• سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-6591-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/رمضان و گردشگری/

سفر به روسیه در ماه رمضان

ماه رمضان فرصت مناسبی است برای مسلمانان روسیه تا عقاید دینی خود را تثبیت کرده و به کمال برسانند و آن‌ها این ماه را برای نفوذ نشانه‌های اسلامی در قلب‌های مسلمانان روسیه معرفی می‌کنند که همین امر باعث شده گردشگران مسلمان و غیر مسلمان زیادی در رمضان از این کشور دیدن کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اسلام از طریق فتوحات اسلامی به روسیه راه پیدا نکرده است بلکه از راه گسترش معاملات تجاری مسلمانان با ساکنان روسیه به آن منطقه راه پیدا کرده و گسترده شده است.

اسلام قبل از ورود به روسیه از طریق فتوحات به کشورهای نزدیک روسیه رسیده بود و پس از آن مسلمانان این مناطق بودند که دین اسلام را به روسیه هدایت کردند.

با توجه به پراکندگی جمعیت مسلمانان در روسیه و تنوع قومی، آیین‌های گوناگون و ریشه‌داری در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها افزون بر حضور در مساجد و مراکز عبادی، افطار جمعی به صورت خانوادگی با حضور بزرگان پس از ادای نماز، قرائت قرآن و هم‌نشینی شبانه است که خانواده‌ها خود را مقید به حضور در آن می‌دانند.

مسلمانان روسیه علاقه زيادی به برگزاری نماز جماعت در مساجد دارند. از سويی نيز چند مسجد اصلی و جامع در روسيه وجود دارد كه اقدام به برگزاری قرائت و ختم قرآن كريم در ماه مبارک می‌كنند كه با استقبال بسيار خوبی مواجه می‌شوند. به طور كلی مسلمانان روسیه سی روز رمضان را مانند اعياد و جشن‌های اسلامی گرامی می‌دارند.

هم‌چنين در این ایام غيرمسلمانان روسیه نيز به آداب و رسوم مسلمانان احترام زيادی می‌گذارند؛ ‌به طور مثال در اين ماه بسياری از برنامه‌های غيراخلاقی تلويزيون به طور موقت پخش نمی‌شوند، يا مراكز توزيع مشروبات الكلی در روز فعاليت زيادی ندارند و شب‌ها مغازه‌های خود را باز می‌كنند.

افطاري دادن نیز از محبوب‌ترين رسوم اسلامی در رمضان‌های روسيه است. ایام رمضان برای غیرمسلمانان روس نیز جالب توجه است، غیرمسلمانان روس ماه رمضان را از برگزاری مراسم افطار جمعی مسلمانان در شهرهای روسيه می‌شناسند.

يكی دیگر از فرهنگ‌هایی كه در ايام رمضان در روسيه انجام می‌شود، ‌سخنرانی كوتاه و مفيد یک  روحانی برای ميهمانان در سفره افطار و در هنگام خوردن غذا است كه معمولا از نكات ضروری و كاربردی برای جوانان با استناد به آيات قرآن اقامه می‌شود. اين رسم شبيه به رسم «سفره‌های آسمانی»  که در مصر برگزار می‌شود، است.

کمک به نیازمندان، تامین مواد غذایی آن‌ها و اقدام‌های سازمان یافته برای جمع‌آوری کمک‌های مالی مردمی با پشتیبانی شخصیت‌های دینی و هم‌چنین افراد دارای توان مالی نیز از دیگر اقدام‌هایی است که هر ساله در ماه رمضان توسط مسلمانان روسیه اجرا می‌شود.

تنوع قومی و فرهنگی مسلمانان در مناطق مرکزی روسیه به ویژه استان‌های مسکو، پنزا و همچنین شهر سن پترزبورگ با توجه به گوناگونی ترکیب جمعیتی از پیروان روسی دین اسلام و شهروندان کشورهای دیگر بسیار بیشتر است که معمولا همگی بدون توجه به مذهب کنار هم در مساجد و مراکز عبادی یکدیگر حضور می‌یابند.

این رویکرد سبب شده است، ماه رمضان در روسیه اضافه بر کارکردهای فردی و عبادی، بازتاب پایداری وحدت اسلامی نیز باشد که پیروان مذاهب مختلف اهل سنت و هم‌چنین شیعیان در ادامه آن جدی هستند و با وجود این‌که پیروان تشییع، مساجد و مراکز دینی خود را دارند، تلاش می‌کنند در ماه رمضان بیش از پیش در مساجد و مراکز عبادی اهل سنت نیز حضور یابند.

از سوی دیگر، بر اساس سنت جوامع اسلامی روسیه پیش از شکل‌گیری شوروی، افطار جمعی به عنوان نماد ماه رمضان بین مسلمانان این کشور شناخته می‌شود و در برنامه‌های رمضانی استان‌های مسکو، پنزا و شهر سن پترزبورگ نیز وجود دارد که مهم‎ترین آن در پایتخت با نام «افطار ملل» یا «خیمه رمضان» در مسجد یادبود پارک پیروزی مسکو برگزار می‌شود.

ایجاد امکانات، تسهیلات و سرکشی به زندانیان مسلمان در ماه مبارک رمضان از اقدامات شورای مفتیان روسیه است که در مناطق مختلف مسلمان‌نشین روسیه، برای زنان و مردان زندانی مسلمان به اجرا درمی‌آید.

هم‌چنین در این ماه زنان مسلمان روسیه به جزء آموزش‌های دینی در مراکز فرهنگی به کارهایی نظیر خانه‌داری، خیاطی و کتاب‌خوانی به طور دسته جمعی می‌پردازند.

امروزه در مسجد جامع مسکو در ماه مبارک رمضان به منظور آشنایی مسلمانان روس با سایر فرهنگ‌های اسلامی، مراسمی به عنوان روز فرهنگی هر کشور برگزار می‌شود که به معرفی آداب و روسم مسلمانان جوامع مختلف می‌پردازد.

هرچند پراکندگی جمعیت مسلمانان در جمهوری‌های مختلف سبب شده است برگزاری آیین‌ها و مراسم مذهبی حتی بین هم مذهب‌ها در مناطق مختلف روسیه تفاوت‌هایی داسته باشد، اما همین امر نمادی از وحدت و هم‌گرایی بین پیروان دین اسلام در روسیه را به نمایش می‌گذارد.

انتهای پیام