• شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-12014-5
  • خبرنگار : 15058
  • منبع خبر : ----

شهردار مشهد:

احدی اجازه استفاده از بیت‌المال در جهت دو قطبی کردن جامعه را ندارد/ برنامه‌ای برای توسعه بخش خصوصی آتش‌نشانی نداریم

شهردار مشهد در خصوص بیلبوردهای سطح شهر مشهد، گفت: احدی اجازه ندارد که با استفاده از بیت‌المال نسبت به دو قطبی کردن جامعه اقدام کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدصولت مرتضوی امروز 16 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، در خصوص سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به مناسبت‌هایی مانند 22 بهمن و 9 دی ماه که می‌تواند نماد همبستگی ملی باشد در بیلبوردها و بنرهای سطح شهر مشهد چنین چیزی مشهود نبوده و اینکه نظارت شهرداری مشهد بر سازمان‌های زیرمجموعه خود برای اینکه از دو قطبی شدن فضای جامعه در موضوعات و مناسبت‌ها جلوگیری شود، چه تدابیری اندیشیده شده است، اظهار کرد: دهه فجر عنصر وحدت اسلامی و شهدای انقلاب است که نمادهای مناسبی در خیابان‌های مختلف به مناسبت 22 بهمن نصب خواهد شد و اعتقادی به دو قطبی کردن فضای جامعه وجود ندارد. 

وی افزود: امروز شاید بزرگترین ظلمی که کسی می‌تواند در حق نظام جمهوری اسلامی ایران، انجام دهد این است که بخواهد فضای جامعه را دو قطبی کند زیرا امروز فضای جامعه نیاز به همبستگی دارد. 

مرتضوی عنوان کرد: ممکن است طیف‌های زیادی نیز اختلافاتی داشته باشند، اما همه باید در زیر بیرق نظام حرکت کنند و احدی اجازه ندارد با استفاده از بیت‌المال نسبت به دو قطبی کردن جامعه اقدام کند و در شهرداری مشهد نیز چنین چیزی استنباط نکردم.

شهردار مشهد با بیان اینکه دهه فجر آیینه‌ای است که خورشید اسلام در آن درخشید، ادامه داد: ایام دهه فجر فرصتی است تا مدیران اجرایی از عملکرد سنواتی خود گزارشی را ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه بیش از سه سال از عمر مدیریت شهری می‌گذرد، تصریح کرد: همان طور که وعده داده بودیم فاز اول خط دو قطار شهری را به اتمام رساندیم و چند روزی است که آزمایش گرم آن در حال انجام است یعنی واگن‌ها در تونل در حال تردد هستند و ایستگاه‌ها نیز در حال نظافت پایانی است.

مرتضوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه پله‌های برقی ایستگاه‌ها نصب شده است و مرحله اول فاز اول با پیشرفت فیزیکی 80 درصد پروژه به بهره‌برداری می‌رسد و بعد از آن ریل‌گذاری از میدان شهدا به طرف انتهای خط در قسمت جنوب انجام می‌شود و امیدواریم بعد از این هر دو ماه یک بار ایستگاه‌های قطار شهری به بهره‌برداری برسد.

شهردار مشهد گفت: مشکلاتی در خصوص واگن‌ها پیش‌بینی می‌شد که 85 درصد واگن‌ها وارد شده‌اند و مابقی نیز تا انتهای سال به شهر انتقال داده می‌شوند؛ بخشی از این واگن‌ها در واگن‌سازی تهران مونتاژ و جمع‌بندی شده و سپس منتقل می‌شوند.

وی عنوان کرد: خط دو قطار شهری مشهد تحولی بزرگ در تاریخ پروژه‌های عمرانی مشهد بوده و بزرگترین پروژه از حیث سرمایه‌گذاری و صرف منابع شهری است. 

سرانه فضای سبز به 14 متر می‌رسد

مرتضوی در خصوص وضعیت سرانه فضای سبز در مشهد، افزود: سازمان فضای سبز به عنوان سازمان برتر فضای سبز در کشور شناخته شد و سرانه فضای سبز تا پایان سال به 14 متر و 14 سانتی‌متر خواهد رسید و تقریبا نزدیک به دو متر و 84 سانتی‌متر در طول دوران مدیریت شهری کنونی در حوزه فضای سبز رشد داشته‌ است.

شهردار مشهد اظهار کرد: در این مدت کاشت نهال در کمربند سبز شمالی نیز یعنی حریم کشف‌رود شروع شد و در 100 هکتار 50 هزار اصله نهال کاشته شد. 

وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی بازار میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های شهر ما در این مدت راه‌اندازی شد همچنین کالاهای خارجی از این فروشگاه‌ها در سطح شهر جمع‌آوری شد. 

جمع‌آوری 1800 تن زباله در روز از سطح مشهد

مرتضوی تصریح کرد: روزانه 1800 تن زباله از سطح شهر مشهد جمع‌آوری می‌شود و بخش قابل توجهی از آن تفکیک شده و البته این میزان در ایام اوج ورود مسافر افزایش پیدا می‌کند.

شهردار مشهد با بیان اینکه یکی از معضلات هر شهری از حیث زیست‌محیطی دفن زباله و تولید زباله به کمپوست از نظر بهداشتی است، اضافه کرد: در گذشته در کارخانه کمپوست روزانه تا 500 تن از زباله‌ها را می‌توانستیم تبدیل به کود کنیم، اما خوشبختانه اقدام خوبی صورت گرفت و آن هم احداث کارخانه جدید کمپوست با ظرفیت 1000 تن بود و به این ترتیب روزانه 1500 تن در این کارخانه کمپوست ایجاد می‌شود به این ترتیب زباله مازاد روزانه 400 تن خواهد بود و این کارخانه در 35 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. 

استخدام 400 نیروی آتش‌نشان

مرتضوی گفت: در حوزه آتش‌نشانی کارهای خوبی صورت گرفته و حدود 400 نفر از جوانان مشهد به استخدام سازمان آتش‌نشانی درآمدند همچنین ایستگاه‌ها را در حد استاندارد توسعه داده‌ایم و هم تجهیزات مناسبی برای آن‌ها به کار گرفته شده است.

شهردار مشهد افزود: در حادثه برج سلمان به رغم مشکلات فراوان سازه‌ای که این پروژه داشت و مشکلات ترافیکی حین وقوع حادثه آتش‌نشانان توانستند از فاجعه بزرگ انسانی جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار پروژه‌های بزرگ شیرهای هیدرانت استفاده شد که به شبکه سراسری آب متصل شود.

مرتضوی افزود: از سازمان‌های بلندمرتبه درخواست می‌کنیم که از حادثه پلاسکو پند بیاموزند و حتما باید برای ساختمان‌های مرتفع امکانات و تجهیزات اطفای حریق وجود داشته باشد و این امکانات به روز شود.

شهردار مشهد در خصوص ظرفیت جابه‌جایی توسط قطار شهری مشهد، تصریح کرد: ظرفیت جابه‌جایی مسافر در سال 92 با قطار شهری مشهد 81 هزار نفر بود که در 6 ماهه ابتدای سال جاری به 110 هزار نفر رسیده است همچنین سرفاصله قطارها از 9 دقیقه به 6 دقیقه و 44 ثانیه کاهش داده شده است. 

وی عنوان کرد: در بحث نوسازی تاکسی‌ها 3863 تاکسی در این مدت نوسازی شده و تا پایان سال این تعداد از 4000 تاکسی نیز بیشتر می‌شود.

مرتضوی در خصوص حمل و نقل ترافیک، خاطرنشان کرد: تا قبل از مهر 92 سالانه 356 نفر تلفات و تصادفات داشته‌ایم که خوشبختانه در پایان سال گذشته به 275 نفر کاهش پیدا کرده است و دلیل آن هم می‌تواند به کارگیری دوربین‌های نظارت تصویری و مدیریت کنترل از مرکز ترافیک باشد.

