• چهارشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 984-5785-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رزم‎حسینی:

پناهندگان کشور ما را تحریم نکنید

استاندار خراسان رضوی گفت: ما ۴۰ سال است که به صورت داوطلبانه از پناهندگان پذیرایی می‌کنیم و جالب است که در این شرایط، تحریم اقتصادی نیز می‌شویم. ۳ تا ۴ میلیون پناهنده کشور ما را تحریم نکنید.
 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علیرضا رزم‌حسینی امروز در دیدار با هیات دیپلماتیک مرتبط با پناهندگان، اظهار کرد: خوشحال هستیم که هیاتی برای بازدید از پناهندگان به استان ما می‌آید و اثرات اجتماعی، معنوی و مادی را که پناهندگان بر اقتصاد ما دارند را از نزدیک مشاهده می‌کند.
 
وی افزود: کشورهای اروپایی واقف هستند که وقتی یک پناهنده وارد کشورشان می‌شود، چه تبعاتی حتی عمیق برای نسل‌های بعدی آن کشور می‌گذارد. ممکن است در بازدیدها ظاهر قضیه را ببینید که دولت کارهای خدماتی و بهداشتی انجام می‌دهد اما مهم‌تر از این آثار فرهنگی و اجتماعی بر کشور است.
 
رزم‎حسینی ادامه داد: وقتی در یک مدرسه دانش‌آموز پناهنده در کنار یک دانش‌آموز ایرانی درس می‌خواند، با فرهنگ کاملا متفاوتی حضور می‌یابند که ممکن است به دلیل فشارهای موجود رفتارهایی با یکدیگر داشته باشند.
 
استاندار خراسان رضوی گفت: ما در این ۴۰ سال که به اجبار میزبان مردم افغانستان شدیم و آن‌ها ایران را زادگاه خود می‌دانستند، هزینه‌های مادی و معنوی زیادی پرداخت کردیم و هنوز نیز پرداخت می‌کنیم. اکثر این پناهندگان نیاز به آموزش، بهداشت، پوشاک، آموزش‌های اجتماعی و آداب زندگی در استان ما داشتند و بعد ما به سمت ایجاد پناهگاه و تامین موادغذایی رفتیم که کارهای عظیمی بود. مشکلاتی نیز در حوزه فرهنگ و ادیان داشتیم.
 
وی با بیان اینکه این پناهندگان مشکلاتی را برای ما به وجود آوردند و فرصت‌های شغلی ما را اشغال کردند، عنوان کرد: اکنون جوانان ما بیکار بوده اما برادران افغانستانی مشغول کار هستند. ممکن است در آمار رسمی تعداد پناهندگان افغانستانی ما در استان ۱۳۰ هزار نفر باشد که آمار دقیقی نیست. روزانه ۱۵۰۰ تا ۲ هزار نفر ورودی غیر مجاز داریم.
 
رزم‌حسینی اضافه کرد: علیرغم تمهیداتی که در مرز وجود دارد اما به دلیل فشارها، مشکلات و درخواست‌های شدید مجبور می‌‌شویم که برخی را وارد کنیم. ۲۰ هزار نفر از پناهندگان به صورت غیرمجاز زندگی کرده و از تمام خدمات دولت ایران استفاده می‌کنند. ما در اقتصاد ایران حدود ۲۰۰ میلیارد دلار یارانه به اقلام مختلف کشور پرداخت می‌کنیم که بیش از ۳ میلیون نفر افغانستانی از این یارانه‌ها استفاده می‌کنند، این هزینه‌های غیر مستقیم و جدای از هزینه‌های بهداشت، دانش‌آموزی و مدارس است.
 
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: ما در طول این 40 سال هزینه های زیادی را برای پناهندگان انجام دادیم و انتظار داریم که شما با توجه به مشاهدات خود در این دو روز کمک کنید زیرا کار ما انسان‌دوستانه است و به عبارتی ما سرزمینی شدیم که مهاجران باید به کشورهای اروپایی و دیگر کشورها می‌رفتند اما در ایستگاه ایران متوقف شدند و ما از آن‌ها پذیرایی می‌کنیم. شما باید سهم نگهداری را افزایش دهید.
 
وی خاطرنشان کرد: زمانی که یک نفر برای پناهندگی در اروپا حتی ترکیه که همسایه نزدیک ما است، وارد می‌شود، سختگیری می‌کنید اما ما ۴۰ سال است که به صورت داوطلبانه از آن‌ها پذیرایی می‌کنیم. انتطار می‎رود که کشورهای اروپایی به این مسئولیت خود واقف شوند. جالب است که در این شرایط، تحریم اقتصادی نیز می‌شویم. ۳ تا ۴ میلیون پناهنده کشور ما را تحریم نکنید و کارهایشان را انجام دهید. ما استقبال می‌کنیم که وضعیت را از نزدیک ببینید و امیدواریم این بازدیدها تاثیر بگذارد.

انتهای پیام