• دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-6291-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/شهر جهانی گوهرسنگ‌ها/

«لابرادوریت» سنگی برگرفته از نور آبی مناطق شمالی

«لابرادوریت» سنگی نیمه کدر به رنگ‌های سیاه، خاکستری، آبی، مرواریدی، قرمز، خاکی و سبز مایل به آبی است که به دلیل وجود پدیده رنگین تابی در این سنگ و دارا بودن جلای صدفی رنگ‌های آن با طیف رنگی بسیار زیبایی قابل مشاهده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شکست نور در لایه‌های سنگ «لابرادویت» باعث درخشندگی این سنگ شده و رنگین‌کمانی از نورهای آبی، طلایی، سبز کم‌رنگ و قرمز ایجاد می‌کند.

این سنگ برای اولین بار در کانادا کشف شد و در قرن‌های 18 و 19 به عنوان سنگ جواهر در اروپا محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرد و مورد استفاده قرار گرفت.

نام سنگ «لابرادوریت» از آب منطقه لابرادور کانادا جایی که اولین بار جزیره « Paul» کشف شد، گرفته شده است.

معادن این سنگ به صورت توده‌ای و کمیاب است و بیشتر در ایتالیا، فنلاند، روسیه، کانادا، استرالیا، ماداگاسکار و آمریکا یافت می‌شود.

ارزشمندترین نوع «لابرادوریت» سنگی است که طیف کاملی از رنگ را در خود داشته باشد. نمونه‌ای کمیاب از این سنگ «اسپکترولیت» است که از معادن فنلاند به دست می‌آید.

یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های «لابرادوریت» یک سرباز سنگی است که از دوره تاریخی آن اطلاعی در دست نیست و در موزه اسمیتسونیان در واشنگتن نگهداری می‌شود.

سنگ «لابرادوریت» حتی اگر طیف کاملی از رنگ‌ها را نشان ندهد سنگی ارزشمند محسوب می‌شود چرا که در اثر تجزیه نور، پلاکت‌های معدنی در آن ایجاد و باعث درخشش این سنگ می‌شود.

برخی معتقدند این سنگ، سنگی جادویی است که قدرت نگهداری افراد و صاحب خود را دارد، هم‌چنین «لابرادوریت» می‌تواند انرژی مثبت را منعکس کرده و ذهن را آرامش بخشد.

گفته شده است که این سنگ در متعادل‌سازی هورمون‌ها، رفع تنش‌های قاعدگی، نقرس، فشارخون و روماتیسم مفید است و به تنظیم روند گوارش، سوخت و ساز بدن کمک می‌کند و هم‌چنین هضم غذا را آسان می‌کند.

در عقاید هندوها این سنگ با چاکرای گلو که مرکز پالایش بدن است مرتبط خوانده شده است. هم‌چنین عده‌ای بر این باورند که این سنگ باعث تسهیل دنیای مادی و معنوی می‌شود و به صاحب خود کمک می‌کند تا رویاها و تجربیاتش از زندگی گذشته را به یاد آورد.

بر اساس افسانه‌ها رنگ لابرادوریت از نور آبی مناطق شمالی در سواحل لابرادور گرفته شده است .در حقیقت، سنگ «لابرادوریت» محبوبیت خود را به واسطه زیبایی و درخشش از دوره ویکتوریا  به همراه داشته است.

انتهای پیام