• دوشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-1284-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس اتاق اصناف مشهد:

ساخت بی‌رویه مجتمع‌های تجاری برای اصناف مشکل ایجاد کرده است

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: ساخت بی‌رویه و غیرکارشناسی مجتمع‌های تجاری باعث کاهش سرانه هر واحد صنفی شده و مشکلاتی برای اصناف ایجاد کرده است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمید بنانژاد با حضور در شصت‌وسومین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که ظهر امروز در تالار شهر برگزار شد، اظهارکرد: به عنوان یک شهروند و مسئول یکی از بزرگ‌ترین نهادهای اجتماعی شهرها و کشور از اعضای شورای شهر مشهد تشکر می‌کنم، زیرا مشهد به الگوی بسیاری از اقدامات برای شهرهای دیگر تبدیل شده است.
 
وی ادامه داد: مصوبه شورا مبنی بر استفاده از پیاده‌روها برای واحدهای صنفی اقدام بسیار خوبی بوده که رونق اقتصادی آن‌ها را به دنبال داشته است. اکنون این طرح به صورت کشوری در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در حال پیگیری است تا به صورت سراسری اجرایی شود.
 
بنانژاد با بیان این‌که هم‌اکنون ۱۲۰ هزار واحد صنفی در مشهد و ۲۲۰ هزار واحد صنفی در سطح خراسان رضوی در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند که اشتغال خوبی ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: بهتر است که در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها به ویژه در حوزه اشتغال نظر اصناف نیز لحاظ شود.
 
وی با اشاره به موافقت اصناف با ساماندهی واحدهای کارگاهی در مشهد، خاطرنشان کرد: تاکنون به همین منظور در حوزه خدمات خودرویی اقدامات خوبی صورت گرفته، اما این ساماندهی باید به زودی برای سایر اصناف کارگاهی نیز عملیاتی شود. البته این کار باید به درستی صورت گیرد زیرا کار مشکلی است.
 
رئیس اتاق اصناف مشهد در خصوص هوشمندسازی اصناف گفت: در حوزه هوشمندسازی گام‌های خوبی برداشته شده به طوری که از ابتدای تیر ماه جاری سامانه دولت الکترونیک با سامانه اصناف کشور متصل شده است. در همین چارچوب تلاش می‌شود فرایند صدور پروانه کسب کوتاه شود. در این سامانه استعلام‌ها نیز از طریق سامانه دولتی صورت می‌گیرد.
 
وی بیان کرد: متوسط سرانه هر واحد صنفی در کشور 27 نفر و متوسط سایر کشورها بین 120 تا 170 نفر بوده که به معنی مشتری‌های متوسط این واحد صنفی است. در این خصوص ساخت بی‌رویه و غیرکارشناسی مجتمع‌های تجاری باعث کاهش این تعداد شده و مشکلاتی برای اصناف ایجاد کرده است.

انتهای پیام