• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 983-9685-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

جانشین بسیج اساتید کشور:

گروه‌های مرجع از ابتدای انقلاب دائما به نفع افراد غیرفرهیخته تغییر کردند

جانشین رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: به عنوان یک عقب‌نشینی فرهنگی، از ابتدای انقلاب گروه‌های مرجع دائما به نفع افراد غیر فرهیخته تغییر کردند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا ابن‌الدین حمیدی در همایش گرامیداشت شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص معرفی ظرفیت بسیج اساتید و راهبرهای پیش‌روی آن اظهار کرد: سازمان بسیج اساتید از سال 79 شکل گرفته و تا سال 86 حدود 18 سال سه مقطع را پشت سر گذاشته و از سال 96 به بعد تغییراتی در آن ایجاد شده است.
 
جانشین رئیس سازمان بسیج اساتید کشور بیان کرد: سال 81، شورای انقلاب فرهنگی وظایف این سازمان را ابلاغ کرد و تا سال 96، شش ماه اول به جذب و سازماندهی گذشت و از 85 هزار عضو هیات علمی دانشگاه‌ها، حدود 35 هزار استاد بسیجی در این مجموعه ثبت‌نام کردند و در حال حاضر این رقم به 50 هزار نفر رسیده است.
 
حمیدی خاطرنشان کرد: برخی افراد در هنگام سخنرانی می‌گویند از چه بگوییم، همه چیز گران شده است، بدانید در این فضا آلوده، 50 هزار استاد بسیجی وجود دارد که ظرفیت بالایی است. در شش سال دوم رفتارهای فرهنگی و تربیتی و حلقه‌های صالحین شکل گرفت و نشست‌های عمومی در مشهد مقدس برای انسجام‌بخشی به این جمع ایجاد شد.
 
وی اضافه کرد: در سال 96 برای اعتلای این سازمان حرکت جدیدی ایجاد و بنا شد از ظرفیت ذاتی استان برای کمک به انقلاب اسلامی و کشور استفاده کنیم، دو راهبرد اصلی در این روش وجود داشت که شامل استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی استان و استفاده از ظرفیت فرهنگی مرجعیت استان است.
 
جانشین رئیس سازمان بسیج اساتید کشور تصریح کرد: به عنوان یک عقب‌نشینی فرهنگی، از ابتدای انقلاب گروه‌های مرجع دائما به نفع افراد غیر فرهیخته تغییر کردند. شاید در دهه اول انقلاب، مراجع تقلید گروه‌های مرجع اصلی بودند اما امروز با عرض پوزش فوتبالیست‌ها، هنرمندان و سلبریتی‌ها گروه‌های مرجع جامعه شدند.
 
حمیدی عنوان کرد: تنها گروه مرجع که آسیب ندیده و یا کمتر آسیب دیده است، اساتید هستند که همچنان جایگاه با احترام خود را میان خانواده و دوستان دارند و از این ظرفیت برای کمک به انقلاب اسلامی و کشور می‌توان استفاده کرد، ما معتقدیم که در به کارگیری ظرفیت‌ها، اساتید نقش‌های متعددی را باید برعهده بگیرند؛ استاد با دانشجو، استاد با استاد، استاد با حاکمیت و استاد با جامعه بین‌الملل که برای همه اینها نقش‌هایی تعیین شده است.
 
وی ادامه داد: کارکرد اصلی اساتید، کارکرد فرهنگی تربیتی، آموزشی، پژوهشی، اجرایی و مستشاری است. در حوزه ظرفیت علمی، معتقدیم بین توانایی علمی استاد و مسائل جامعه باید نسبتی برقرار شود، استاد بسیجی باید به عنوان عالمی فرهیخته، مزین به ایمان و معتقد به جمهوری اسلامی عاشقانه و بسیجی از این ظرفیت برای کمک به کشور و انقلاب اسلامی استفاده کند.
 
جانشین رئیس سازمان بسیج اساتید کشور عنوان کرد: راهکار آن در سطح کانون‌های کوچک تشکیل یک گروه مساله محور و در کانون‌های بزرگ، تشکیل اندیشکده مطالعات راهبردی است. هر اندیشکده‌ حداقل از سه گروه علمی مرتبط تشکیل شده و دارای یک شورا و رئیس است.
 
حمیدی خاطرنشان کرد: اساتید بسیجی باید با ماموریت‌های خود در جایی آشنا شوند و بدون توجه به گرایش سیاسی چپ و راست، هرکسی دغدغه ایران، کشور و دلسوز انقلاب اسلامی است به این گروه‌ها جذب خواهند شد.

جانشین رئیس سازمان بسیج اساتید کشور تصریح کرد: ظرفیت بین‌المللی ایجاد شده که از طریق آن اساتید دغدغه‌مند که نسبت به بشریت احساس خوبی دارند را در یک شبکه جمع‌آوری و سازماندهی کرده‌ایم و اگر اساتیدی خارج از کشور را می‌شناسید و یا با مجموعه‌های مذهبی خارج از کشور ارتباطی دارید، می‌توانید آنان را به این جریان متصل و این شبکه را تقویت کنید.

علیرضا بذرافشان، رئیس بسیج اساتید خراسان رضوی در ادامه این مراسم خطاب به تولیت آستان قدس، اظهار کرد: شما در بحث مدیریت انقلابی و کارآمد، پرهیز از اقدامات شتاب زده، اجتناب از اقدامات سیاسی، تدبیر، تفکر، مشورت، مدیریت علمی و جهادی بودن، نگاه، اندیشه و عمل انقلابی، علمی  و فرهنگی،عملکرد جهادی، تخصص گرایی و بهره گیری از متخصصان، اندیشمندان حوزه و دانشگاه و همچنین نیز در بحث توانمندسازی محرومین و بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در جهت کمک به محرومین و محرومیت زدایی نیز تاکیداتی داشته‌اید.
 
وی اضافه کرد: در بحث عرصه‌های فرهنگی نیز باید گفت که در جهت ایجاد و گسترش کرسی‌های نظریه پردازی، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌های دینی نیز هم متفکرین و نخبگان استان و همچنین کشور و به ویژه حوزویان و دانشگاهیان می‌توانند در این زمینه کمک کنند.
 
رییس بسیج اساتید خراسان رضوی تاکید کرد: بنابراین با توجه به این فرمایشات شما، اکنون ما این آمادگی داریم که در معاونت مربوطه نقش و آنچه را که به عنوان وظیفه بر عهده ما قرار دارد انجام دهیم و بتوانیم در راستای ظرفیت‌های علمی و فرهنگی خراسان رضوی، ارتباطاتی را با نخبگان فکری جهان و به ویژه نخبگان جهان اسلام نیز داشته باشیم.

انتهای پیام