شهردار مشهد تصریح کرد: در طول مدت مدیریت شهری کنونی 45 پارکینگ احداث شده و 6326 فضای پارک افزایش یافته است و تعداد پارکینگ‌های غیر حاشیه‌ای در ابتدای سال جاری به 60 پارکینگ رسیده است.

وی اضافه کرد: یکی از موارد دیگر در شهرداری اوراق مشارکت و بدهی‌های تلنبار شده بود که بخش اعظمی از این بدهی‌ها یعنی حدود 90 درصد تسویه شده است.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 2450 میلیارد تومان از بدهی شهرداری به بانک‌ها تسویه شده و مابقی آن هم در تلاش هستیم که تسویه شود.

در کارهای فرهنگی از اقدامات فانتزی فاصله گرفته‌ایم

مرتضوی با اشاره به اینکه کارهای فرهنگی روی ریل اساسی در حال حرکت است، اظهار کرد: در واقع از کارهای فانتزی فاصله گرفته و به سمت کارهای فاخر رفته‌ایم؛ تلاش شده از ظرفیت هنرمندان برای ایجاد المان‌ها استفاده بیشتری شود و بالغ بر 180 المان در سطح شهر امسال به کار برده می‌شود. 

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: در حوزه مساجد ظرف این مدت 175 مسجد در نظر گرفته شده است که 97 مورد آن تکمیل و 87 مورد نیز در مرحله ساخت و تکمیل است. 

وی در خصوص ظرفیت زائرسراهای ارزان قیمت، عنوان کرد: تقریبا با احداث این زائرسراها به نظر می‌آید که سالانه بالغ بر 3 میلیون نفر در زائرسراهای ارزان‌قیمت اقامت داده شوند. 

مرتضوی افزود: وضعیت حاشیه شهر مشهد مناسب نبود، اما طی بازدیدی که اخیرا از حاشیه شهر مشهد داشتیم کمترین نقطه از این منطقه پیدا می‌شود که کوچه‌های آن آسفالت نباشد و آب‌های سطحی به کانال‌ها هدایت نشده باشند و آبگرفتگی‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

شهردار مشهد با بیان اینکه 56 بوستان جدید در حاشیه شهر مشهد احداث شده است، گفت: سرانه حاشیه شهر از فضای سبز سه متر افزایش یافته است و با متراژ 131 هزار و 800 مترمربع پیاده‌روسازی در این منطقه انجام شده است؛ در این منطقه 16 اتوبوس جدید، هشت بازار ارزاق عمومی و 16 پل عابر پیاده و چهار ایستگاه آتش‌نشانی ایجاد شده است.

وی در خصوص اقدامات دیگر برای حاشیه شهر مشهد، اضافه کرد: یکی از معضلات مشهد همواره رها بودن معتادان بوده است که در همین راستا دو مرکز نگهداری از معتادان در حاشیه شهر مشهد راه‌اندازی شده و سالانه شهرداری مشهد 4 هزار میلیارد تومان به ستاد مبارزه با مواد مخدر کمک می‌کند. 

بهره‌برداری از 30 پروژه عمرانی در دهه فجر تا پایان سال 

مرتضوی گفت: از ابتدای دهه فجر تا پایان سال 30 پروژه عمرانی به بهره‌برداری می‌رسد که برای مجموع این پروژه‌ها بیش از 1800 میلیارد تومان هزینه شده و حدود 1200 میلیارد تومان پروژه مشارکتی ارائه داده‌ایم؛ بالغ بر 3000 میلیارد تومان تا پایان سال پروژه‌های عمرانی و اقتصادی داریم. 

وظیفه سازمان آتش‌نشانی، انذار است

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آتش‌نشانی شهر مشهد چقدر آمادگی مقابله با حوادثی مانند پلاسکو را در اختیار دارد، افزود: وظیفه مدیرعامل آتش‌نشانی انذار است تا دستگاه‌های اجرایی و مردم مواظب باشند، اما وظیفه شهرداری انذار و بشارت است در حال حاضر نیز تجهیزات خوبی در این زمینه وجود دارد. 

مرتضوی تصریح کرد: من خیلی این موضوع را که از اکنون هشدار دهیم و زمانی که حادثه اتفاق افتاد بگوییم «ما که گفتیم» و در واقع رفع مسئولیت کنیم، نمی‌پسندم زیرا ما مسئول هستیم و حتی طرحی عنوان شده که در هر کدام از ساختمان‌های بلند مرتبه پایگاه آتش‌نشانی ایجاد شود و مهم‌تر از آن باید به مردم در مواجهه با حوادث این چنینی آموزش دهیم. 

شهردار مشهد افزود: از اکنون باید دغدغه مردم را برطرف کنیم و اگر واحدی مؤلفه‌های استاندارد را رعایت نکرده از اهرم قانونی برای آن استفاده کنیم زیرا هر واحدی که خطرساز باشد رفع خطر آن واجب است. 

مرتضوی خاطرنشان کرد: در مشهد برخی بازارها و هتل‌ها وجود دارد که از نظر آتش‌نشانی نگران‌آن هستیم، اما امیدواریم با توانمندی مسئولان و مردم و تجهیزات مناسب این مشکل رفع شود، در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی نیز آمادگی داریم هر طرحی را که شورای همتا تصویب کند، اجرا کنیم.

شهردار مشهد تصریح کرد: یکی از عوامل مؤثر در ایجاد ترافیک اطراف حرم مظهر رضوی پارکینگ‌های آن است و اگر بتوانیم پارکینگ‌ها را به 400 متری حرم برسانیم و بعد از آن وسیله انبوه‌بری در نظر گرفته شود بخشی از بار ترافیکی زیرگذر به شارستان منتقل می‌شود.

وی در خصوص نظرسنجی که مبنی بر شناسایی نقاط بی‌حجاب در مشهد مطرح شده بود، ادامه داد: متاسفانه برخی از رسانه‌های ضد انقلاب این موضوع را برعکس تعریف کردند، توسط مرکز پژوهش‌های حوزه معاونت فرهنگی شهرداری مشهد 50 مورد آسیب اجتماعی بررسی شده که یکی از این‌ها بدحجابی بوده و نتایج نظرسنجی که از مردم صورت گرفته است این بوده که 85 درصد معتقد بودند بدحجابی و بی‌حجابی در مشهد وجود ندارد، 5درصد عنوان کردند بسیار زیاد هستند و مابقی گفتند تعدادی وجود دارد.

مرتضوی گفت: این یک پژوهش اجتماعی بوده و موجب مباهات است که حجاب بانوان در مشهد افتخارشان بود و البته خروجی این کار با واقعیت هم برابری می‌کند.

بودجه سال 95 را با پیش‌بینی رکود بسته‌ایم

شهردار مشهد با اشاره به اینکه بودجه سال جاری را با پیش‌بینی رکود بسته‌ایم، عنوان کرد: پیش‌بینی این است که تا پایان سال رکود را تبدیل به رونق کنیم و امیدواریم رونق ایجاد شود، اما اگر این رونق ایجاد نشود نرخ بیکاری افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: همه معتقدیم بلند مرتبه‌سازی نباید در مشهد به این شکل انجام شود، اما بعضی‌ مواقع به ناچار و به دلیل اینکه برای اداره شهر راهی نداریم مجبوریم کارهایی کنیم که واقعا به آن معتقد نیستیم در حال حاضر هر تراکنش اتوبوس ما بالغ بر 1100 تومان هزینه دارد، اما چگونه می‌توان بیشتر یا تمام آن را از مردم دریافت کرد بنابراین باید با وضع بعضی مقررات به درآمدهای پایدار دست یابیم و البته هر سال درآمد پایدار نسبت به درآمدهای غیر پایدار افزایش می‌یابد.

مرتضوی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی این را می‌داند که توان فنی شهرداری مشهد از سازمان نظام‌مهندسی بالاتر است شهرداری بر پروژه‌های مشارکتی نظارت می‌کند و هر کجا نقطه ضعفی باشد به آن پاسخ می‌دهیم.

پس از این برنامه‌ای برای توسعه بخش خصوصی آتش‌نشانی نداریم

شهردار مشهد در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه وضعیت آتش‌نشانان بخش خصوصی که هفته گذشته مقابل استانداری تجمع کرده بودند، چگونه است، افزود: از گذشته چند ایستگاه آتش‌نشانی به بخش خصوصی واگذار شده است و این‌ها کارکنان شهرداری نیستند، اما در حال تلاش هستیم که از نظر درآمد و معیشت متناسب با کارکنان استخدامی شهرداری باشد ضمن اینکه پس از این برنامه‌ای برای توسعه بخش خصوصی آتش‌نشانی نداریم.

وی گفت: در حال حاضر نیز شرکت خصوصی باید پرداختی‌های این آتش‌نشانی را متناسب با قوانین  پرداخت کنند.

باید بیشتر به فوتبال توجه کنیم

مرتضوی عنوان کرد: ورزش همگانی مشهد در دست شهرداری است که اقداماتی را در این خصوص انجام داده و در بخش ورزش قهرمانی نیز جام جهان پهلوان تختی را داشتیم که به آن از سوی شهرداری کمک شد و البته باید به فوتبال مشهد نیز قدری بیشتر توجه شود و امیدواریم بتوانیم بیشتر کمک کنیم. 

شهردار مشهد در خصوص ایستگاه‌های دوچرخه سطح شهر و وسایل آن، گفت: از کیفیت دوچرخه‌ها راضی نیستیم، اما مشهد باید شهر دوچرخه‌سواری شود و طبیعتا باید معابر را نیز توسعه دهیم.

وی افزود: سرمایه‌گذار نیز سرمایه سنگینی را در اختیار دارد که این موضوع باید بررسی شود و اگر بتوانیم در گام نخست شهر بدون تردد خودروی شهری داشته باشیم حدود 80 درصد هزینه‌های مردم و شهر را کاهش داده‌ایم.

مرتضوی در خصوص بدهی دستگاه‌های اجرایی به شهرداری، تصریح کرد: بالغ بر 3000 میلیارد تومان دستگاه‌های اجرایی به شهرداری مشهد بدهکارند و این بدهی دو دلیل دارد یکی اینکه از ابزار قانونی برای دریافت بدهی استفاده نکرده‌ایم و دوم اینکه آن‌ها هم نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام نمی‌کنند.

شهرداری از مردم درهمی را بابت عوارض آموزش و پرورش دریافت نکرده است

شهردار مشهد اظهار کرد: درباره ادعایی که سازمان آموزش و پرورش دارد باید گفت که شهرداری براساس مصوبه شورای سوم حق دریافت مبلغی بابت عوارض آموزش و پرورش از مردم را ندارد و تا به حال درهمی را از مردم در این خصوص دریافت نکرده که در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند.

وی افزود: اگر بناست هزینه‌های آموزش و پرورش را از مردم بگیرند دولت می‌تواند مستقیما این وجه را از مردم دریافت کند، چرا شهرداری غیر مستقیم این وجه را دریافت کند؟ 

مرتضوی در خصوص برج‌هایی که در اطراف کوهسنگی ساخته شده است، عنوان کرد: اگر شهرداری پول در اختیار داشت آن برج‌ها را خریداری و تخریب می‌کردیم، پروانه این برج‌ها نیز در گذشته صادر شده و ما در مدت مدیریت شهری که بیش از سه سال بوده، پروانه سه بلندمرتبه‌سازی را صادر کرده که آن هم بر حسب ضرورت بوده است امیدواریم که نسبت به گذشته صدور پروانه‌های این چنینی به شدت کاهش پیدا کند و باید از برج‌سازی‌ نیز جلوگیری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: