• دوشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-1384-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرعامل آبفا مشهد خبر داد؛

سرانه مصرف آب مشهد کم‌تر از سایر کلان‌شهرها/ 8 درصد آب مشهد هدر می‌رود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: سرانه مصرف آب در مشهد ۱۲۰ لیتر در شبانه‌روز بوده که نسبت به سایر کلان‌شهرها کم‌تر است، اما با توجه به شرایط اقلیمی باید این میزان نیز کاهش پیدا کند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسین اسماعیلیان با حضور در شصت‌وسومین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که ظهر امروز در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: آب شرب مورد نیاز مشهد از ۴۵۰ حلقه چاه، ۲ رشته قنات، یک دهنه چشمه و سدهای طرق، کارده، ارداک و دوستی تامین می‌شود.
 
وی ادامه داد: طی ۱۰ سال اخیر سدها و منابع آب زیرزمینی محل تامین بیش از نیمی از آب این شهر بوده‌اند، اما خشکسالی‌های اخیر سبب شده تا ذخیره آب سدها به حداقل برسد.
 
اسماعیلیان تصریح کرد: در سال گذشته کمترین میزان برداشت از منابع آب‌های سطحی را داشتیم به نحوی که تنها 19 درصد از آب مورد نیاز برای شهر مشهد از طریق سد دوستی تامین می‌شد. این آمار در شرایطی بوده که پیش از این، این سد 60 درصد آب شهر را تامین می‌کرده است.
 
وی خاطرنشان کرد: به منظور عبور از شرایط اضطرار آبی پروژه‌هایی تعریف شده بود که بهره‌برداری حداکثری از ۴۵۰ حلقه چاه از آن جمله بود، حفر و جابجایی ۸۳ حلقه چاه و افزایش ظرفیت تأمین آب جدید به میزان هزار و ۱۰۰ لیتر در ثانیه از دیگر پروژه‌هایی بود که عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.
 
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: با بارندگی‌های امسال شرایط خوبی برای منابع آب‌های سطحی فراهم شده و ظرفیت سد دوستی به ۶۵ درصد، مخزن سد طرق ۷۶ درصد، سد ارداک ۹۹ درصد رسیده و ۴۳ درصد از ظرفیت سد کارده آبگیری شده است.
 
وی افزود: در نظر داریم شرایط حداقلی در پایداری آب مشهد ایجاد کنیم که در این راستا پروژه‌های اضطراری تأمین آب با جدیت دنبال می‌شود.
 
اسماعیلیان افزود: سرانه مصرف آب در مشهد ۱۲۰ لیتر در شبانه‌روز بوده که نسبت به سایر کلان‌شهرها کم‌تر است، اما با توجه به شرایط اقلیمی باید این میزان نیز کاهش یابد. هم‌اکنون هدر رفت فیزیکی آب در مشهد حدود هشت درصد است.
 
وی با اشاره به همراهی مدیریت شهری با آب و فاضلاب، گفت: 71 درصد از شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر مشهد انجام شده که عمده این اقدامات از ابتدای فعالیت این دوره از شورای شهر بوده، زیرا اعتبارات تبصره ۳ را پایدار کردند.
 
اسماعیلیان گفت: در حال حاضر سه هزار و ۴۵۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در مشهد اجرا شده و در شرایط فعلی شبکه جمع‌آوری فاضلاب مشهد باید ۴ هزار ۳۰۰ کیلومتر باشد، بنابراین برای تکمیل شبکه فاضلاب باید ۸۵۰ کیلومتر شبکه دیگر ایجاد و در افق ۱۴۲۰ باید ۴ هزار و ۸۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب اجرا شود.

انتهای پیام