکو در همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم

در این نشست خبری مهدی زارعی کلات؛ معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری مشهد  نیز گفت: رویداد همایش شاهنامه به عنوان بخش عظیمی از ایران و مشهد است و همکاران ما برنامه‌های متنوعی را برای برگزاری این رخداد عظیم برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی ادامه داد: زندگی فردوسی و محتوای شاهنامه، پیروزی انسانیت و شرافت و ساده‌زیستی را بر ما آشکار می‌کند، شاهنامه کتاب ضد تفاخر است و در نهایت تواضع با دیگران تعامل برقرار می‌کند.

زارعی اظهار کرد: تاکید بر نقش گسترده شاهنامه و فردوسی در سطح ملی و بین المللی، تاکید بر اشتراکات فرهنگی و زبانی با کشورهای همسایه، توجه به توس به عنوان خاستگاه شاهنامه، جلب توجه جامعه ملی و بین‌المللی به فرصت‌های گردشگری و ادبیات در مشهد، گسترش آموزه‌های دادگری و خردورزی در راس اهداف این همایش و رویداد بین‌المللی است.

وی تاکید کرد: یکی از امتیازات ویژه ما، وجود شاهنامه و فردوسی است که تلاش می‌کنیم این عناصر را به مشهد پیوند دهیم و مشهد را در سطح ملی و بین‌المللی معرفی کنیم.

زارعی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره میهمانان خارجی گفت: 15 مهمان از کشورهای لهستان، روسیه، پاکستان، افغانسان، سوئیس، هندوستان، آذربایجان،  ترکیه، اسپانیا و آلمان حضور دارند، همچنین روسا و نمایندگان اکو و یونسکو جزو میهمانان ویژه این برنامه هستند.

ششمین دوره اعطای نشان فرهنگی و هنری فردوسی، همزمان با همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم

همچنین یوسف امینی؛ قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این نشست گفت: در تقویم رسمی کشور با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور 25 اردیبهشت به عنوان روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی نام‌گذاری شده است. البته از سال 95 به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پاس‌داشت زبان فارسی به بزرگداشت فردوسی اضافه شده است که برنامه‌هایی با رویکرد فرهنگی و هنری اجرا می‌شود.

وی افزود: اعطای نشان فرهنگی و هنری فردوسی از سال 93 براساس شاخص‌های تعریف شده به شخصیت‌هایی که در عرصه‌های مورد نظر این نشان فعالیت کرده‌اند، انجام می‌شود و این افراد در این روز مورد تجلیل قرار گیرند.

امینی تصریح کرد: حوزه زبان و ادبیات فارسی، فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی، آفرینش‌های هنری و تولیدات رسانه‌ای با رویکرد معرفی شاهنامه و زبان و ادبیات فارسی این نشان را دریافت می‌کنند.

وی گفت: امسال در ششمین دوره این نشان، همزمان با همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم در ساعت 16 روز 24 اردیبهشت در دانشگاه فردوسی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطا خواهد شد.

انتهای پیام