• دوشنبه ۵ اسفند ماه، ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9212-1614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

یک جامعه‌شناس:

مقاوم‌سازی راهکار جلوگیری از آسیب‌زایی ماهواره است

مدیرگروه پژوهشی علوم اجتماعی جهاد دانشگاهی مشهد معتقد است: مقاوم‌سازی جامعه راهکار جلوگیری از آسیب‌زایی ماهواره است.
 
دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، اظهار کرد: آسیب‌زا بودن ماهواره ناشی از این است که جامعه را خیلی به سمت ایزوله شدن پیش بردیم.
 
وی با تاکید بر اینکه نباید تصور کرد که هر چه افراد بیشتر ایزوله شوند، مصون‌تر نیز می‌شوند، افزود: به میزانی که ما افراد را از مسایل جنسیتی ایزوله می‌کنیم، آستانه‌ی ‌تحریک‌پذیری آنان نسبت به این مسایل بالاتر می‌رود و در نتیجه مصونیتی که مد نظر ما بوده است، محقق نخواهد شد.
 
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی مشهد با تاکید بر اینکه ما با اصل ماهواره مشکل نداریم، بلکه مشکل محتوای برخی برنامه‌های آن است، تصریح کرد: در واقع ماهواره رسانه‌ای است که محتوای برخی برنامه‌های آن می‌تواند به طرح یا ترویج برخی ناهنجاری‌ها کمک کند.
 
وی در خصوص تاثیر ماهواره بر ترویج خیانت زوجین و روابط فرا زناشویی، با تاکید بر اینکه در وضعیت فعلی فرهنگ و جامعه ایران، نمی‌توان منکر تاثیر ماهواره در این زمینه شد، بیان کرد: راه حل این مساله در آگاهی‌بخشی به جامعه در این زمینه است تا مصرف رسانه‌ای آنان یک مصرف آگاهانه و تحلیلی باشد و بتوانند به جای آسیب‌پذیری، افراد در این زمینه هشیارانه‌تر عمل کنند.

اگر گلستان سعدی امروز نوشته می‌شد، اجازه انتشار نمی‌یافت

بخشی با اشاره به اینکه به طور سنتی همواره ادبیات و فرهنگ ما مشحون از داستان‌های عاشقانه و مثلث‌های عشقی بوده است، گفت: امثال این قبیل داستان‌های عاشقانه را حتی در قرآن نیز می‌توان یافت و مثلث عشقی یوسف و زلیخا و عزیز نمونه‌ای از این دست است، اما افراد با مطالعه داستان حضرت یوسف (ع) درس زندگی می‌گیرند. 
 
وی ادامه داد: نمونه دیگر، کتاب گلستان سعدی است که به عنوان یکی از بزرگترین کتب ادبی- اخلاقی ما مطرح است؛ باب عشق و جوانی این کتاب، مشحون از روابط و رفتارهای عاشقانه و جنسیتی است، به طوریکه مسلما اگر گلستان سعدی امروز نوشته می‌شد، اجازه انتشار نمی‌یافت.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به داستان‌های شاهنامه اظهار کرد: بیشتر روابط زناشویی شاهنامه مانند داستان زال و رودابه نیز آغاز عاشقانه داشته‌اند.
 
وی با بیان اینکه جامعه ما حدود 2500 سال با این ادبیات عاشقانه زندگی کرده است، گفت: تلقی من این است که محتوای ماهواره جدید است و آسیب‌های خود را نیز دارد اما بروز این آسیب‌ها به این دلیل است که در سال‌های گذشته فضای تصنعی فرهنگی ایجاد شد که قبلا وجود نداشت و در این فضا سعی بر این بود تا حد امکان ارتباطات و ادبیات جنسیتی و عاشقانه در جامعه به صفر برسد در حالی که در طول این سالیان مردم ما در عین اینکه با چنین ادبیاتی عجین بوده‌اند، حدود نهاد ازدواج و خانواده را نیز رعایت می‌کردند. 
 
این جامعه‌شناس با اشاره به اینکه جامعه ما به لحاظ فرهنگی در استفاده از ماهواره ضعف دارد، تصریح کرد: عمدتا در سطح جامعه در سیاست‌گذاری فرهنگی با منع مواجه بوده‌ایم و این امر باعث می‌شود یک پدیده طبیعی تبدیل به یک پدیده آسیب‌زا شود.
 
بخشی تاکید کرد: تاثیر منفی ماهواره بر رفتار افراد جامعه به این دلیل است که جامعه را نسبت به کوچکترین ادبیات یا نمایش رومانتیک و عاشقانه تحریک پذیر کرده‌ایم.


انتهای پیام