• پنجشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-10914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رونمایی از اولین الگو برش منطقه‌ای در شهر مشهد

شهردار مشهد گفت: سند برش منطقه‌ای برنامه میان‌مدت شهرداری مشهد برای سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ اولین الگو در کشور اعلام شد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا کلایی درمراسم رونمایی از سند برش منطقه‌ای که در تالار شهر برگزارشد، اظهار کرد: در خصوص این برنامه سه نکته وجود دارد. نکته اول در این برنامه برش منطقه‌ای است. این مرجع برای توجه به موضوعات، استفاده از آن و برای شکل‌دهی پیوند نظری و برنامه عملی مناطق ایجاد شده است . این برش‌های منطقه‌ای بسیار پرکاربرد و برای همه مدیران توصیه می‌شود که در تمام بازدیدها، جلسات و برنامه‌ریزی‌های خوداز آن استفاده کنند.

وی افزود: نکته دوم در خصوص برش منطقه‌ای توجه به موضوع حریم است. مدیریت شهری و شورای اسلامی موضوع پهنه‌بندی حریم  شهر مشهد را در حال پیگیری هستند. امیدواریم این موضوع  به زودی به نتیجه برسد.  تقسیم بندی فضای حریم برای مناطق در دستور کار معاونت برنامه‌ریزی قرار گرفته است. باید مشخص شود که در مناطق کدام بخش از حریم مد نظر است تا بتوان نسبت به آن برنامه‌ریزی کرد. از لحاظ ساختاری نظارت برحریم باید تقویت شود.

شهردار ادامه داد: نکته سوم در این خصوص برنامه‌ریزی است.  پیرامون شهر مشهد چه در حریم و چه در مناطق پیوسته به حریم برنامه‌ریزی وجود دارد. معاونت اقتصادی در خصوص پیش‌رانهای کسب‌وکاری و پیوند آن با برنامه باز آفرینی شهری کار بسیار مناسبی انجام داده است. شهرداری و شورای شهر از این برنامه حمایت خواهند کرد . 

 در ادامه این مراسم بتول گندمی افزود: تدوین برنامه عملیاتی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ شهرداری مشهد از اولویت های شورای پنجم شهر بود ولی سند راهبردی برای شهر مشهد وجود نداشت.

وی افزود:  بحثی که در کمیسیون مطرح شد این بود که آیا ما سند راهبردی شهر مشهد را در اختیار داریم؟ پیش نویسی تهیه شده و بخش هایی از این پیش‌نویس  می‌تواند ملائکی در تدوین برنامه عملیاتی باشد و این نشان می‌دهد که دست  ما خالی نیست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد ادامه داد:  این اسناد و سه برنامه عملیاتی که در شهرداری تدوین شده است به مرحله اجرا گذاشته شده است. این اسناد را در خلا اسناد مهم دیگر می‌توان استفاده کرد.

گندمی بیان کرد:  مجموعه شورا و شهرداری آمادگی کامل برای پرداختن به این مسائل را دارند. در برنامه معاونت برنامه‌ریزی بحث راهبردی شهرداری قرارگرفته است.  این دو سند مهم ملاک عمل‌های خوبی برای تدوین برنامه عملیاتی چهارم شهرداری خواهد بود. 

وی عنوان کرد: ضریب تحقق برنامه‌های عملیاتی ادوار گذشته کاهش داشته و این به عنوان نقص شناخته شده است.  ساز و کارهایی برای از بین بردن این نقض داده شد تا ضریب تحقق برنامه‌های عملیاتی افزایش پیدا کند.

  یکی از این رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری مشهد خاطر نشان کرد:   در تحقق این برنامه عملیاتی سهم صف شهرداری در ۱۳ منطقه مشخص شد که در برنامه های قبلی وجود نداشت. امروز ۱۳ برش منطقه ای برای ۱۳ منطقه شهرداری رونمایی می شود و به زودی سهم سازمان ها نیز مشخص خواهد شد.

گندمی تاکید کرد: جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها با همراهی شهرداران مناطق و کارشناسان باید به دقت انجام شود تا تحقق برنامه امکان‌پذیر باشد. آموزش برنامه و برقرار کردن پیوند بین برنامه  برای تحقق آن  بایدمورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام