• پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9511-7691-5
  • خبرنگار : 15164
  • منبع خبر : ----

عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

اقامت زائران در مشهد صرفا تابع جیب آنان نیست

عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: اقامت زائران در مشهد صرفا تابع جیب آنان نیست و اینطور نیست که اگر پول کمتری داشتند به سراغ اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت‌تر بروند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان،آرش قهرمان امروز 21 بهمن ماه در سمینار تخصصی آینده گردشگری مشهد که در پژوهشکده اقبال جهاددانشگاهی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: از سال 94 تا 95 حتی با اجرای الگوی زائرسراهای ارزان قیمت در مشهد میزان اقامت زائران و گردشگران در مشهد تنزل پیدا کرد.
 
وی افزود: تنزل نرخ اشتغال اتاق در میهمان‌پذیرها نه تنها در مشهد بلکه در سطح کشور همین طور بود و این موضوع به علت وجود رکود اقتصاد و افت شرایط کسب و کار بوده است.
 
قهرمان با بیان اینکه از سال 84 تا 94 رشد تعداد میهمان‌پذیرها در مشهد و در کشور منفی بوده است، خاطرنشان کرد: در سهم کشور این رشد منفی یک درصد و برای مشهد منفی دو درصد بوده است.
 
عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی یادآور شد: در مجموع میزان تقاضا کاهش پیدا کرده، زیرا خانه‌های زائر در منطقه ثامن نیز کاهش یافته است، یکی از مولفه‌های اشغال اتاق‌ها و میهمان‌پذیرها در مشهد نزدیکی آنان به حرم مطهر رضوی است که قالب هتل‌ها و مسافرخانه‌ها در این چارچوب قرار دارند، طی مطالعات انجام شده زائرسراهای ارزان قیمت و میهمان‌پذیرهایی که از حرم رضوی دور بوده‌اند، پر نمی‌شود.
 
وی تصریح کرد: البته باید به موضوع دیگری نیز توجه کرد و آن هم اینست که کوتاه شدن ماندگاری گردشگران و زائران در تمام نقاط کشور وجود دارد و این موضوع به معنی کم شدن زائر و گردشگر نیست بلکه کوتاهی اقامت به علت تغییر ذائقه گردشگران و زائران ایجاد شده است. به این صورت که در حال حاضر خانواده ها ترجیح می‌دهند مقاصد متفاوتی با ماندگاری‌های کمتر را انتخاب کنند.
 
قهرمان در پاسخ به این سوال که حسینیه اصفهانی‌ها در مشهد با دریافتی شبی 1500 تومان هیچ‌گاه خالی از مسافر و گردشگر نیست، عنوان کرد: مفهوم اقامت یک مفهوم اجتماعی و اقتصادی است و فقط مربوط به قیمت اقامت نیست؛ حسینیه اصفهانی‌ها از ویژگی نزدیک به حرم مطهر برخوردار بوده و در بافتی قرار دارد که تراکم حضور اصفهانی‌ها زیاد است و آنجا به عنوان محیط بیگانه برای اصفهانی‌ها تلقی نمی‌شود.
 
محمد قانعی، رییس اتحادیه هتل‌داران مشهد نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر 206 هتل فعال در مشهد وجود دارد که تعداد 10 هتل پنج ستاره، 24 هتل چهار ستاره، 60 هتل سه ستاره و باقی هتل‌ها دو ستاره و یک ستاره هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: