• سه شنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-7914-5
  • خبرنگار : 15058
  • منبع خبر : ----

عضو شورای اسلامی شهر مشهد:

دیگر تراکم‌فروشی مازاد در مشهد نداریم

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: براساس دستور کار امروز شورای شهر مشهد که در زمینه اصلاح و یکپارچه‌سازی دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی است دیگر تراکم‌فروشی مازاد در شهر نداریم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد سهیلی امروز 12 بهمن ماه در یکصد و پنجاه و پنجمین  جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به اینکه با توجه به اصلاح جدید در دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی دیگر فروش تراکم مازاد در شهر نداریم، اظهار کرد: شورای شهر موظف است که دفترچه محاسبات درآمدی شهرداری را هر ساله بازنگری کند امسال نیز دفترچه‌ای را که در انتهای شورای سوم تصویب شده بود بازنگری کردیم و بندهایی که به شهرداری اجازه می‌داد که تراکم مازاد را بفروشد یا بهای خدمات ‌بگیرد و این‌ها در قانون مدنظر نبود را حذف کردیم و صرفا قانون در این دفترچه ملاک قرار گرفته است.

وی افزود: از نظر هزینه‌ای که شهروندان می‌پردازند ضرایبی که در دفترچه قبلی بود کماکان در دفترچه جدید حفظ شده یا کاهش پیدا کرده است، اما هیچ افزایش ضرایبی در دفترچه نداریم.

سهیلی خاطرنشان کرد: منتهی نکته این است که یکی از ضرایب که ضریب p یعنی ارزش معاملاتی املاک  است این موضوع را مجلس شورای اسلامی تصویب کرده و دو درصد ارزش واقعی برای آن در نظر گرفته است، اما در مشهد مدت زیادی بود که افزایش پیدا نکرده بود و این دو درصد در مشهد به یک درصد ارزش واقعی رسیده است، و این یک درصد ارزش واقعی در واقع 6 برابر وضع موجود می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: این یک درصد را نیز به یک الی 0.2 درصد کاهش داده‌ایم در حالی که براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی می‌توانستیم دو درصد دریافت کنیم.

وی افزود: و دیدیم که اگر بخواهیم ضریب p را که به ما ابلاغ شده اجرا کنیم، عوارض پرداختی از سوی شهروندان باید سه تا 6 برابر افزایش پیدا کند بنابراین آن را تعدیل کردیم و مطرح شد که افزایش‌ها از 10 تا 40 درصد بیشتر نباید اعمال شود بنابراین این دفترچه عملا همان دفترچه سابق است.

سهیلی خاطرنشان کرد: اصلاحاتی که در این چهار سال انجام شده در این دفترچه اعمال شده و فروش تراکم و مواردی از این قبیل نیز از آن حذف شدند و ضرایب نیز بازنگری شده، اما افزایش پیدا نکرده است.

وی با اشاره به اینکه دیگر تراکم‌فروشی مازاد در مشهد نداریم، اضافه کرد: در حدی که دفترچه محاسبات درآمدی یعنی طرح تفصیلی به ما اجازه می‌دهد تراکم‌فروشی مجاز است و چیزی که قبلا تحت عنوان بهای خدمات و پپریم می‌‌گرفتیم در حال حاضر در ستون تراکم مجاز قرار گرفته است. 

سهیلی با بیان اینکه در گذشته تراکم پایه داشتیم، عنوان کرد: برای طرح تفصیلی جدید چیزی تحت عنوان تراکم مجاز داریم و با همین موضوع سعی می‌کنیم درآمد فعلی شهرداری را حفظ کنیم.

محمدرضا دیمه‌کار، عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در مشهد پنج برابر کل کشور است، اظهار کرد: وقتی می‌گوییم 200 شغل به صورت مستقیم و چندین هزار شغل به صورت غیر مستقیم به صنعت ساختمان وابسته است یعنی باید کاری کنیم که زمینه بیکاری را کاهش داده و زمینه اشتغال و رونق ساخت و ساز را فراهم کنیم. 

وی تصریح کرد: اما زمانی که این دفترچه را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم موادی در این دفترچه وجود دارد که موجب می‌شود انگیزه سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه‌گذاران به بخش صنعت و ساختمان کاهش پیدا کند. 

محمد آذری، معاون مالی و اداری شهرداری مشهد نیز در این خصوص، خاطرنشان کرد: هر ساله حداکثر تا 15 بهمن ماه دفترچه بهای خدمات و عوارض شهرداری به تصویب شورا می‌رسد.

وی اضافه کرد: برای تهیه این دفترچه یک تیم 15 نفره از بهترین و مجرب‌ترین کارشناسان حوزه شهری استفاده شده است و اگر به همین دفترچه موجود عمل کنیم باید هزینه دریافتی عوارض از مردم را سه برابر کنیم.

آذری عنوان کرد: نکته مهم در این خصوص زمان قانونی تصویب دفترچه است و اینکه شهر را نمی‌توانیم بلاتکلیف بگذاریم.

در نهایت کلیات و بخشی از ماده‌ واحده‌های دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی بازنگری و به تصویب شورا رسید، اما تعیین تکلیف سایر  ماده‌ واحده‌ها به جلسه علنی بعدی شورا، در روز پنج‌شنبه موکول شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: