• پنجشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-1987-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

آیین افتتاح طرح پژوهشی طراحی و استقرار نظام رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد

به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آیین افتتاح طرح پژوهشی طراحی و استقرار نظام رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آیین افتتاح طرح پژوهشی طراحی و استقرار نظام رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در این جلسه گفت: طرح پژوهشی به سفارش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و توسط مجید سالاری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد از امروز آغاز می‌شود و تا 6 ماه آینده نتایج این طرح در اختیار نهاد کتابخانه های عمومی کشور قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد:  در پنج سال گذشته با سیاست نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کتابخانه‌ها به عنوان موضوع پژوهشی در دستور کار قرار گرفتند و امروز ما شاهد عملیاتی شدن بسیاری از پژوهش‌هایی هستیم که در این  مدت در فضاهای علمی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفتند و امروز مبنای عمل نهاد کتابخانه‌ها در سیاست‌گذاری و مدیریت کتابخانه‌ها هستند.

مدیرکل نهادکتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی افزود: امروز کتابخانه‌های عمومی مانند گذشته فقط خدمات صرف امانت و برگشت کتاب و یا فضایی برای مطالعه نیستند و نقش اساسی و تاثیر گذار در شاخص‌های اجتماعی شهر و محله و استان دارند.

سبزیان ادامه داد: کتابخانه‌ها به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز فرهنگ‌سرای اجتماعی هستند و در این فرهنگ‌سراهای اجتماعی سیاست‌گذاری‌های مهمی از  حضور بیشتر مردم تا همراهی مردم با دستگاه‌های اجرایی گرفته می‌شود.

وی حضور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مجهز به اطلاعات روز کتابخانه‌ای را در مدیریت کتابخانه‌های عمومی از جمله اتفاقات مهم کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد و گفت: امروز مدیران و کتاب‌داران کتابخانه‌ها دارای قدرت جریان‌سازی، مشاوره دادن و مدیریت رفتار شهروندان هستند و هرچه این فضای ارتباطی بالاتر باشد، به همان نسبت ظرفیت‌های بیشتری از کتابخانه‌های عمومی نمایان می‌شود.
 
سبزیان بیان کرد: بهره‌مندی کتابخانه‌ها از پژوهش‌های دانشگاهی و ظرفیت‌های علمی باید متقن و دارای ویژگی‌های ارتباطی با جامعه باشد تا کتابخانه‌ها بتوانند بر این اساس قدرت بیشتری برای اقناع مردم برای کتاب‌خوانی و حضور در کتابخانه‌ها داشته باشند.

وی حضور رقبای جدی در این مسیر مانند فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: باید در این جهت تلاش کنیم تا این خلأ که به‌وسیله فضای مجازی ایجاد شده است، جبران شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به این‌که در آینده مردم بیشتر به کتابخانه‌ها خواهند آمد، گفت: گرانی کاغذ و تاثیر آن بر چاپ و انتشار کتاب، کاهش تیراژها، و برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌ها برای متناسب کردن خدمات کتابخانه‌ها با نیاز مردم و ارتقای سطح سواد رسانه‌ای مردم از جمله مولفه‌هایی است که به اقبال عمومی به کتابخانه‌های عمومی تاثیر خواهد گذاشت.

سبزیان برگزاری این جلسه و طرح پژوهشی طراحی نظام و استقرار رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی کشور را با مشارکت دانشگاه‌ها گامی در راستای حضور موثر اجتماعی کتابخانه‌ها در فضای اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: این حرکت ارتباط دائمی و مستمر دانشگاه‌ها با کتابخانه‌های عمومی را تضمین می‌کند. 

در ادامه این جلسه مجید سالاری، استاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز به ارائه طرح پژوهشی طراحی و استقرار نظام رتبه بندی کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به فعالیت بیش از 3500 کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در سطح کشور با بیش از هفت هزار کارمند و دو میلیون جامعه مخاطب گفت: این آمار و ارقام نشان‌دهنده اهمیت برنامه‌ریزی در حوزه کتابخانه‌های عمومی است.

وی اساس پژوهش انجام شده را موضوع رتبه‌بندی کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر این رتبه‌بندی بر اساس معیارهایی مانند زیربنا و تعداد عضو فعال است که بر این اساس کتابخانه‌ها به 9 سطح درجه‌بندی می‌شوند.

سالاری تاکید کرد: هر ساله بر اساس میزان عضو فعال این درجه‌بندی تغییر می‌کند که در عمل این نوع درجه‌بندی دارای اشکالات اساسی است و اساس پژوهش انجام شده تلاش برای ایجاد شاخص‌های جدید و بیشتر برای ارزیابی و درجه‌بندی کتابخانه‌ها است.

وی با اشاره به استفاده از مدل حل پوششی داده‌ها در طول انجام این پژوهش گفت: در این پژوهش 110 معیار برای ارزیابی و رتبه‌بندی در کتابخانه‌ها بررسی شده است.

شایان ذکر است دفتر پژوهش و آموزش نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور ، بر اساس نيازهای پژوهشی مورد نياز، با انتشار فراخوانی از محققان و پژوهشگران از شخصيت‌های حقوقی (دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشی، انجمن‌های علمب، شركت‌های دانش‌بنيان و ...) و حقيقی (پژوهشگران و دانشوران) دعوت کرد تا پيشنهادهای خود را مطابق درخواست پيشنهاده‌های اعلام‌شده تا پانزدهم آذرماه ۱۳۹۷ از طريق سامانۀ «مديريت طرح‌های پژوهشي نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور»  ارسال نمايند که در جلسه شورای عالی پژوهش نهاد، ۱۱ پيشنهاده تصویب شد و  از ميان ۱۸ عنوان و ۸۶ پيشنهاده پژوهشی رسيده به اين دفتر تعداد دو پيشنهاده از استان خراسان رضوی برگزيده شد.

گفتنی است طرح پژوهشی «طراحی و استقرار نظام رتبه‌بندی كتابخانه‌های عمومی كشور» فيمابين نهاد كتابخانه های عمومی كشور  و دانشگاه فردوسی مشهد با نمايندگی  مجيد سالاری، به‌عنوان مجری علمی اجرایی شد و مسئولین طرح تا 6 ماه آینده مهلت دارند تحقیقات لازم را انجام  داده و مدل مربوطه را بر اساس استانداردهای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ارائه دهند.

انتهای پیام