• چهارشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 947-3488-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

گزارشی از وضعیت تنها سالن استاندارد والیبال مشهد؛

سالن 50 ساله مهران باز هم می‌تواند میزبان مسابقات باشد؟

سالن 50 ساله مشهد تا چه زمانی توانایی میزبانی از تیم‌ها و علاقه مندان والیبال مشهد خواهد بود؟ 

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سالن مهران مشهد یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های ورزشی مشهد با قدمتی 50 ساله است. این سالن در سال 1344 در محل میدان ده دی مشهد تاسیس شد و با نام خانه والیبال شناخته ‌شد. سال‌ها مهران میزبان علاقه مندان پر شور والیبال بود و حالا این سالن با گذشت این سال‌ها، برای سرا ماندن و میزبانی دوباره از رویدادها و مسابقات والیبال نیاز به احیای دوباره دارد.

سالن مهران تنها سالن استاندارد مشهد محسوب می‌شود‌ و به جز تیم‌های استانی، تیم‌های لیگ برتری بزرگی همچون ابومسلم، میزان و امسال نیز ثامن مقابل رقیبانشان در این سالن به میدان رفتند، امروزه به دلیل مشکلات و فرسودگی که این سالن با آن روبرو است، نیاز اساسی به خانه تکانی و تجهیز دارد.

سالنی که هر ساله به دلیل عدم ظرفیت کافی تماشاگر و درهای ورودی و خروجی نامناسب بازیکنان و تماشاچیان، از سوی فدراسیون با ایراداتی روبرو است. همه خانواده والیبال استان از مشکلات این سالن اطلاع دارند اما بزرگترین مشکل زمانی اتفاق افتاد که در فصل گذشته لیگ برتر والیبال بعد از چند دیدار و حواشی ایجاد شده، فدراسیون اعلام کرد دیگر تیم میزان اجازه میزبانی در سالن مهران را ندارد، بنا به درخواست فدراسیون از نیم فصل دوم سال گذشته با حل کردن راه ورود‌ و ‌خروج بازیکنان وبلیطی کردن مسابقات لیگ وکاهش ازدحام توانست امسال رای فدراسیون  را برای  برگزاری مسابقات لیگ برتر در این سالن بگیرد.

باشگاه ثامن‌الحجج(ع) با توجه به اینکه از تعمیر سالن توسط هیات والیبال و اداره کل ورزش و جوانان ناامید شده است دست به اقدامات اولیه و تعمیر رختکن تیم‌ها و رسیدگی به نظافت سالن زد. اما هنوز سالن فرسوده مهران با ایرادات و مشکلات ساختاری بسیار زیادی روبرو است.

جواد فخار رئیس هیات والیبال خراسان رضوی و یکی از پیشکسوتان این رشته در مشهد در این ‌خصوص می‌گوید: سالن مهران یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های ورزشی استان و تنها سالن سرپوشیده والیبال مشهد است که‌ در گذشته اکثر سخنرانی‌ها، مراسمات، جلسات و بعضی از مسابقات رسمی در آن برگزار می‌شد. این سالن در ابتدا محلی برای تمرین تیم‌های مختلف والیبال و بسکتبال بود که سه روز در هفته را اختصاص به بسکتبال و سه روز دیگر را اختصاص به والیبال می‌دادند. 15 سال از انتقال رشته بسکتبال از سالن مهران به سالن بسکتبال واقع در مجموعه سجاد می‌گذرد و در این مدت مهران به رشته والیبال اختصاص یافت.

وی ادامه می‌دهد: از نظر ساختاری مشکلات زیادی در سکوهای تماشاگران، مسیرهای ورود و خروج، جایگاه‌های ویژه و خبرنگاران داریم که نمی‌شود این قسمت‌ها را به دلیل نبود فضا افزایش داد. متاسفانه این مشکل باعث شده است که فدراسیون در سال گذشته اجازه برگزاری مسابقات را به ما ندهد، اما در ادامه با برطرف کردن دو مشکل اساسی که فدراسیون بیشتر در این دو مورد حساس بود، بتوانیم امسال تایید فدراسیون را برای برگزاری مسابقات بگیریم. با بلیطی کردن مسابقات و حل کردن ورود و خروج بازیکنان این مشکلات برطرف شد.

 فخار می گوید: این سالن بارها تعمیر و مرمت شده است تا توانسته استانداردهای برگزاری مسابقات والیبال را در سطح لیگ برتر کسب کند. اما این سالن همچنان از لحاظ سکوهای تماشاگران، جایگاه خبرنگاران و جایگاه ویژه دچار مشکل است و هیچ‌گونه تغییراتی در این خصوص انجام نشده‌ است. در حال حاضر جایگاه مناسبی برای خبرنگاران و مهمانان ویژه نداریم، این مشکل را باید با کمک اداره کل حل کرد. با همه این تفاسیر این مکان را نمی‌توان گسترش داد و باید به فکر یک مکان دیگر برای مسابقات لیگ برتر باشیم.

وی در خصوص کف پوش سالن مهران نیز خاطرنشان می‌کند: وضعیت کف‌پوش سالن مهران استاندارد و مورد تایید فدراسیون است، تمامی تیم‌هایی که در سالن مهران رقابت کرده‌اند از کف پوش راضی بوده‌اند، مشکلاتی که سالن دارد یکی از لحاظ فاصله بین تماشاگران و حریم‌های اطراف زمین است‌ و مشکل دیگر نزدیک بودن فاصله تماشاگران با زمین بازی است، مشکلات زیاد دیگری هم از جمله رعایت نکردن فاصله قانونی نیمکت بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها، نداشتن جایگاه مناسب برای منشی‌ها و داوران و ... وجود دارد که به دلیل کم بودن وسعت سالن حل شدنی نیستند.

وی همچنین دارا بودن دو رختکن، کمدهای لباس، محلی برای برگزاری کنفراس خبری تیم‌ها قبل از بازی، سرویس بهداشتی و سیستم گرمایش و سرمایشی را از امکانات این سالن می خواند.

فخار در خصوص برگزاری مسابقات لیگ در سالن شهید بهشتی هم می‌گوید: سالن بهشتی از لحاظ جمعیت فضای مناسبی دارد، اما  کف پوش مناسبی برای برگزاری مسابقات لیگ برتر والیبال را ندارد و به دلیل زمان بردن تعویض کف پوش این امکان وجود ندارد امسال مسابقات والیبال لیگ در سالن بهشتی برگزار شود.

 رئیس هیات والیبال استان همچنین درخصوص باشگاه ثامن‌الحجج(ع) می‌گوید: از مسئولین باشگاه ثامن الحجج(ع) که نگذاشتند چراغ والیبال استان خاموش شود ممنونم، تیم خوبی امسال ثامن بسته است که استفاده از بازیکنان بومی برای والیبال استان ما جای امیدواری دارد که برای این تیم آرزوی موفقیت می‌کنم، در خصوص سالن امسال هادی رضایی و هاشم حسینی به عنوان مسئولین تیم والیبال ثامن الحجج خراسان هماهنگی‌های لازم را برای زیباسازی و تجهیز کردن بعضی از امکانات سالن انجام داده است.

 وی یادآوری می‌کند که سالن مهران همه روزه از ساعت 17 تا 20 دراختیار تیم ثامن‌الحجج(ع) خراسان است.

این در حالی است که باشگاه ثامن الحجج در هفته‌های گذشته از نظافت نامناسب و قطعی برق در سالن مهران گلایه داشت که این مشکل تا حدودی حل شده است.

 
گزارش از سجاد سرچاهی – خبرنگار ورزشی ایسنا – منطقه خراسان

انتهای پیام